פסיכולוג קליני ופסיכיאטר האם יש הבדל ביניהם?

פורום פרופיל חדש פורומים רשת הליווי לסרבנים ונמנעים פסיכולוג קליני ופסיכיאטר האם יש הבדל ביניהם?

מוצגות 8 תגובות – 1 עד 8 (מתוך 8 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
  • #106275 הגב
    Anonymous
    חבר

יש לי בעיות עם מסגרות, עדין לא התגיסתי(אני נקרא חייל אבל)

האם פסיכולוג קליני שנותן לי המלצה לצבא, האם הצבא מסתכל על זה או שרק פסיכיאטר "נחשב" אצלהם?

מה דעתכם?

אגב אני לא רוצה לצאת על נפשי6R

#163461 הגב
    shual
    חבר

אני אעשיר לך קצת את הידע הכללי:

פסיכולוג קליני הוא מי שעשה תואר שני בפסיכולוגיה קלינית. הוא מתמחה בפסיכופטולוגיה (תרגום חופשי: בעיות של הנפש), אך לא בפאן הרפואי או הפיזיולוגי של הבעיות. הוא נותן לרוב ייעוץ באמצעות שיחות – לרוב לאנשים עם בעיות יומיומיות של לחץ דכאון וכד' – אך לפעמים גם לאנשים עם "מחלות נפש" כגון סכיזופרניה, מאניה-דפרסיה וכיו"ב – יותר בלמצא דרכים להתמודדות יומיומית עם המחלה – ופחות בטיפול הרפואי של המחלה (תרופות וכאלה – זה שמור לפיסיכאטר).

מה שחשוב לנושא שלנו: הרבה פעמים פסיכולוג קליני גם קולט סממנים של מחלות-נפשיות (הוא אמור לעשות את זה בכל אופן), אך הוא לא מוסמך לבצע אבחון. כלומר: הוא לא מוסמך לקבע: הבנאדם סובל מדכאון קליני. הבנאדם סובל ממאניה-דפרסיה וכו'. ובנוסף לכך הוא גם לא נותן תרופות. כל זה שמור לפסיכיאטרים – שהם בעצם רופאים עם התמחות בפסיכיאטריה, ולפעמים (לא תמיד) מוסמכים גם לבצע פסיכוטרפיה (פסיכולוגיה קלינית).

מה שאומר, בגדול, שכן יש השפעה להמלצות מפסיכולוג קליני על הצבא, אבל לרוב ממליצים פה להביא המלצה מפסיכיאטר – כי כביכול המלצה מפסיכאטר שווה יותר (בעיני הצבא. לא ממש בצדק לדעתי). מה גם שבצבא האנשים בעלי הסמכות בכל הנוגע לפרופילים הם פסיכיאטרים. משמע אתה צריך להיות מאובחן עם משהו בשביל להוריד פרופיל – ואמרנו שפסיכולוג לא מוסמך לאבחן מצב רפואי.

אז, אם תלך לפסיכולוג, והוא ירשום לך שמשיחה איתך אתה לא מתאים למערכת צבאית, נוטה לדכאונות במסגרות, לא מסוגל לתפקד תחת-לחץ וכו' – זה טוב ויפה – וזה באמת יכול לעזור.

אבל אם פסיכיאטר אומר את זה, פלוס אומר שהוא אבחן אותך כסובל מדכאונות חוזרים, גילה אצלך תסמינים כאלה ואחרים שהוא מוסמך לגלות – אז זה שווה יותר. כי זה אבחון רפואי שתופס בצבא.

אם הבנת או לא הבנת זה לא משנה – שורה תחתונה: פסיכולוג קליני תופס – פסיכיאטר תופס יותר.

#163468 הגב
    Anonymous
    חבר

יש סעיף של אי הסתגלות לצה"ל, אם אני רוצה לצאת בגלל הסיבה הזו גם פסיכולוג יוכל לעשות את העבודה כי לא מדובר למשל בבעיה שדורשת טיפול רפואי(כדורים..) לדוגמא.

עוד דבר, אני נמצא לאחר עריקות(השתמטות) של כמעט שנתיים, נתפסתי לא מזמן ונשלחית ל20 יום בכל צבאי, כשהשתחררתי קיבלתי צו סיפוח להגיע לבקו"ם ועוד לא הלכתי, עבר כמעט חודש..

השאלה היא אם אני הולך לבקו"ם עם המלצה מפסיכולוג, האם זה יבטל לי את המשפט(שכנראה) אני יקבל על הנפקדות?

כי אמרו לי יכול להיות שאני גם עם האישור אני ישפט על זה!

צריך עזרתכם

#163482 הגב
    Jack_Flash
    חבר

וואו, עשית הרבה טעויות – במקום לטפל בבעיה ברחת. שום דבר לא יבטל לך את המשפט, אבל בכל זאת חוות דעת מפסיכולוג קליני או פסיכיאטר (עדיף) תעזור לך לקבל פטור, רק אתה צריך לפעול כבר. אתה יודע איך וממי אתה צריך לבקש קב"ן? מעניין אותי סתם לידע כללי. אני מניח שתצטרך לפקסס לבקו"ם (מיטב) בקשה בצירוף חוות דעת, לא? ומעניין גם איפה תיראה את הקב"ן – בבקו"ם (עדיף) או בברה"ן.

ועוד משהו – לא ניראה לי שתוכל להשתחרר על סעיף של קשיי הסתגלות אם עוד לא התחיילת בכלל. איך אפשר לא להסתגל למשהו שעוד לא עשית?

דרך אגב, shual, היה לי איבחון ישן מפסיכולוגית קלינית (לא פסיכיאטרית!) שאיבחנה אותי כסובל מדיכאון, וזה מאוד מאוד עזר לי להשתחרר על נפשי.

עריכה: WTF, עכשיו ראיתי שאתה בכלל לא רוצה להשתחרר מהצבא. אז מה אתה כן רוצה? לא ברור.

#163487 הגב
    Anonymous
    חבר

אני לא מעונין לעשות צבא שלא יהיו טעויות…

לא יודע איך בדיוק לבק"ש קבן, ואגב אני אמור להתיצב בלשכת הגיוס, לא בבקו"ם … משהו בסגנון "המשך חיול.."

אז עכשיו לעניננו אם עוד לא עשיתי צבא למה שאני לא יוכל לקבל סעיף של קשיי הסתגלות?

אני יכול לומר שהיו לי בעיות בעבר בעבודות ובכל מיני מסגרות שלא הסתדרתי…

אמנם זה לא צו ראשון וכבר ישבתי כלא אבל אולי בגלל הסעיפים האלו, השתמטות של כמעט שנתיים(לטענתם) ואי הגעה ונפקדות זה לא יכול לעזור לבסס את טענותיי?

ואגב אני שוב חוזר ואומר לא מעונין לצאת על שום סעיף נפשי, רק קשיי הסתגלות או סעיף אחר שלא יוציא אותי 21 נפשי

#163494 הגב
    Jack_Flash
    חבר

הבנתי אותך. יש לך טעות בהגדרת סוגי הפטורים השונים – סעיף של קשיי הסתגלות (הסעיף שאני יצאתי עליו) זה פרופיל 21 "נפשי". גם קה"ס 60 זה פרופיל 21 "נפשי".

בוא ניראה מה סוגי הפטורים הרלוונטים לגבייך:
    בהנחה שאין לך בעיות רפואיות ששוות פרופיל 21 רפואי (יש לציין ש- 21 "נפשי" זה פרופיל רפואי לכל דבר ועניין מבחינת הצבא)
    בהנחה שלא תוכל לצאת על "תורתו אמונתו"

נשארנו עם 2 סוגי פטורים רלוונטים לגבייך:

פרופיל 21 רפואי (סעיף נפשי מן הסתם) – פטור שאתה מקבל אצל קב"ן.

אי התאמה – תצטרך להישפט מספר פעמים בבית דין צבאי ולשבת בכלא כמה פעמים, כניראה במשך כמה חודשים עד שישחררו אותך על אי התאמה. אין דרך אחרת, אין קיצורי דרך. יכול להיות שיעשו איתך חסד ויוותרו לך כבר אחרי כחודשיים, כמו שקרה במקרים מסויימים, אבל מדובר במצב של חוסר וודאות לרוב.

בנקודה זאת אתה בטח מבין שהבקשה שלך לא מציאותית. יש לך 2 אופציות – לצאת על סעיף נפשי או על אי התאמה ("התנהגות רעה וחמורה"). שוב, בהנחה שאין לך בעיות רפואיות רציניות ושאתה לא מתכוון ללמוד בישיבה.

ונשאלת השאלה – מה כל כך מרתיע אותך בפרופיל 21 רפואי ("נפשי")? כי באמת אין שום סיבה שזה יהיה ככה. זה לא שיש לך מה לפחד מהשלכות שליליות בהמשך החיים או משהו בסגנון ההפחדות השקריות לחלוטין של הצבא.

#163505 הגב
    Anonymous
    חבר

ובכן

יש כמה שהמליצו לי להגיע לצבא, להגיד שאנלא רוצה לשרת ותעזבו אותי במנוחה, לשבת כלא עוד פעם אחת עד שיעיפו אותי…

הבעיה היא שאף אחד לא יודע אם עוד ישיבה אחת בבית כלא תפתור את הבעיה, הבנתי שאני יכול לקבל גם כמה וכמה משפטים(כמו שאמרת..) והרבה ימים בכלא צבאי ואין וודאות מוחלטת שעוד פעם אחת בכלא 4 תפתור את הענין…

לגבי לצאת על 21 נפשי, יש לי כמה חברים שהוציאו ולקחו להם תרשיון והכריחו אותם לעשות מבחן ארוך ומייגע בת"א עם מליון שאלות..

😕

בקיצור אני לא יודע מה לעשות בדיוק, גם אנשים שונים ששאלתי כל אחד ענה תשובה אחרת

מה דעתך? אגב אני בן 24 וחצי

#163513 הגב
    Jack_Flash
    חבר
    quote trekker אורח:

ובכן

יש כמה שהמליצו לי להגיע לצבא, להגיד שאנלא רוצה לשרת ותעזבו אותי במנוחה, לשבת כלא עוד פעם אחת עד שיעיפו אותי…
    כאמור, כן, יש אופציה כזאת לצאת על אי התאמה. רק קח בחשבון שזה יכול להיות ארוך, מתיש ומייגע.

הבעיה היא שאף אחד לא יודע אם עוד ישיבה אחת בבית כלא תפתור את הבעיה, הבנתי שאני יכול לקבל גם כמה וכמה משפטים(כמו שאמרת..) והרבה ימים בכלא צבאי ואין וודאות מוחלטת שעוד פעם אחת בכלא 4 תפתור את הענין…
    אמת. החוסר וודאות פה הוא כמעט מוחלט

לגבי לצאת על 21 נפשי, יש לי כמה חברים שהוציאו ולקחו להם תרשיון והכריחו אותם לעשות מבחן ארוך ומייגע בת"א עם מליון שאלות..
    נו אז מצויין! אם יש לך חברים שיצאו על 21 הם יכולים לעזור לך מאוד בתהליך ולכוון אותך. אל תתרגש מהמבחן, זה מבחן קל שכולם עוברים בקלות. זה שזה מעצבן זה נכון. חוץ מזה אף אחד לא שולל רישיון אוטומטית לפני שניגשת למבחן.

בקיצור אני לא יודע מה לעשות בדיוק, גם אנשים שונים ששאלתי כל אחד ענה תשובה אחרת
    זה כי אין תשובה חד משמעית בעניין. זה סוג של מכשול, אבל אפשר לעבור אותו.

מה דעתך? אגב אני בן 24 וחצי
    דעתי היא שתנסה לסדר לך פגישה עם קב"ן, כשאתה מצוייד בחוות דעת מפסיכיאטר אזרחי, תקרא את טרגט 21 פעמיים ותעזר בחברים שלך. הכול כמובן במטרה לצאת על 21. הסיבה שזה מה שאני מציע היא כי האופציה השניה (אי התאמה) הרבה יותר מסובכת וקשה מכל הבחינות.

אז רגע, אם אתה עריק… (או "משתמט גיוס") אתה לא מבוטח בקופת חולים? איך זה הולך, אין לך רופא בעצם?

מוצגות 8 תגובות – 1 עד 8 (מתוך 8 סה״כ)
מענה ל־פסיכולוג קליני ופסיכיאטר האם יש הבדל ביניהם?
פרטים:

אנחנו זקוקות לתרומתך!

באמצעות:

או העברה בנקאית:

פרופיל חדש
בנק הפועלים (קוד 12)
סניף ראשי רמת השרון (קוד 630)
חשבון מספר 421120
IBAN IL210126300000000421120

פרופיל-חדש-לוגו