חייב עזרה בקשר לשחרור מהצבא

מידע לגבי תהליכי קבלת פטור משירות צבאי

המנהלים: newprofile, MSMS

artium.gl
יצירת קשר:

חייב עזרה בקשר לשחרור מהצבא

הודעהעל ידי artium.gl » 21 ספטמבר 2014 15:19

אני משרת בבית נבאללה כרגע ואני בקורסים אני יסכם במילה אחת שרע לי שם קשה לי אני נכנס לדכאונות ובאמת אין לי איך לתאר עד כמה אני עצוב.

היום בדיוק דפקתי נפקדות והשאלה שלי היא במה להתחיל אני ממש רוצה לשתחרר מצהל זה מסגרת שלא מתאימה לי וקשה לי מאוד איתה.

פניתי לפסיכולוג שנותן המלצות לצבא והמחיר שלו הוא 1500 שקל. זה מחיר הגיוני? הוא באמת ירשום לי איזה המלצה?
ועוד שאלה שיש לי היא ממתי להתחיל את כל התהליך הזה אני רוצה לקבוע איתו פגישה למחר. ואחרי שאני יקבל את ההמלצה הזאת למי אני פונה?
katya

Re: חייב עזרה בקשר לשחרור מהצבא

הודעהעל ידי katya » 21 ספטמבר 2014 16:03

חוות דעת זה טוב רק בשביל משלבים אחרי צו ראשון כי בלי זה פשוט לא נותנים להם לראות קב"ן.
וגם 1500 שקל זה מחיר מוגזם לגמרי.
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

הודעהעל ידי במילא רגוע » 21 ספטמבר 2014 16:09

ממה שאני יודע עד 2000 שקל נחשב סביר לגמרי לחוות דעת פרטית של פסיכולוג. זה עסק יקר, זה עולה כמו מכתב מעורך דין. זה אולי מאוד יקר בהשוואה לעלות דרך קופת חולים, אבל זה תמיד נכון. לא שאני חסיד של החוות דעת האלה, לדעתי, בטח אם זה יקר לך, ולרובנו זה יקר מאוד, אפשר בהחלט להסתדר בלי זה ולדעתי האישית זה לא שווה את הכסף.

"במה להתחיל" אם הכיוון שלך זה קבן, כמו רובנו, התהליך זה להשיג תור לקבן ואז להראות לו סימפטומים של מצוקה נפשית חריפה שתצדיק אבחון של מחלה נפשית. המסביב, החוות דעת, הנפקדות, התפקוד, זה עוזר ואולי אפילו חשוב אבל העיקר זה התור לקבן והפגישה עם הקבן.
"אין בך יראת-כבוד לסמכות יתרה או למסורות שאבד עליהן הכלח. אתה מסוכן ומנוון ויש להוציא אותך החוצה ולירות בך."
- מלכוד-22
artium.gl
יצירת קשר:

הודעהעל ידי artium.gl » 21 ספטמבר 2014 16:26

במילא רגוע כתב:ממה שאני יודע עד 2000 שקל נחשב סביר לגמרי לחוות דעת פרטית של פסיכולוג. זה עסק יקר, זה עולה כמו מכתב מעורך דין. זה אולי מאוד יקר בהשוואה לעלות דרך קופת חולים, אבל זה תמיד נכון. לא שאני חסיד של החוות דעת האלה, לדעתי, בטח אם זה יקר לך, ולרובנו זה יקר מאוד, אפשר בהחלט להסתדר בלי זה ולדעתי האישית זה לא שווה את הכסף.

"במה להתחיל" אם הכיוון שלך זה קבן, כמו רובנו, התהליך זה להשיג תור לקבן ואז להראות לו סימפטומים של מצוקה נפשית חריפה שתצדיק אבחון של מחלה נפשית. המסביב, החוות דעת, הנפקדות, התפקוד, זה עוזר ואולי אפילו חשוב אבל העיקר זה התור לקבן והפגישה עם הקבן.

יש אפשרות במהלך הנפקדות שלי ללכת לברהן? ומשם לנסות להתשתחרר מצהל?
הקבן אצלנו בבסיס הוא נאצי ואני ממש לא רוצה ללכת אליו
אורח

הודעהעל ידי אורח » 21 ספטמבר 2014 16:54

artium.gl כתב:
במילא רגוע כתב:ממה שאני יודע עד 2000 שקל נחשב סביר לגמרי לחוות דעת פרטית של פסיכולוג. זה עסק יקר, זה עולה כמו מכתב מעורך דין. זה אולי מאוד יקר בהשוואה לעלות דרך קופת חולים, אבל זה תמיד נכון. לא שאני חסיד של החוות דעת האלה, לדעתי, בטח אם זה יקר לך, ולרובנו זה יקר מאוד, אפשר בהחלט להסתדר בלי זה ולדעתי האישית זה לא שווה את הכסף.

הקבן אצלנו בבסיס הוא נאצי ואני ממש לא רוצה ללכת אליו

מחיר סביר לטיפול פסיכולוגי\פסיכיאטרי זה 700 ש"ח. בין 350-800 זה בסדר. מעל 900? ממש לא נראה לי מחיר סביר. אתה לא צריך חוות דעת, אתה צריך הערכת בריאות נפש\סיכום פגישה. מכתב חתום על ידי מטפל, לא חוות דעת לבית משפט.

וכן, יש לך אפשרות כזו.
yaron44
יצירת קשר:

הודעהעל ידי yaron44 » 21 ספטמבר 2014 18:08

artium.gl כתב:
במילא רגוע כתב:

יש אפשרות במהלך הנפקדות ללכת לברהן? ומשם לנסות להתשתחרר מצהל?

זאת אומרת לברהן יש את הזכות/יכולת לשחרר מצה"ל ?
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

הודעהעל ידי במילא רגוע » 21 ספטמבר 2014 19:35

"מחיר סביר לטיפול פסיכולוגי\פסיכיאטרי זה 700 ש"ח. בין 350-800 זה בסדר. מעל 900? ממש לא נראה לי מחיר סביר. אתה לא צריך חוות דעת, אתה צריך הערכת בריאות נפש\סיכום פגישה. מכתב חתום על ידי מטפל, לא חוות דעת לבית משפט." הגבול שבין סיכום פגיש לחוות דעת הרבה פעמים מטושטש, אבל יש הבדל ביניהם, והוא לא שאחד הוא רק לבית משפט והשני לכל השאר. להבנתי הרבה פעמים פסיכי פרטי לא מוכן לתת סיכום פגישה, או נותן אחד עם כמה שפחות מידע קונקרטי, כדי לדחוף אותך לשלם סכום מלא עבור
חוות דעת, במיוחד כשהם יודעים שאת בא אליהם רק בשביל זה, לא לצורך טיפול מתמשך. להבנתי, הרבה פונים אליהם במטרה לקבל חוות דעת, לא רק אישור על עצם זה שהם היו בפגישה עם פסיכי (בדומה לטופס שמקבלים במיון), עד כמה שאותם רבים בכלל יודעים מה הם עושות. לדעתי לא צריך אף אחד מהם, אבל זה גם לא פשוט לקבל רק סיכום פגישה בכמה מאות שקלים, ולהדביק "הערכת בריאות נפש" ל"סיכום פגישה" לא אומר שסיכום פגישה שווה לחוות דעת.

"יש אפשרות במהלך הנפקדות ללכת לברהן? ומשם לנסות להתשתחרר מצהל?" כן

זאת אומרת לברהן יש את הזכות/יכולת לשחרר מצה"ל ?" כן
"אין בך יראת-כבוד לסמכות יתרה או למסורות שאבד עליהן הכלח. אתה מסוכן ומנוון ויש להוציא אותך החוצה ולירות בך."
- מלכוד-22
אורח

הודעהעל ידי אורח » 22 ספטמבר 2014 20:00

במילא רגוע כתב:"מחיר סביר לטיפול פסיכולוגי\פסיכיאטרי זה 700 ש"ח. בין 350-800 זה בסדר. מעל 900? ממש לא נראה לי מחיר סביר. אתה לא צריך חוות דעת, אתה צריך הערכת בריאות נפש\סיכום פגישה. מכתב חתום על ידי מטפל, לא חוות דעת לבית משפט." הגבול שבין סיכום פגיש לחוות דעת הרבה פעמים מטושטש, אבל יש הבדל ביניהם, והוא לא שאחד הוא רק לבית משפט והשני לכל השאר. להבנתי הרבה פעמים פסיכי פרטי לא מוכן לתת סיכום פגישה, או נותן אחד עם כמה שפחות מידע קונקרטי, כדי לדחוף אותך לשלם סכום מלא עבור
חוות דעת, במיוחד כשהם יודעים שאת בא אליהם רק בשביל זה, לא לצורך טיפול מתמשך. להבנתי, הרבה פונים אליהם במטרה לקבל חוות דעת, לא רק אישור על עצם זה שהם היו בפגישה עם פסיכי (בדומה לטופס שמקבלים במיון), עד כמה שאותם רבים בכלל יודעים מה הם עושות. לדעתי לא צריך אף אחד מהם, אבל זה גם לא פשוט לקבל רק סיכום פגישה בכמה מאות שקלים, ולהדביק "הערכת בריאות נפש" ל"סיכום פגישה" לא אומר שסיכום פגישה שווה לחוות דעת.

"יש אפשרות במהלך הנפקדות ללכת לברהן? ומשם לנסות להתשתחרר מצהל?" כן

זאת אומרת לברהן יש את הזכות/יכולת לשחרר מצה"ל ?" כן

פסיכיאטר בקופת חולים מוגבל (וכמובן, גם פסיכיאטר בבית חולים), הוא לא יכול לעשות מה שבא לו ולחולה יש זכות לקבל בדיוק את מה שכתב - מילה במילה ואת הכל. פסיכיאטר פרטי - זה באמת מצב שיכול להסתבך, אבל לכתוב דברים חלקיים או לא מדוייקים או להחסיר את האבחנה (והיא בעצם הדבר הכי חשוב) וההמלצות הקונקרטיות - זה גובל ברשלנות.

לא חייבים ליצור את הרושם שאתה בא רק לפגישה אחת ולא חייבים גם את הרושם ההפוך.

מחוויות של אנשים, חלקם כתבו בפורום וחלקם לא אבל כן פנו לרשת ומחוויות של מלווים אחרים, למסמך הזה יש משמעות. הוא מקדם את התהליך, לפעמים אפילו מאפשר פתח מילוט ממצבים מורכבים, מקצר את הזמן (חוסך בדיקה נוספת, יוצר רושם אמין - בסביבה שבה לא ממהרים לשחרר ולמי שזה כן חשוב לו הזמן).

אתה צודק, סיכום פגישה זה לא חוות דעת. ענייני סמנטיקה והתפלפלות על כל מיני מונחים משפטיים - זה נחמד, חשוב ואפילו מעניין - אבל מה הטעם במקרה הזה? לעניין התהליכים שמדברים עליהם בפורום, הערכה שנכתבה בצורה מנומקת (כן, כמו שכותבים במיון) מתאימה.
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

הודעהעל ידי במילא רגוע » 22 ספטמבר 2014 23:32

"זה גובל ברשלנות" זה לא רק גובל ברשלנות, אבל המציאות היא של שוק, במידה רבה גם מצד האנשים שפונות לאבחון, ובשוק יש הרבה תגרניות.

"למסמך הזה יש משמעות" כן. לא אמרתי שאין. אמרתי שאין לו אותו משקל כמו חוות דעת. כשאמרתי שלא צריך את שניהם, התכוונתי שאפשר להסתדר גם בלעדיהם, לא שאין להם ערך.

"ענייני סמנטיקה והתפלפלות על כל מיני מונחים משפטיים - זה נחמד, חשוב ואפילו מעניין - אבל מה הטעם במקרה הזה?" לדעתי ההבדל העיקרי בין חוות דעת לסיכום פגישה הוא הבדל ברצינות שהכותב מקדיש לה ובאפקט על מי שמקבל אותה, זה לא הבדל סמנטי, זה הבדל במשקל, הבדל משמעותי. אפשר להכניס לדיון גם את העלות ועוד אלטרנטיבות, אבל כשאת הרחבת את הדיון, את גם פסלת את הרעיון שעליו שאלו, ואני, מה לעשות, לא מסכים עם ההערכה שלך שחוות דעת זה מיותר לחלוטין, אז אני נכנס להבדלים, ואת מוזמן להמשיך לטעון שאין הבדל או שההבדל זניח, או שהוא לא שווה את המחיר המופרך, ואם יש לי מחלוקת אני אמשיך להתווכח, גם אם, כמה מפתיע, לדעתך את צודקת ולהתווכח איתך זה בזבוז של זמן.
- מלכוד-22
nandro
יצירת קשר:

הודעהעל ידי nandro » 23 ספטמבר 2014 00:17

אתה כרגע במצב של חולשה שהפסיכולוג זיהה אותה וניסה לעשות אליך קופה,
אין צורך ללכת לפסיכולוג ולשלם סכומי עתק מספיק אחד של קופת חולים, בסופו של דבר הפסיכולוג נותן לך אבחון של מה שהוא הבחין בשיחה איתך.
השאלה שלך צריכה להיות - ''איך להתנהג בזמן שיחה עם פסיכולוג או קב''ן '' . יש לא מעט נושאים על כך בפורום.
ואני תומך בדרך של המלצה ראשונית מפסיכולוג על מצב חמור כדי לקבל התייחסות בצבא ורקע אצל הקב''ן - בהצלחה .

שירים להורדה

שירים להורדה מיוטיוב

הורדת שירים

הורדה מיוטיוב
נערך לאחרונה על ידי nandro ב 02 אוקטובר 2014 22:25, נערך פעם 1 בסך הכל.
אורח

הודעהעל ידי אורח » 23 ספטמבר 2014 14:54

במילא רגוע כתב:"זה גובל ברשלנות" זה לא רק גובל ברשלנות, אבל המציאות היא של שוק, במידה רבה גם מצד האנשים שפונות לאבחון, ובשוק יש הרבה תגרניות.

"למסמך הזה יש משמעות" כן. לא אמרתי שאין. אמרתי שאין לו אותו משקל כמו חוות דעת. כשאמרתי שלא צריך את שניהם, התכוונתי שאפשר להסתדר גם בלעדיהם, לא שאין להם ערך.

"ענייני סמנטיקה והתפלפלות על כל מיני מונחים משפטיים - זה נחמד, חשוב ואפילו מעניין - אבל מה הטעם במקרה הזה?" לדעתי ההבדל העיקרי בין חוות דעת לסיכום פגישה הוא הבדל ברצינות שהכותב מקדיש לה ובאפקט על מי שמקבל אותה, זה לא הבדל סמנטי, זה הבדל במשקל, הבדל משמעותי. אפשר להכניס לדיון גם את העלות ועוד אלטרנטיבות, אבל כשאת הרחבת את הדיון, את גם פסלת את הרעיון שעליו שאלו, ואני, מה לעשות, לא מסכים עם ההערכה שלך שחוות דעת זה מיותר לחלוטין, אז אני נכנס להבדלים, ואת מוזמן להמשיך לטעון שאין הבדל או שההבדל זניח, או שהוא לא שווה את המחיר המופרך, ואם יש לי מחלוקת אני אמשיך להתווכח, גם אם, כמה מפתיע, לדעתך את צודקת ולהתווכח איתך זה בזבוז של זמן.

גם מוכר בשוק לא יכול לעשות כל מה שבא לו ומספר מוכרים לא מעידים על הכלל. בעולם האמיתי, זה שיש בו גם את השוק שאתה מתאר, יש גם חוק - זה לא באמת כל כך פשוט לחרטט משהו קצר על דף ולקרוא לזה "הערכה נפשית". למרות שכמובן שקורים גם מקרים כאלה.

"חוות דעת" - יש כמה סוגים של חוות דעת ומדובר במושג רפואי ומשפטי רחב. בפורום הכוונה היא לחוות דעת פסיכיאטרית. מדובר בחוות דעת רפואית רגילה בסך הכל, בדיוק כמו במיון. אני לא שמעתי על פסיכיאטרים (גם פרטיים) שנותנים משהו אחר לצבא ולא נתקלתי במישהו שהגיש לצבא משהו אחר. חוות דעת כזו מבוססת על פגישת אבחון אחת ולכן היא מתאימה למי שרוצה לצאת מהצבא ורוצה לעשות זאת במהירות ולמי שלמעשה אין לו שום רקע נפשי. מדובר במסמך עם חותמת וחתימה שבה נכתבות ההתרשמות של המטפל מהמטופל, דעה מקצועית על מצבו הרפואי הנוכחי, אבחנות ודרכי טיפול. כן, זה באמת נקרא בעצם "הערכה נפשית" או "סיכום פגישה".

אז מה שאתה בעצם אומר זה שיש פסיכיאטרים פרטיים שמתמחרים את הדפים האלה לפי מידת השקעה ורצינות. הווה אומר, פסיכיאטרים שונים ייכתבו דברים שונים בהערכה עבור מחיר שונה ובאופן שונה. עבור מחיר סביר ייכתבו משהו חלקי ותמציתי ועבור מחיר מלא ייכתבו משהו מפורט, מבוסס ומנומק. לפעמים זה נכון ואז זה באסה ולא תקין וגם יכול להיות בעייתי מאוד. זה לא תמיד נכון ולכן כדאי לפנות באופן מאוד מסוים (בזהירות, בלי הצהרות, למטפלים מומלצים, לוודא איתם מה מקבלים בעבור מה ובאיזה תנאים מראש, אולי אפילו לברר פרטים נוספים בטלפון או לחפש באינטרנט, לדעת שתמיד יש אפשרות לפנות שוב ולדרוש את מה שרצית אם ביקשת ולא קיבלת - ובמקרים מסוימים אפילו להתלונן).
בבתי חולים, במרפאות ציבוריות ובמרפאות של קופות חולים - זה לא נכון.

בעניין של אפקטים מיוחדים - לפי מה שאני חוויתי (אני לא יודע, אולי אתה נתקלת בדברים אחרים - אתה מלווה עם נסיון רב יותר), מה שמשפיע יותר מכל זה מכתב ממיון וממרפאה ציבורית. מכתב מפסיכיאטר ומפסיכולוג. יש הרבה גורמים שיכולים להשפיע על התרשמות - החל מתקופת המעקב והטיפול ועד לשם הפסיכיאטר והתפקיד שלו. התאריך, האבחנות, ההמלצות, התיאורים מהראיון, ההתרשמות של המטפל והניסוח... הכותרת - פחות.

אני לא יודע איך הצלחת להגיע למסקנה אודות מידת ההשפעה של סוגים שונים של מסמכים רפואיים שונים על גורמים שונים בצה"ל. על סמך מה?

אפשר להסתדר גם בלעדיהן, כן, בחלק מהמקרים. מי שרוצה פגישה לפני יום הגיוס, למשל - לא יסתדר בלי. לפעמים זה מספיק ולפעמים אפילו הערכה ארוכה-ארוכה, "טובה" וכזו שיש לה אפילו כותרת של "חוות דעת" לא תעזור.

כשפותח האשכול כתב המלצות, למה הוא התכוון? הרי אין אפשרות שפסיכיאטר שהוא לא בא מתוך המערכת הצבאית ייתן לה המלצות. אז לא, הוא לא ייתן המלצות, המחיר הזה להערכה נפשית אחריי פגישת אבחון אחת הוא ממש לא הגיוני ואחריי שיש לך איזושהי הערכה אתה צריך לפנות ללשכת הגיוס ו\או מיטב.
אורח

הודעהעל ידי אורח » 23 ספטמבר 2014 15:01

המשך - אני לא יודע איך הצלחת להגיע למסקנה אודות מידת ההשפעה של סוגים שונים של מסמכים רפואיים שונים על גורמים שונים בצה"ל. על סמך מה?

------

התהייה הזאת עולה לי לאור העובדה שאין לפרופיל רישום או מידע כזה. אי אפשר באמת להוכיח משהו שקשור למידת ההשפעה של מסמכים על קב"נים ולהיות בטוח לגביו. זה הכל ספוקלציות, ניחושים מושכלים שמבוססים על הנסיון מהליווי ועל מעט הידע שכן יש. גישוש באפילה, גישוש מוצלח והכל - אבל עדיין גישוש.
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

הודעהעל ידי במילא רגוע » 23 ספטמבר 2014 16:58

אני מסכימה עם כל מה שכתבת, אז כנראה שלא נתווכח :). אני לא טענתי לידע ברור על אפקטיביות גדולה יותר, זאת ההערכה שלי. היא מבוססת על היכרות לא רעה עם רופאים פרטיים באופן כללי והמסחרה סביבם והרושם שחוות דעת לצבא היא מוצר מבוקש שמעודד מסחרה. אין לי דוגמאות קונקרטיות מדויקות אבל בליווי עולים למשל דיווחים על כך שפסיכים רבים לא מוכנים להתעסק בזה, בלי להסביר, ואחת ההשערות שלי היא שהם נרתעים מהמסחרה, מהתחושה שהם מוכרים חוות דעת שמצפים מהם שתשקף את התשלום ולא את ההתרשמות המקצועית שלהן, אבל זאת אכן בעיקר ספקולציה, אף אחד לא אמר את זה במפורש שאני שמעתי את זה, לא ראיינתי פסיכים ושאלתי אותם על זה, ייתכן מאוד שלאף אחד בהיסטוריה האנושית לא היתה התגובה הזאת שאני משער, זה היקש הגיוני שמבוסס על הערכה גסה, שזאת הצורה הכי חלשה של ידע. אז אני לא טוען שיש פה הוכחה, אבל בראש שלי, זה מחזק את הטיעון שלי, שבנוי מעוד כל מיני חלקים, שלצערי בהרבה הערכות אפקטיביות בליווי, הידע האמין באופן עקבי מאוד מוגבל והרבה מהחלקים שבונים הערכה הם בעיקר ספקולציות, כשאין תשובות ברורות כולם צודקות, גם מי שחושבת שלחוות דעת מלאה יש משקל רב יותר וגם מי שחושבת שאין הבדל.
- מלכוד-22
אורח

הודעהעל ידי אורח » 23 ספטמבר 2014 18:26

במילא רגוע כתב:אני מסכימה עם כל מה שכתבת, אז כנראה שלא נתווכח :). אני לא טענתי לידע ברור על אפקטיביות גדולה יותר, זאת ההערכה שלי. היא מבוססת על היכרות לא רעה עם רופאים פרטיים באופן כללי והמסחרה סביבם והרושם שחוות דעת לצבא היא מוצר מבוקש שמעודד מסחרה. אין לי דוגמאות קונקרטיות מדויקות אבל בליווי עולים למשל דיווחים על כך שפסיכים רבים לא מוכנים להתעסק בזה, בלי להסביר, ואחת ההשערות שלי היא שהם נרתעים מהמסחרה, מהתחושה שהם מוכרים חוות דעת שמצפים מהם שתשקף את התשלום ולא את ההתרשמות המקצועית שלהן, אבל זאת אכן בעיקר ספקולציה, אף אחד לא אמר את זה במפורש שאני שמעתי את זה, לא ראיינתי פסיכים ושאלתי אותם על זה, ייתכן מאוד שלאף אחד בהיסטוריה האנושית לא היתה התגובה הזאת שאני משער, זה היקש הגיוני שמבוסס על הערכה גסה, שזאת הצורה הכי חלשה של ידע. אז אני לא טוען שיש פה הוכחה, אבל בראש שלי, זה מחזק את הטיעון שלי, שבנוי מעוד כל מיני חלקים, שלצערי בהרבה הערכות אפקטיביות בליווי, הידע האמין באופן עקבי מאוד מוגבל והרבה מהחלקים שבונים הערכה הם בעיקר ספקולציות, כשאין תשובות ברורות כולם צודקות, גם מי שחושבת שלחוות דעת מלאה יש משקל רב יותר וגם מי שחושבת שאין הבדל.

יכול להיות שאותם מטפלים לא רוצים לעבוד מול הצבא מסיבה אידיאולוגית.

זה מה שקרה לי. יצרתי קשר עם פסיכולוגית שאמרה לי שהיא לא מכינה חוות דעת לצבא.

למה. ככה. אותה אחת כן מכינה חוות דעת לצורך העניין לביטוח לאומי, אבל לא לצבא.
אורח

הודעהעל ידי אורח » 23 ספטמבר 2014 18:37

במילא רגוע כתב:אני מסכימה עם כל מה שכתבת, אז כנראה שלא נתווכח :). אני לא טענתי לידע ברור על אפקטיביות גדולה יותר, זאת ההערכה שלי. היא מבוססת על היכרות לא רעה עם רופאים פרטיים באופן כללי והמסחרה סביבם והרושם שחוות דעת לצבא היא מוצר מבוקש שמעודד מסחרה. אין לי דוגמאות קונקרטיות מדויקות אבל בליווי עולים למשל דיווחים על כך שפסיכים רבים לא מוכנים להתעסק בזה, בלי להסביר, ואחת ההשערות שלי היא שהם נרתעים מהמסחרה, מהתחושה שהם מוכרים חוות דעת שמצפים מהם שתשקף את התשלום ולא את ההתרשמות המקצועית שלהן, אבל זאת אכן בעיקר ספקולציה, אף אחד לא אמר את זה במפורש שאני שמעתי את זה, לא ראיינתי פסיכים ושאלתי אותם על זה, ייתכן מאוד שלאף אחד בהיסטוריה האנושית לא היתה התגובה הזאת שאני משער, זה היקש הגיוני שמבוסס על הערכה גסה, שזאת הצורה הכי חלשה של ידע. אז אני לא טוען שיש פה הוכחה, אבל בראש שלי, זה מחזק את הטיעון שלי, שבנוי מעוד כל מיני חלקים, שלצערי בהרבה הערכות אפקטיביות בליווי, הידע האמין באופן עקבי מאוד מוגבל והרבה מהחלקים שבונים הערכה הם בעיקר ספקולציות, כשאין תשובות ברורות כולם צודקות, גם מי שחושבת שלחוות דעת מלאה יש משקל רב יותר וגם מי שחושבת שאין הבדל.

ומן הסתם אותה המסחרה קיימת בשוק חוות הדעת באופן כללי. אין מטפל שלא נותן חוות דעת כלשהי למטופל שלו. זה קשור לצבא.

חזור אל “רשת הליווי לסרבנים ונמנעים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 22 אורחים