צו ראשון

מידע לגבי תהליכי קבלת פטור משירות צבאי

המנהלים: newprofile, MSMS

אורח

צו ראשון

הודעהעל ידי אורח » 24 אוקטובר 2009 09:23

כרגע אני בן 16 ובכיתה י"א. אני לא יודע מתי בדיוק אני אמור לקבל את הצו הראשון, אבל אני רוצה לדעת מה אני יכול לעשות בהתחשב בנתונים.
ניסיתי להתאבד, וככל הנראה יש לי חרדות כלשהן אבל הן לא מאובחנות כי אני לא הולך לאיש מקצוע. לא לקחתי כדורים פסיכיאטרים כלשהם.
אני לא רוצה להתגייס.
מה אני יכול לעשות?
אני מעדיף לסרב, אבל אני לא ממש רוצה או חושב שאני מסוגל נפשית להסביר את המניעים שלי יותר מדי לאנשים שלא באמת רוצים להקשיב להם או אנשים שמלכתחילה מבטלים את הטענות שלי. מה ההליך בהנחה שאני מסרב על בסיס מצפוני (אני לא בטוח שזה נקרא מצפוני)? האם זה שווה את זה? לא עושים מזה סיפור גדול כל כך היום, נכון? כי אני לא חושב שאני רוצה שזה יהפוך לעניין פומבי.
אני לא רוצה לרמות את המערכת או לשקר, כלומר, אני מעדיף שלא. איפה אני נמצא בהנחה שאני אומר את האמת בצו הראשון? או איך הדברים שאני אומר יכולים להיות שונים ולגרום לכך שלא יגייסו אותי?
שקרן במסע עזרה לצעירים

Re: צו ראשון

הודעהעל ידי שקרן במסע עזרה לצעירים » 24 אוקטובר 2009 10:00

אורח כתב:כרגע אני בן 16 ובכיתה י"א. אני לא יודע מתי בדיוק אני אמור לקבל את הצו הראשון, אבל אני רוצה לדעת מה אני יכול לעשות בהתחשב בנתונים.
ניסיתי להתאבד, וככל הנראה יש לי חרדות כלשהן אבל הן לא מאובחנות כי אני לא הולך לאיש מקצוע. לא לקחתי כדורים פסיכיאטרים כלשהם.
אני לא רוצה להתגייס.
מה אני יכול לעשות?
אני מעדיף לסרב, אבל אני לא ממש רוצה או חושב שאני מסוגל נפשית להסביר את המניעים שלי יותר מדי לאנשים שלא באמת רוצים להקשיב להם או אנשים שמלכתחילה מבטלים את הטענות שלי. מה ההליך בהנחה שאני מסרב על בסיס מצפוני (אני לא בטוח שזה נקרא מצפוני)? האם זה שווה את זה? לא עושים מזה סיפור גדול כל כך היום, נכון? כי אני לא חושב שאני רוצה שזה יהפוך לעניין פומבי.
אני לא רוצה לרמות את המערכת או לשקר, כלומר, אני מעדיף שלא. איפה אני נמצא בהנחה שאני אומר את האמת בצו הראשון? או איך הדברים שאני אומר יכולים להיות שונים ולגרום לכך שלא יגייסו אותי?

אבל הן לא מאובחנות כי אני לא הולך לאיש מקצוע - לכולנו יש בעיות ואצל כולנו הן אמיתיות אבל אנשי מקצוע מבינים בזה יותר ממך וידעו לומר אם הבעיות שלך הן חריגות מאד מכל האוכלוסיה ועדיין , לך לפסיכולוג ואז כדאי שתקול איך אתה רוצה לצאת - אם בכלל , אל תחשוב שתהיה מצפוני גיבור
אורח

הודעהעל ידי אורח » 24 אוקטובר 2009 10:14

שקרן במסע עזרה לצעירים כתב:
אורח כתב:כרגע אני בן 16 ובכיתה י"א. אני לא יודע מתי בדיוק אני אמור לקבל את הצו הראשון, אבל אני רוצה לדעת מה אני יכול לעשות בהתחשב בנתונים.
אני לא רוצה להתגייס.
מה אני יכול לעשות?

אבל הן לא מאובחנות כי אני לא הולך לאיש מקצוע - לכולנו יש בעיות ואצל כולנו הן אמיתיות אבל אנשי מקצוע מבינים בזה יותר ממך וידעו לומר אם הבעיות שלך הן חריגות מאד מכל האוכלוסיה (אבל תאמת הם כולם מטומטמים בני מטומטמים) ועדיין , לך לפסיכולוג ואז כדאי שתקול איך אתה רוצה לצאת - אם בכלל , אל תחשוב שתהיה מצפוני גיבור
- אתה תירק על צה"ל ?? צה"ל ישתין עלייך!! אתה תשתין על צה"ל ? צה"ל יחרבן עלייך !! אתה תחרבן על צה"ל ? אוקי ,נתקעתי .

לכולנו יש התקפי חרדה, חרדות קשות שמפריעות לתפקוד ואובססיות מסוימות?
אני לא הולך לאיש מקצוע מהשיקולים שלי, אתה לא ממש יכול לדעת מה הם, ואני לא יודע עדיין אם אני מעוניין ללכת לפסיכולוג. אני לא מחפש להיות מצפוני גיבור, אני פשוט מחפש לשקר כמה שפחות ולזלזל במערכת כמה שפחות מתוך כבוד בסיסי לבני אדם.
Erayo
יצירת קשר:

הודעהעל ידי Erayo » 24 אוקטובר 2009 17:44

קודם כל, בלי כל קשר לצבא הייתי ממליץ לך על טיפול פסיכולוגי\אטרי. אני פשוט מכיר אנשים כמוך, חלקם היו מטופלים וחלקם לא וזה פשוט עוזר. גם אם הבעיה שלך לא יותר מדי רצינית או מפריעה רק לעיתים רחוקות זה יכול לעזור לדבר עם בעל מקצוע.
בצו הראשון יהיה לך ראיון אישי, תשתדל לספר כמה שיותר על הבעיות שלך וסיכוי טוב מאוד שיפנו אותך לקב"ן לפני קביעת הפרופיל. אם אתה בטוח שאתה רוצה לצאת (ולא סתם לקבל הטבות ת"ש או כאלו...) אז אין סיבה להשקיע במבחנים הפסיכוטכנים. ככל שתקבל ציון נמוך יותר לצה"ל יהיה פחות חשוב להלחם עליך.
לצאת על 21 זה תהליך ארוך ולפעמים באמת יהיה מתסכל לדבר עם אנשים שלא מבינים את המצוקות שלך ולא שם כדי לעזור אלא כדי להכניס אותך לצבא. חשוב לדבר תכלס, תגיד כבר בראיון הראשון שקשה לך עם הרעיון להתגייס, שהיו לך בעיות נפשיות עוד לפני ושאתה מפחד שאתה לא תעמוד בכל התהליך של הקב"נים והפיסיכיאטרים... תזכור שבסוף ישחררו אותך ואין ברירה אלא לעבור את זה...
בהצלחה :)
אורח

הודעהעל ידי אורח » 24 אוקטובר 2009 19:33

לגבי המבחנים הפסיכוטכניים: במילא כבר עשיתי אחד כזה, הציונים שלי בבית הספר טובים ואין לי ליקויי למידה כלשהם אז זה לא קצת יחשיד אם אני אקבל ציון נמוך במבחנים האלה? הבעיה השנייה שלי הייתה שיחסית יש לי מה להציע לצבא מבחינת רזומה: כמה קורסים אקדמיים, ציונים טובים בבגרויות...
כרגע אני רוצה לצאת, אני באמת לא חושב שאני אוכל להצליח לשרוד שם. אם כן, אני אצא עם מורל כל כך נמוך שסביר להניח שלא אגיע בחיים לאן שיכולתי להגיע עם הפוטנציאל שהיה לי. אני מקווה שזה יהיה כמה שיותר מהיר.
עוד שאלה: אם אושפזתי בגלל ניסיון ההתאבדות הזה, הם ימשיכו לטרטר אותי או שזה יספיק?
פרופילניק

הודעהעל ידי פרופילניק » 25 אוקטובר 2009 16:55

אני הבאתי מכתב בקשה מנומק שכתבתי בו למה אני רוצה לראות קב"ן ואילו בעיות יש לי, מסרתי אותו בוועדה הרפואית עם השאלון הרפואי של הצו הראשון, תיארתי את המצב בריאיון האישי, וקיבלתי קב"ן כמה שבועות אחרי הצו הראשון. כך קיבלתי קב"ן בלי חוות דעת מפסיכיאטר אזרחי. לא בטוח שזה יעבוד בכל המקרים, ואולי הדברים השתנו מאז (זה היה בערך לפני 9 חודשים).

אם אושפזת בגין ניסיון התאבדות, תדווח על זה ותביא להם העתקים של כל המסמכים שקשורים לזה, זה יכול לעזור לך. אם אין לך מסמכים בנושא, תציין את העניין במכתב, וזה עדיין יכול לעזור. ליתר ביטחון עדיף לראות פסיכולוג/פסיכיאטר אזרחי שייתן המלצה לצבא - אבל גם אם לא תעשה את זה, עדיין יש סיכוי שתקבל קב"ן.

לא עשיתי בכלל מבחנים פסיכוטכניים, אבל לדעתי אף אחד לא מתעניין או "חושד" בגלל ציון נמוך. גם לי יש כמה קורסים אקדמיים וציונים טובים בבגרויות - בכלל לא דיווחתי על זה והם לא שאלו, ובכל זאת קיבלתי פטור בסוף. וגם אם הם ישאלו, אתה יכול פשוט להסביר שאתה לא יכול לשרת ושלא היה אכפת לך מהמבחנים הפסיכוטכניים (תלוי מה בדיוק אתה רוצה להציג לקב"ן). גם אם יש לך ציונים טובים, זה לא אומר שאין לך בעיה נפשית שמונעת ממך לשרת.

תגיד לכל אחד שאתה נפגש איתו בצו הראשון שאתה רוצה לקבל קב"ן, ואחרי זה תתקשר (או ההורים יתקשרו) בטלפון ותבקש קב"ן כמה פעמים שאפשר. אם בכל זאת לא תקבל קב"ן ויקבעו לך פרופיל, תאריך גיוס וכו', כנראה שאין לך סיכוי גדול לקבל אחד אחרי זה בלי לראות פסיכיאטר אזרחי.

אני באמת שיקרתי כמה שפחות וזילזלתי במערכת כמה שפחות, אבל זה פשוט לא אינטרס עליון. לפשל במבחנים זה לא נחשב לשקר. הכי חשוב להשתחרר מהצבא, גם אם זה אומר להציק לאנשים שהתפקיד שלהם זה לעזור למלש"בים (כן, בטח) או לעצבן אנשים כאלה. אם תבקש קב"ן ואם באמת יש לך בעיות, לא תצטרך בכלל לשקר (אולי להקצין קצת), אבל קודם כל תחשוב על עצמך ולא על זה, כי לאף אחד בצבא לא אכפת ממך, אז למה שלך יהיה אכפת מהם? זה התפקיד שלהם, הם נתקלים באנשים הרבה יותר קשים ממך. גם תשים בצד את המבוכה ותגיד על עצמך כל מה שיכול לעזור.

מצפון: ההליך הוא מכתב ותצהיר, ראיון אישי (סינון) ואז ועדת מצפון (אם עברת את הראיון האישי). יש פרטים באתר פרופיל חדש. עד כמה שאני יודע, ועדת המצפון באמת מאוד תוקפנית, לא רוצה להקשיב ומבטלת את הטענות שלך, אבל יש כאלה שמקבלים פטור. אם היא דוחה את הבקשה, אתה יכול לסרב לגיוס ולשבת בכלא. העניין (הפומבי) שעושים מזה תלוי בעיקר בעניין שאתה והקרובים לך עושים מזה - יש סרבנים שמפרסמים את הסירוב שלהם, ויש כאלה שלא. לא לערבב בין ההליך הזה להליך הנפשי - צריך לבחור ביניהם.

תאריך קבלת הצו הראשון: תלוי בתאריך הלידה העברי שלך (תבדוק בתעודת הזהות שלך/של ההורים). הרעיון הוא:
אם נולדת בין א' בתשרי לכ"ט באדר בשנת תשנ"ג, היית אמור לקבל את הצו בסביבות ספטמבר השנה.
אם נולדת בין א' בניסן לכ"ט באלול בשנת תשנ"ג, אתה אמור לקבל את הצו באביב-קיץ השנה (לא יודע מתי בדיוק).
אם נולדת בין א' בתשרי לכ"ט באדר בשנת תשנ"ד, אתה אמור לקבל את הצו בסביבות ספטמבר בשנה הבאה.
גם אחרי שתקבל את הצו, יש לך זמן בדרך כלל עד תאריך ההתייצבות עצמו.

בהצלחה!
Erayo
יצירת קשר:

הודעהעל ידי Erayo » 25 אוקטובר 2009 22:28

חבר שלי אמר בראיון האישי בצו הראשון שהוא שונא בני אדם ולא ממש מסתדר איתם (וזאת לא הייתה הצגה...) - נתנו לו לראות קב"ן יחסית מהר. עד כמה שידוע לי הוא לא הגיע עם טפסים או הפניות מגורמי ברה"ן.
אם אושפזתי בגלל ניסיון ההתאבדות הזה, הם ימשיכו לטרטר אותי או שזה יספיק?

אשפוז בגלל ניסיון התאבדות זו סיבה לא רעה לבחון את כשירותך לשירות הצבאי. לא יפסלו אותך רק בגלל שאוזפזת פעם אבל אם תדבר איתם ותסביר שהדיכאון נשאר והתחושות חוזרות מפעם לפעם אני מאמין שישחררו אותך יחסית מהר.

חזור אל “רשת הליווי לסרבנים ונמנעים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 13 אורחים