וועדה או קב"ן?

מידע לגבי תהליכי קבלת פטור משירות צבאי

המנהלים: newprofile, MSMS

tamar
יצירת קשר:

וועדה או קב"ן?

הודעהעל ידי tamar » 22 נובמבר 2016 22:29

אני פציפיסטית ומתלבטת האם לפנות בבקשה לפרופיל 21 נפשי, או לגשת לוועדת מצפון?
בנוגע לקב"ן- אני יודעת שהתהליך פשוט יותר וכי הסיכויים לקבל פטור גבוהים יותר, ובכל זאת יש לי מספר שאלות:
א. במידה ולא אקבל פטור נפשי, האם פנייה לוועדת מצפון לא תראה "חשודה" (כאילו אני מנסה להשתחרר מצה"ל ללא אידאולוגיה אמיתית)?
ב. האם ציון האידיאולוגיה הפציפיסטית שלי בפני הקב"ן תחבל או תועיל לראיון שלי? האם הוא עלול להפנות אותי לוועדת מצפון?
ג. האם ניתן לגשת לקב"ן מבלי לעשות צו ראשון?
ד. מה סוג השאלות ששואל קב"ן?

אני מבינה כי חוסר כשירות נפשית ופציפיזם אינם סותרים זה את זה, אך אני תוהה אם אני לא צריכה לבחור נתיב מסויים וללכת בו על מנת להשיג את הפטור הזה.

אשמח לחוות דעתכם ולשמוע עצות ממי שעבר חוויה או התלבטות דומה.
תודה :)
APR
יצירת קשר:

Re: וועדה או קב"ן?

הודעהעל ידי APR » 22 נובמבר 2016 23:19

tamar כתב:אני פציפיסטית ומתלבטת האם לפנות בבקשה לפרופיל 21 נפשי, או לגשת לוועדת מצפון?
בנוגע לקב"ן- אני יודעת שהתהליך פשוט יותר וכי הסיכויים לקבל פטור גבוהים יותר, ובכל זאת יש לי מספר שאלות:
א. במידה ולא אקבל פטור נפשי, האם פנייה לוועדת מצפון לא תראה "חשודה" (כאילו אני מנסה להשתחרר מצה"ל ללא אידאולוגיה אמיתית)?
ב. האם ציון האידיאולוגיה הפציפיסטית שלי בפני הקב"ן תחבל או תועיל לראיון שלי? האם הוא עלול להפנות אותי לוועדת מצפון?
ג. האם ניתן לגשת לקב"ן מבלי לעשות צו ראשון?
ד. מה סוג השאלות ששואל קב"ן?

אני מבינה כי חוסר כשירות נפשית ופציפיזם אינם סותרים זה את זה, אך אני תוהה אם אני לא צריכה לבחור נתיב מסויים וללכת בו על מנת להשיג את הפטור הזה.

אשמח לחוות דעתכם ולשמוע עצות ממי שעבר חוויה או התלבטות דומה.
תודה :)

אני השתחררתי על נפשי בגלל אידאולוגיה. אני לא מגדיר את עצמי כפציפיסט ולא חשוב לי מאיזו סיבה הצבא חושב שהוא לא מגייס אותי, העיקר שאני לא אהיה חלק ממנו.
את צריכה לחשוב אם באמת חשוב לך להיאבק כדי שעל הפטור יהיה כתוב לך "מטעמי מצפון". זו דרך יותר קשה ולדעתי אם את נגד צהל או צבאות בכללי את ממש לא צריכה שארגון כזה יאשר שיש לך מוסר או שיש לך מחשבות אובדניות.
בגלל שיש לך זמן את יכולה לנסות ללכת לוועדת מצפון אבל זה גם יבזבז לך הרבה זמן. בכל מקרה זה לא פוסל יציאה על נפשי. לשאלות:
א. אם תחליטי לצאת על נפשי ולא תצליחי בהזדמנות הראשונה את תמשיכי לנסות עד שתשיגי פטור. אין גבול למספר הפעמים שאפשר ללכת לקבן/לפסיכיאטר צבאי.

ב. את הקבן לא מעניין המצפון שלך וכן זה יזיק אם תגידי לו את זה. הוא לא יתן לך וועדת מצפון כי זה לא קשור אליו. מגייסים הרבה אנשים שלא רוצים להתגייס, זה שתגידי לו שהמצפון שלך לא מאפשר לך להתגייס לא יגרום לו לחשוב שיש לך בעיה נפשית. יוצאים על נפשי כשיש בעיה נפשית, לא מצפונית.

ג. יכול להיות שזה אפשרי ללכת לקבן לפני צו ראשון. את צריכה כמובן חוות דעת אזרחית (כדאי מפסיכיאטר) ולשלוח להם בפקס. אבל אין לך סיבה לעשות את זה כשאפשר בלי, למרות שזה תמיד יכול לעזור. אם את מסוגלת, פשוט תלכי לצו ראשון. תבקשי שם קבן מהמאבחנת ומהרופא ואת תקבלי. אם אחרי הצו ראשון לא תקבלי, את תצטרכי לשלוח להם חוות דעת אזרחית בשביל לקבל פגישה עם קבן.

ד. אצלי השאלות אצל הקבנית היו מאוד טכניות: האם אני שותה, מבריז מבית ספר, האם יש לי חברים, מה אני עושה בבית, מה הקשרים עם ההורים וכו'. תקראי את טרגט 21 או את מדריך גונזו, יש שם את כל המידע בקשר לאיך להתנהג אצל הקבן. אני גם ממליץ לך לקרוא הרבה הודעות בפורום, יש פה הרבה טיפים וסיפורים על הפגישות עצמן אצל הקבן והפסיכיאטר.

שוב בקשר להתלבטות בין פטור נפשי למצפוני, את יכולה לפנות לארגון "מסרבות" או לפרופיל חדש (לא בפורום, אלא בטלפון או במייל) ולקבל עוד מידע או להתייעץ.

בהצלחה, את יכולה לשאול כאן עוד אם משהו לא ברור או לפנות אליי בפרטי.

חזור אל “רשת הליווי לסרבנים ונמנעים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 22 אורחים