חתונה

מידע לגבי תהליכי קבלת פטור משירות צבאי

המנהלים: newprofile, MSMS

Anonymous

הודעהעל ידי Anonymous » 14 ספטמבר 2005 00:02

שלום לכם!
א. עד כמה חתונה תוכל להקל על השרות הצבאי שלי? האם בכל זאת אאלץ לשרת בקרבי (פרופיל 97 קבא 56)?
ב. חברה שלי כבר התגייסה - היא תוכל להשתחרר בזכות החתונה?

תעזרו לי בבקשה.
אורח

הודעהעל ידי אורח » 14 ספטמבר 2005 00:34

אם אתה מתחתן כדי לצאת מהצבא או לקבל הקלות לך או לחברה, לדעתי זה סתם לקחת את הדרך הארוכה והמשובשת שלא תגיע ליעד בסוף.

מה עוד,שאם זה באמת סתם חתונה בשביל הצבא, זה עלול לפגוע ביחסים עם החברה שלך ולהכניס אותם למתחים ומריבות מיותרות.

אם אתה רוצה להתחתן בלי קשר ואתה רק שואל איזה הקלות יגזרו מכך אז:
דבר ראשון מזל טוב!

דבר שני תעזבו שניכם את הצבא, בדרך הקצרה, תתחתנו כמו שצריך, ותתחילו את החיים המשותפים שלכם במציאות יציבה שבה תוכלו באמת להיות אחת עם השני ולא עם מחותן שלישי באמצע ושמו צה"ל.

בהצלחה.
אורח

הודעהעל ידי אורח » 14 ספטמבר 2005 01:49

א. אתה זכאי לחופשה מסוימת בתקופת החתונה, ואולי העלאה מסוימת בשכר, וזהו.

ב. כן
אורח

הודעהעל ידי אורח » 14 ספטמבר 2005 01:54

הנה המיידע המלא למתחתן ולמתחתנת בשרות סדיר:
- אני חיילת בשירות סדיר ורוצה להתחתן על מנת להשתחרר מהצבא. מישהו יודע מה הפרוצדורה?
ראשית, חשוב לציין שאמנם ברוב המקרים נישואין הם דרך קלה יחסית וכמעט אוטומטית להשיג פטור משירות צבאי, אבל זה לא אומר שזו דרך מומלצת. מבחינות רבות - כלכליות ומשפטיות - נישואין יכולים להפוך עבורך למלכודת ולצרה צרורה. אם את לא באמת רוצה להינשא - יש דרכים אחרות לצאת מהצבא, שיש בהן פחות סיכונים.

עוד הערה כללית היא שהפטור לנשים נשואות כנראה לא תקף במקרה של עתודאיות.

ועכשיו לשאלה עצמה. פקודת מטכ"ל 31.0109 - שחרור חיילות בשירות חובה עקב נישואין או עקב הריון מפרטת את הפרוצדורה שעליך לעבור:

ראשית עליך לפתוח תיק נישואין ברבנות או לחתום על הצהרה שבכוונתך להינשא בפני עורך-דין או נוטריון. לשליש היחידה שלך את צריכה להגיע לפחות 21 יום לפני מועד החתונה עם אישור רישום לנישואין ממשרד הרבנות, שבו נפתח תיק נישואין, או הצהרה, החתומה בפני נוטריון או בפני עורך דין, שבה את מצהירה על נישואיך העתידיים כנישואים המוכרים על ידי משרד הפנים. לאחר הצגת האישורים תתאמי עם השליש את החופשה שמגיעה לך לפני הנישואין, סה"כ 10 ימים (על חשבון חופשה רגילה ואם אין לך ימי רגילה אז על חשבון חופשה מיוחדת). לפני שתצאי לחופשה תצתרכי לעשות ביחידה טופס טיולים יוצא (להחזיר ציוד) ולחתום על הצהרת חיילת העומדת להינשא (שמופיעה כנספח א' לפקודת מטכ"ל 31.0109 - שחרור חיילות בשירות חובה עקב נישואין או עקב הריון). לאחר החתונה יש לך 10 ימים להגיע לבקו"מ מדור שחרורים, את צריכה להביא איתך כתובה מקורית או תעודת נישואין מקורית, שהוצאה על ידי הרבנות הראשית, או רישום של משרד הפנים בתעודת הזהות, המעיד על נישואיך. בנוסף עליך להביא את כל המסמכים והאישורים הצבאיים שברשותך, וכן את ההצהרה, שחתמת עליה ביחידתך.

אם עברו ארבעה עשר ימים מהמועד שנקבע להתייצבותך בבקום לשחרור, ולא הגעת להשתחרר, הבקום יערוך בירור. אם יגלו שנישאת באמצעות כתובה מקורית או באמצעות תעודת נישואין מקורית, שהוצאה על ידי הרבנות הראשית, או באמצעות רישום של משרד הפנים בתעודת הזהות, המעיד על נישואיך, תשוחררי שלא בפנייך. אם לא הוכחו נישואיך, כמפורט לעיל, תטופלי לפי נוהל נפקדים ועריקים.

- האם נישואין אזרחייים תקפים לצורך קבלת פטור משירות צבאי?

נישואין אזרחיים, מרגע שמשרד הפנים אישר אותם, תקפים לכל דבר ועניין. אך קחו בחשבון: בארץ אי אפשר להתחתן בנישואים אזרחיים. בשביל שהנישואים האזרחיים יהייו מוכרים את ובן זוגך חייבים להתחתן בחו"ל, ורק כאשר חוזרים עם הניירת ניתן לעדכן את הנישואין במשרד הפנים ולהמשיך בהליך השחרור מול הצבא.
הנישואים מוכרים במשרד הפנים, בתנאי שנערכו על פי חוקי אותה מדינה בה נתקיימו. לא ניתן לעורכם בארץ והארץ הקרובה ביותר היא קפריסין, שם גם מרב הזוגות הישראלים מתחתנים. יש להירשם בבית העירייה, באחת הערים הגדולות ולהינשא יום לאחר הרישום ע"י פקיד עירייה. יש לקבל את אישור משרד המשפטים בניקוסיה בתוספת חותמת "אפוסטיל". 
טרם היציאה מהארץ, יש להצטייד ב'תמצית רישום' (שמות, מצב משפחתי, מקצועותיכם ומקצועות הוריכם) ממשרד הפנים הישראלי. את תמצית הרישום יש לתרגם לאנגלית ולהחתים בחותמת נוטריון. ישנה גם אפשרות להינשא במדינות נוספות, ובמדינות מסוימות אפילו בהתכתבות. הפרוצדורות המדויקות שונות מארץ לארץ (ואנחנו כאן לא ממש האנשים המתאימים לשאול אותם שאלות על פרטי התהליך הזה).

נישואים אזרחיים מוכרים לכל צורכי הרישום וההטבות הניתנים בארץ כגון משכנתא, שחרור נשים מהצבא, זכויות עובדים ובני זוגם, פנסיה וביטוח חיים. לאחר הנישואים יש להגיש למשרד הפנים את כל האישורים שהוזכרו ולהירשם כנשואים בתעודות הזהות. מצד שני, נישואין אזרחיים בשום אופן לא פוטרים את בני-הזוג מאימת הרבנות, כיוון שדיני האישות הדתיים נותרים בתוקף גם כשהנישואין ההיו אזרחיים. ליתר דיוק, בישראל יש אפשרות להתגרש או דרך הרבנות או דרך בית משפט אזרחי (ההבדל היחידי מבחינת תוקף הגירושים הוא שהרבנות לא מכירה בהם לשאלת ממזרות ילדיך הבאים). הקטע הבעייתי שיכול להיווצר בגירושים הוא שהתיק מתנהל בפני בית המשפט שבו פתחו את התיק קודם, כך שאחד מבני הזוג יכול לעשות אמבוש וללכת לפתוח תיק ברבנות לפני שפותחים תיק בבית משפט אזרחי וככה לכפות גירושים ברבנות, אבל אם אין דאגה כזו אז גם אין בעיה.
אם את כבר משרתת בצבא, אז על מנת לקבל מהצבא חופשה לפני הנישואים האזרחיים עלייך  לחתום על הצהרה בפני נוטריון או בפני עורך דין, שבה את מצהירה חיילת על נישואיך העתידיים כנישואים המוכרים על ידי משרד הפנים.

- ומה מדיניות הצבא כלפי גברים בשירות סדיר שמתחתנים?

פקודת מטכ"ל 35.0410 - חופשה משפחתית - שירות סדיר קובעת שהם זכאים לחופשה משפחתית בת 10 ימים על חשבון חופשה רגילה, בנוסף פקודה 35.0805 - שירות חובה - מענק נישואין ומענק עקב לידה או אימוץ קובעת שמגיע לחייל המתחתן לקבל מענק בשיעור של שכר טוראי בשירות חובה.
Anonymous

הודעהעל ידי Anonymous » 14 ספטמבר 2005 10:19

האמת היא שאנחנו באמת רוצים להתחתן (3 וחצי שנים יחד) ועם זאת מאוד מאוד לא רוצים לשרת...
קראתי איפשהו שתקופת השרות שלי תתקצר לשנתיים, זה נכון? ושוב לאותה שאלה - אין שחרור כלשהו מקרבי?
ומה עם הריון?
אורח

הודעהעל ידי אורח » 14 ספטמבר 2005 11:03

אני כמעט בטוח שתקופת השירות לא תקוצר. אני בטוח שהייתי שומע על זה אם זה היה ככה. באתר פה
רשום לגבי קיצור ודחיית שירות ולא רשום שם כלום על נישואים, בטח לא על
קיצור של שנה שלמה. לגבי שחרור מקרבי אני בטוח שאין. הריון, כמו נישואים,
משחרר אוטומטית נשים, גברים מקבלים רק חופשה של כמה ימים ומענק. 
Anonymous

הודעהעל ידי Anonymous » 14 ספטמבר 2005 12:03

אוקי...תודה!
אם אני פשוט אכריז שאני לא מתכוון ללכת לקרבי - >מה יעשו לי? אם אני אתעקש מספיק אני לא אהיה קרבי?
אורח

הודעהעל ידי אורח » 14 ספטמבר 2005 14:39

הי,

לגבי מה אתה יכול לעשות - תקרא את כל הודעות הפתיחה שלנו פה בפורום. זה ייתן לך קצת פרספקטיבה על העניינים. אז תוכל לבחור בין האפשרויות.

אגב, גם לי יצא לשמוע על קיצור שירות לנשואים בשנה, גם בתור מצב ממשי לפני כמה שנים, וגם בתור תוכנית לעתיד בשנים הקרובות. אבל בכל מקרה, הצבא לא חייב לשחרר אותך שנה קודם, ולכן אל תבנה על זה שהם יעשו זאת.

בי,
סרגיי.
אורח

הודעהעל ידי אורח » 24 ספטמבר 2005 12:31

אח שלי התחתן במהלך השירות שלו ושירת רק שנתיים.
אני אישית גם הייתי על סף של לא לשרת , אבל בסוף נהניתי מהשירות שלי, שהיה קרוב לבית בתור ג'ובניק וגם למדתי הרבה מאוד דברים.
אתה יכול להשתמש בצבא כדי ללמוד הרבה מאוד דברים, אל תחשוב כל כך שלילי, אתה לא חייב לשרת קרבי אם אתה לא רוצה ותדע מספיק להתעקש על זה.

חזור אל “רשת הליווי לסרבנים ונמנעים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google [Bot] ו־ 19 אורחים