הבנת מערכת ברה"ן הצבאית/ניפוץ מיתוסים/דרכי התמודדות

מידע לגבי תהליכי קבלת פטור משירות צבאי

המנהלים: newprofile, MSMS

dada21
יצירת קשר:

הבנת מערכת ברה"ן הצבאית/ניפוץ מיתוסים/דרכי התמודדות

הודעהעל ידי dada21 » 27 ינואר 2018 17:44

הקדמה

לאחרונה אני רואה אנשים שעושים טעויות בתהליך היציאה מהצבא ואו פועלים לא נכון
הטעויות האלה נגרמות בגלל שאותם חיילים חושבים שאם יציגו לגורמי ברה"ן
דברים קשים,יספרו כמה קשה להם,יאיימו להתאבד,יחתכו ורידים
ועוד דברים קיצוניים כאלה ואחרים הקב"ן יבין למצוקתם\יפחד עליהם וישלח אותם לפסיכיאטר
עם המלצה לשחרור דחוף מהצבא.
אך לא ככה הדבר, על מנת שתוכלו לנצל עד תום כל פגישה עם הקב"ן
עליכם להכנס לראשו של הקב"ן ולהבין מה הוא מחפש
שתבינו הקב"ן לא מרוויח כסף על זה שהוא משאיר אתכם בצבא, אבל חייב סיבה אמיתית ונכונה
שתתגבש על גבי כמה פגישות על מנת להגיע לאבחנה מספקת

ראשית, אפרט על כמה טעויות נפוצות של חיילים

1. מי צריך מדריכים?
אז קודם כל, אם אין לכם תואר בעבודה סוציאלית , מדעי הרוח והנפש, פסיכולוגיה קלינית או רופא עם התמחות בפסיכיאטריה
אתם צריכים מדריך, מה הכוונה במדריך? מדריך לסימפטומים של המחלת נפש שאתם הולכים להראות, דפוס התנהגות וכדומה.

2. חייב ללמוד טרגט 21!!
כל מי שרוצה לצאת מהצבא הולך ישר ומתחיל לקרוא עד המוות את טרגט 21, זה יפה והכל אבל לאו דווקא הדבר הנכון ביותר לעשות.
שתבינו שיש מגוון של מחלות נפש בעולם, טרגט 21 הוא מדריך מסודר לזייף דכאון מאג'ורי ובשביל להראות מחלת נפש צריך לחיות אותה
רוב האנשים שאני הכרתי הם לא 100% לכולם יש קשיים בחיים וכולנו עברנו לא מעט.. ולכן עליכם למצוא את המחלת הנפש הכי קרובה למציאות,
לדוגמא, יש לכם פחדים מהחושך? בלילה אתם רואים דברים לפעמים? לכו על סכיזופרניה או הפרעה דלוז'יונית, יש לכם בעיה חברתית? קושי ברקימת מערכות יחסים? הפרעות תאבון? הפרעת אישיות גבולית היא המתאימה לכם, אתם עצובים רוב הזמן? לא מחייכים? אין לכם חשק לכלום? מרגישים שאתם לא שווים כלום? דכאון מאג'ורי
עכשיו למה כולם קוראים דווקא את טרגט 21? הסיבה היא, כי הוא המדריך היחיד המסודר למחלת נפש ספציפית וזה מחדל, צריכים לצאת עוד מדריכים למחלות נפש שונות, ככל שיש יותר מדריכים ליותר מחלות נפש, ככה הצבא לא יוכל להתמודד עם חיילים שונים שחולים במחלות שונות.

3. התנהגות קיצונית
"אם אתה לא משחרר אותי אני מתאבד!" - הטעות הכי פסיכית והעונש עליה הוא לשרת 3 שנים בצבא
שתבינו, הקב"ן עושה משהו שנפרט בהמשך שנקרא הערכת סיכונים, והוא לא מחפש אנשים קיצוניים הוא מחפש מחלת נפש או הפרעת הסתגלות שעל ההבדל ביניהם נפרט בהמשך.

4.חוסר מוטיבציה
מי שבחר להשתחרר מהצבא חייב להבין שהוא הולך למסור את חייו למען הדבר הזה, הוא לא הולך לוותר גם 50 פגישות עם הקב"ן
עד לשחרור, בסוף אתם תשחררו, אם תעשו את זה נכון
בן אדם שרוצה להשתחרר חייב להבין שהוא הולך לסבול בדרך הזאת אפילו יותר מבדרך כלל, הוא הולך לסרב לקבל ריתוקים להגיד שהוא לא מסוגל לבכות לא לאכול ופשוט לקרוס טוטאלית עד לרמה שהוא נהיה עצם בגרון למערכת הצבאית: שהמערכת רק מתה להוקיע אותו ממנה.

5.חוסר התאמה גרסתית
הלכתם לקב"ן הראתם תסמינים של קושי מסוים הוא דחה אתכם על הסף ושלח אתכם חזרה לבסיסכם כל כך התעצבנתם
שאיימתם בהתאבדות, שתבינו שברגע זה הקב"ן הצליח - אתם תבינו יותר אחרי שאסביר את השיטה שלהם, אבל שמרו על סבלנות, תדבקו בגרסתכם ותחמירו אותה מפגישה לפגישה באופן דרסטי.

6.נפקדות/עריקות
אין יותר מידי מה לפרט, זה מטומטם, במקום להיות עצם בגרון של הקב"ן אתם הופכים להיות אסירים ומשחררים אותו מהסבל שלכם
הקב"ן צריך להבין שאתה על הצוואר שלו כל עוד הצבא על הצוואר שלכם ותאמינו לי שבסוף הוא יבין, תנו לו סיבה בסוף הוא ישחרר אתכם.

טוב אז אלה היו כמה טעויות נפוצות שכל חייל עשה לפחות אחת מהן ועכשיו נעבור למנה העיקרית, דרך הפעולה של גורמי ברה"ן

איך הקב"ן חושב?
אז הקב"ן, אותו יצור מפלצתי שמדבר בקול רגוע ונראה כל כך נינוח, אותה המפלצת בינכם לבין השחרור, מי הוא? מה הוא מחפש?
אז כל קב"ן בצה"ל הוא בדרגה גבוה בדרך כלל (לפחות רס"ן) לפעמים הוא יהיה על מדים ולפעמים על אזרחי, יש לו המון ניסיון עם אנשים חולים נפשית אמיתיים וגם מזויפים
הוא ראה הכל! הוא שמע הכל, הוא שחרר מהצבא לפניכם והוא ישחרר אחריכם והוא גם השאיר לסבול בצבא אנשים.
הקב"ן הוא מומחה לענייני התשמטות, הוא אדם חזק וקשה, ואתם, אתם צריכים לנצח אותו
תחילה נסביר את ההבדל בין בעיה הסתגלותית למחלה נפשית

בעיה הסתגלותית
כל אדם החווה שינוי דרסטי בחייו, נדרש להסתגל אליו, הצבא, הוא שינוי ענק והקב"ן מבין שלפעמים לחייל קשה להסתגל, אז צריך לעזור לו
הקב"ן תחילה ינסה בטיפול שיחתי, שהוא יראה שאתה ממשיך להגיע אליו עם אותו המצב או מצב מוחמר, הוא יגדיר את החייל כחייל עם קשיי הסתגלות
הדבר הזה שכולם קוראים לו קה"ס - אז קה"ס, מי שבא לקב"ן במטרה לצאת וקיבל קה"ס עושה משהו לא נכון וצריך לשנות גישה
קה"ס והת"ש הם הדרכים של הקבן לתמוך בחייל שקשה לו מאוד להסתגל למערכת, אז הוא שם לו גלגלי עזר כמו יומיות, הורדה מקרבי וכאלה.
אבל איך נראית בעיה הסתגלותית?
בעיה הסתגלותית היא קושי הגיוני שיכול להיות לכל חייל, לדוגמא: "קשה לי עם המדים האלה", "קשה לי שאני לא רואה את הבית", "קשה לי עם האוכל הלא טוב",
"קשה לי שצועקים עליי ואין לי זמן לכלום", "קשה לי עם השעות שינה" - זה דוגמא לחייל עם בעיה הסתגלותית כל הקשיים הם לגיטימים והגיוניים, והקב"ן יבין לקושי שלכם
ולאחר כמה פגישות הוא יותר מישמח לתת לכם קה"ס ואולי הת"ש ולשלוח אתכם לאלף עזאזל, אבל אתם, אתם רציתם להשתחרר...
לא קיים אדם שישתחרר על אך ורק בעיה הסתגלותית, שתבינו לכל חייל קשה הקבן כבר ראה אלפי חיילים שקשה להם כמוכם, קשה לכם בדברים הגיוניים, וזה בסדר
מותר שיהיה לכם קשה, אתם קצת מפונקים אולי.
אם הכיוון שלכם הוא הת"ש וקה"ס אז תראו קשיי הסתגלות חמורים ותחמירו לאורך כמה פגישות וכנראה תקבלו את זה, אך אם אתם מעוניינים להשתחרר מהצבא, תמשיכו לקרוא.

מחלת נפש
אז מה היא מחלת נפש?
מחלת נפש היא קושי לא לגיטימי ואבסורדי, תגובה לא צפויה ולא הגיונית למצב נתון, כל היבט בחיים נפגע, הדברים שהקב"ן מצפה לשמוע לא באים ומה שהוא שומע
זה דברים אחרים, דברים שגורמים לו לאי נוחות, דברים שמטרידים אותו. שמציגים מחלה נפשית בפניו בפגישה הראשונה הוא לא יאמין, וזה בסדר זה חלק מהטריקים - (נלמד בהמשך), אתם צריכים להתעקש ולהחמיר את המצב ותוך כמה פגישות להגיע לרמה אובדנית (לא לאיים להתאבד!, אובדנות זה משהו אחר, נסביר בהמשך)
עליכם להציג את הסימפטומים למחלת הנפש כתגובה למשהו בחייכם, עליכם לא לתפקד גם בצבא וגם בבית, ולהשתמש בכל סימפטום בפגישה אחרת
לא לפחד לפתוח בפני הקב"ן גם אם זה לא חלק מהמחלה הנפשית שלכם לפרט ולדבר עם הקב"ן תנסו בכל זאת קצת לשתף פעולה, כי בכל זאת הכלי היחיד שיש לקב"ן לאבחן אתכם הוא השיחה.
יש קלות מסוימת בלזייף קשיי הסתגלות לעומת לזייף מחלת נפש, והסיבה היא שקשיי הסתגלות היו לכולנו, אין אחד שנכנס לצבא ואמר "יואו זה המקום הכי מדהים בעולם"
וקל לנו להזדהות עם זה ולהבין את זה, עם זאת מחלת נפש היא קושי שונה, היא להרגיש בתוך ערפל שחונק אותך, לא לראות כלום לא לראות את העתיד
הכל נפסק, הכל נכשל ואתה פשוט מתמוטט, אתה מרגיש שאף אחד לא מבין אותך, ואתה שונא את עצמך ואת כולם.
אז כן, זה נשמע קשה לזיוף וקשה להתחבר לזה, אבל אם אתם מרגישים שזה לא בשבילכם , נסו את מזלכם, לבשו ורוד תדבקו לקיר ותצעקו "אני מסטיק", מי יודע מה יהיה..
סתם לא, אל תעשו את זה, תלמדו תשכילו, תשפרו את כישורי המשחק שלכם.

הטריקים והשטיקים של הקב"ן
הקב"ן ראה הכל ובמשך הזמן שהוא עובד בתור קב"ן הוא מגלה שיטות להפיל מתחזים.
אראה לכם כמה שיטות שהוא משתמש במטרה שתבינו את העיקרון.

הוא יעצבן אתכם לרמה שאתם תרצו לדקור אותו בראש
כן, הוא ממש מעצבן, מזלזל בכם, קול של מתנשא - אבל אל תיפלו בפח - יכול להיות שמאוד הדאגתם אותו אבל הוא חייב לבחון
הוא יכול להגיד לכם "אני לא מאמין לך" ובאותו הזמן לרשום במחשב "החייל מראה סימנים של אפקט מאג'ורי" או "החייל אינו מודע למתרחש סביבו"
מה המטרה של זה? בן אדם שאין לו מצוקה, יתעצבן, ירגיש שהוא נכשל ולא ישוב לקב"ן או, שהוא ישוב אליו וישנה גרסא - "אני רוצה להתאבד!!"
זאת שיטה שמפילה את הערסים בדרך כלל, אלו שבסוף מנסים את שיטת המסטיק.

הוא יחמיא לכם כל כך
"בינתיים אני מקבל חוות דעת מאוד טובה מהמפקדים שלך", "אני רואה שהיית מצטיין קורס", "יש לך בגרות מלאה", "אתה חייל טוב אתה יודע להבדיל בין טוב לרע"
זה משחק, אדם חולה בנפשו - הוא חולה בנפשו ואל תשכחו את זה, זה לא מעניין אותו יותר, מה שהיה היה, אנשים נכנסו לדכאון בגיל 50 אחרי שחיו חיים שמחים מאוד
מחלת נפש היא תגובה ל -- מצוקה! מצוקה! מצוקה! אל תשכחו לרגע שאתם במצוקה ושקשה לכם שהכל סוגר עליכם ואתם נחנקים, ואתם לא יודעים ממה זה נובע
אל תאבחנו את עצמכם "הקב"ן אני בדכאון" - בן אדם בדכאון לא יכול לאבחן את עצמו!

הם יגיד לכם שזה לא אפשרי, ויש פתרונות אחרים
"תגיד לי איך לעזור לך, לשחרר אני לא יכול אבל כל דבר אחר", "אני יכול להציע לך רק טיפול שיחתי"
זה חלק מהדברים שהוא ילחיץ אתכם, ינסה לגרום לכם להשבר ולבקש שינוי שיבוץ או קה"ס.. הוא יעשה הכל בשביל להפוך את המחלת נפש שלכם
לקושי הסתגלותי, תראו לו שלא, שאתם חולים בראש וזה מעבר לשליטתו, תדאיגו אותו עד שהוא לא יקח עליכם אחריות יותר, שהוא יעביר את זה לגורם המטפל הבכיר ממנו.

אז מה הוא מחפש בעצם?
הקב"ן מחפש עדויות לקושי הסתגלותי קשה (לאלה שרוצים הקלה בתנאים) או עדויות למחלת נפש קשה שמחמירה עם השירות הצבאי (לאלה שרוצים להשתחרר)
הוא מחפש מישהו שיראה לו משהו שהוא לא ראה, או משהו שהוא ראה מעט, או משהו שהוא ראה והתעלם ממנו פעם והפך להיות משהו חמור ביותר.
חפשו משפטים לא שגרתיים, שנאה עצמית, הורידו את המגננות, בשום פנים ואופן אל תתווכחו איתו, לדוגמא:
"אני רואה שיש לך בגרות מלאה" ואתם בתגובה "היה לי קשה מאוד להוציא את זה!!, הייתי בדכאון!!" לא.. אתם נשארים בשלכם
זה שאלה סתמית, זה לא מעניין בכלל מה היה הציון שלכם, התרכזו בהווה, אל תענו לו אפילו או שתענו לו תשובה סתמית כמו "לא אכפת לי מזה בכלל"
הקב"ן יודע לשנות נושא והוא יעשה את בלי בושה - גם אתם תשנו נושאים שאתם מרגישים שהולכים להפיל אתכם.
מטרת העל שלכם היא להדאיג אותו, להטריד אותו, להראות לו התנהגות של מחלת נפש בתוספת של סימפטומים לפי ה DSM-V (ספר שמסביר על מחלות הנפש וטיפולם)
זה לא משחק, זה רציני, זה לא משהו שתעשו "על הדרך" אתם צריכים לשבת על התחת שלכם וללמוד, לשחק אותה, לסבול בשבילו.
תראו שקשה לכם וכך יהיה.

מה הוא חושב בראשו?
ולשאלה שכולם חיכו לה, מה הוא חושב?
התשובה היא שאי אפשר לדעת, יכול להיות שהוא מאוד מפחד עליכם וממש על הסף לשלוח אתכם לפסיכיאטר
יכול להיות שהוא לא מאמין לכם בכלל, מי יודע? מה זה משנה, תשכנעו אותו תגרמו לו להבין שאתם משתחררים וזה באמת נחוץ.
הוא המון פעמים יפלוט משהו שמסביר איך הוא מרגיש, אם הוא שואל אתכם הרבה שאלות סתמיות יכול להיות שהוא בוחן את הסבלנות שלכם,
אם הוא שואל אתכם על סימפטומים מסוימים שמתאימים למחלה שאתם מראים אולי הוא מאבחן אתכם
אם הוא שואל אתכם על סימפטומים למחלה אחרת שלא קשורה אליכם יכול להיות שהוא בוחן אתכם, או שבטעות הראתם לו מחלה שונה.
אם הוא לא שואל אתכם כלום, אולי הוא לא רוצה לדעת.
הפתרון הפשוט הוא, זה לא מעניין אתכם, שיחשוב מה שהוא רוצה, אתם תעבירו את המסר בכל צורה שניתן.

אובדנות וקושי להמשיך יותר
המון אנשים לא מבינים מה זה אובדנות אבל זה פשוט מאוד.
אובדנות מהמילה אבוד - היא התחושה שאתה לא יודע מה תעשה יותר, שאתה לא מסוגל יותר להמשיך ויש לך מחשבות על לסיים את החיים.
להראות אובדנות זה חשוב וזה חיוני מאוד אך רק אם נעשה נכון, זה אולי בין הדברים שהכי קשה להעביר מבלי להראות מתחזה
לדוגמא: כך יראה מתחזה -
"יש לך מחשבות אובדניות?"
"כן, אני לא מסוגל להמשיך אני רוצה למות"
וכך יראה דבר יותר אמין
"יש לך מחשבות אובדניות?
"כן"
"מה חשבת?"
"איך להפסיק את הסבל, להפסיק את התחושות האלה"
"מה לדוגמא חשבת?"
"אני לא מסוגל יותר, לא יכול" - (שינוי נושא)
אתם בטח שואלים את עצמכם למה השיחה השנייה יותר אמינה מהראשונה, התשובה היא פשוטה
הדברים שמפחידים כל בן אדם הם הדברים שהוא לא יודע.. גם קבנ"ים מפחדים מזה.
הקב"ן אומר לעצמו - "יש לי פה חייל שיש לו מחשבות אובדניות ואני לא יודע מה הוא חושב.. אני לא יכול להתעלם מזה"
ואילו בשיחה הראשונה - "יש לי פה חייל דרמטי שאולי נמצא במצוקה אבל גם מחפש תשומת לב.."
תהיו יצירתיים, תחשבו מקורי, להעביר אובדנות זה קשה.
אם תגידו שאתם רוצים למות לפסיכיאטר אזרחי - הוא כנראה יאשפז אתכם.
אך אם תגידו שאתם רוצים למות לקב"ן - הוא כנראה ישלח אתכם בחזרה לבסיס.
מה שמוביל אותנו לנושא הבא -

ההבדל בין ברה"ן צהלי לבין ברה"ן אזרחי
בברה"ן אזרחי כל דבר הוא אמין שהרי אין אינטרסים, אף אחד לא נהנה מלהיות מאושפז במחלקה סגורה עם השגחה ויחס מזוויע
ואילו בצבא יש אינטרסים, אף אחד לא רוצה לשרת בבסיס מגעיל שאומרים לך מה לעשות קובעים לך הכל.
בגלל זה בצבא עליכם להיות מאוד אמינים לא לשקר לקב"ן בדברים שקרו לכם בעבר, לא לכעוס לא להתגונן לשמור על קור רוח ומצבכם הנפשי
תראו מה שאתם רוצים להראות רק בצורה אמינה.

השחרור לא בא, ואני עומד להתייאש
אני מבין שזה קשה אני מבין שאתם סובלים, תפנו לבקשת מלווה מרשת הליווי, תחפשו מישהו מחוץ לצבא לדבר איתו על הקושי בצבא,
תנסו לשמור על עצמכם, אל תעשו שטויות, בסוף כולם יוצאים - יהיה בסדר באמת שיהיה בסדר מפגישה לפגישה איתו הוא יתרכך ובסוף הוא ישחרר אתכם.

אנליזה שיחתית והתמודדות בשיחה עם הקב"ן
בין הדברים החשובים ביותר, כמו שלקב"ן יש שיטות להתנהל איתנו, לנו יש שיטות להתנהל איתו:
1. הסטת נושא - הקב"ן נתן לכם נושא קשה, תסיטו אותו ותשנו את הנושא, אל תדאגו , יש לכם בעיה נפשית המחשבה שלכם לא מאורגנת וקשה לכם להתרכז.
2. תשובה סתמית לשאלה סתמית - הוא שאל אתכם שאלה מטומטמת? תענו לו תשובה מטומטמת כמו "לא יודע" "מה זה משנה" "מה אכפת לך" "מה?"
3.תשובה לא הגיונית - תענו לו תשובה לא הגיונית שזה בכלל לא מה שהוא שאל, שוב אתם מאוד מבולבלים.

אלה היו השיטות הפשוטות, אבל יש עוד דבר שנקרא אנליזה שיחתית כלומר ניתוח התקדמות השיחה, פעולה שעליכם לבצע במשך כל השיחה, אני אסביר:
כאשר הקב"ן שואל אתכם שאלה ואתם עם הראש דבוק לרצפה, עליכם לא לחשוב "מה היא התשובה הנכונה" אלא "מה הוא רוצה שאני יענה לו"
קחו את הזמן, זמן תגובה איטי הוא אופייני לאדם חולה בנפשו תחשבו מה הוא רוצה לשמוע ממש תעשו דיון פנימי עם עצמכם ואז תוציאו את התשובה המתאימה.
האנליזה השיחתית היא מעולה היא עוזרת לכם בזמן אמת להתמודד עם הלחץ וההלם שבשיחה עם הקב"ן עם הרצון להצליח להעביר את המסר.

במהלך ניסיון לשחרור מהצבא יש צורך בעקרונות מנחים העקרונות המנחים שלנו מוגדרים בראשי תיבות "נעשה"
נ - נחישות: תהיו נחושים, נעולים על המטרה, אל תתנו לאף אחד להזיז אתכם, שכולם ידעו - אתם יוצאים מהצבא.
ע - עקשנות - לא משנה מה אומרים לכם, מאיימים עליכם, מקשים עליכם - אל תתביישו ואל תוותרו
ש - שליטה עצמית - מעצבנים אתכם, מוציאים אתכם מהדמות? תשלטו בעצמכם, זה סה"כ משחק
ה - התמדה - כל יום המצב מוחמר, כל יום אתם מראים החמרה קשה, אל תבזבזו זמן.

זה כל המדריך, אני מקווה שהוא יעזור לכם להשיג את מבוקשכם, באמת תשקיעו ותבינו את המשמעות, זה באמת לא משחק.

חזור אל “רשת הליווי לסרבנים ונמנעים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו־ 16 אורחים