חיים שאחרי פרופיל 21

מידע לגבי תהליכי קבלת פטור משירות צבאי

המנהלים: newprofile, MSMS

tomsha4
יצירת קשר:

חיים שאחרי פרופיל 21

הודעהעל ידי tomsha4 » 03 אוגוסט 2014 17:10

אחרי הרבה מאמצים הצלחתי לקבל פרופיל 21 ושוחררתי משירות בצה"ל (לא שוחררתי באמצע הצבא, עדיין לא התגייסתי, קיבלתי פטור) ורציתי לשאול כמה דברים:
1. בלשכת הגיוס אמרו לי שהחליטו לשחרר אותי, והחתימו אותי על טופס ואמרו לי שזהו בוודאות אני משוחרר ואין לי יותר שום עניין עם הצבא אבל לא נתנו לי שום דבר ביד, שום מסמך/תעודת פטור מהצבא ואמרו לי שאני יכול ללכת... מה זה אומר? הם שולחים את זה בדואר אולי? קצת חושש כשאין לי שום דבר ביד שפתאום יגידו לי לבוא...
2. איך החיים שלי עכשיו כשמישהו ששוחרר מהצבא מבחינת הבנק לדוגמא (כרגע יש לי חשבון בנק וכרטיס אשראי של הצבא), מבחינת ביטוח לאומי, ובכלל מוסדות המדינה?
אני שוקל לעשות שירות לאומי, איך הדברים ששאלתי מקודם משנים אם אני בשירות לאומי או לא?
3. אני באמצע לימודי נהיגה, הבנתי שיש איזה עניין של מבחן שצריך לעבור אולי לכל מי ששוחרר מסיבה נפשית, אני רוצה לדעת בדיוק מה קורה לי עכשיו כשאני לומד ואוטוטו ניגש לטסט - ידווחו למורה נהיגה שלי או לבית ספר נהיגה? בכלל יהיה לי משהו שונה לפני הטסט או שכל המבחן הזה בא רק אחרי שאני מקבל רישיון? מה בדיוק יקרה לי עכשיו (אני בשלבים מתקדמים כבר עשיתי כמה טסטים ונכשלתי)?
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

Re: חיים שאחרי פרופיל 21

הודעהעל ידי במילא רגוע » 03 אוגוסט 2014 18:07

שאלות מצוינות.
1. גם חתיכת נייר, רשמית ככל שתהיה, לא מקנה לעניין יותר מדי מוחשיות. המוחשיות תגיע בהדרגה ככל שתקלוט שאתה לא צריך יותר להתעסק עם הצבא. בסופו של דבר ישלחו לך תעודת פטור בדואר, תסתכל עליה דקה, תתחב אותה איפשהו ולא תסתכל עליה יותר.
2. ברוב הבחינות המצב שלך לא משתנה. יש פה ושם מוסדות שצריך לעדכן אותם, הה שאני זוכר זה שצריך לעדכן את קופת חולים כי בגיל 18 מפסיקים את הכיסוי שלך, וביטוח לאומי את אמור להתחיל לשלם מגיל 18, גם אם אתה מובטל. וזהו, בערך, בשליפה.
3. אין שלב מוגדר שמזמנים למבחן הזה, זה יכול לקחת גם שנים. בדרך כלל זה מגיע או כמה שנים אחרי הוצאת הרישיון או בשלב שבו אתה מגיש את הטופס שאתה מתכוון ללמוד נהיגה למשרד התחבורה שיחתמו לך (הטופס עם הבדיקת רופא ובדיקת עיניים). אם כבר חתמו לך ואתה לומד סביר שלא ייפול עליך מעכשיו עד שתוציא רישיון העניין הזה, גם אם טכנית זה אפשרי.
"אין בך יראת-כבוד לסמכות יתרה או למסורות שאבד עליהן הכלח. אתה מסוכן ומנוון ויש להוציא אותך החוצה ולירות בך."
- מלכוד-22
tomsha4
יצירת קשר:

הודעהעל ידי tomsha4 » 03 אוגוסט 2014 19:30

אוקי, תודה רבה לך מאוד! עזרת הרבה
אם יש למישהו עוד משהו להוסיף או לחדד אני אשמח...
tomsha4
יצירת קשר:

הודעהעל ידי tomsha4 » 03 אוגוסט 2014 19:32

במילא רגוע כתב:שאלות מצוינות.
1. גם חתיכת נייר, רשמית ככל שתהיה, לא מקנה לעניין יותר מדי מוחשיות. המוחשיות תגיע בהדרגה ככל שתקלוט שאתה לא צריך יותר להתעסק עם הצבא. בסופו של דבר ישלחו לך תעודת פטור בדואר, תסתכל עליה דקה, תתחב אותה איפשהו ולא תסתכל עליה יותר.
2. ברוב הבחינות המצב שלך לא משתנה. יש פה ושם מוסדות שצריך לעדכן אותם, הה שאני זוכר זה שצריך לעדכן את קופת חולים כי בגיל 18 מפסיקים את הכיסוי שלך, וביטוח לאומי את אמור להתחיל לשלם מגיל 18, גם אם אתה מובטל. וזהו, בערך, בשליפה.
3. אין שלב מוגדר שמזמנים למבחן הזה, זה יכול לקחת גם שנים. בדרך כלל זה מגיע או כמה שנים אחרי הוצאת הרישיון או בשלב שבו אתה מגיש את הטופס שאתה מתכוון ללמוד נהיגה למשרד התחבורה שיחתמו לך (הטופס עם הבדיקת רופא ובדיקת עיניים). אם כבר חתמו לך ואתה לומד סביר שלא ייפול עליך מעכשיו עד שתוציא רישיון העניין הזה, גם אם טכנית זה אפשרי.

אגב מה הכוונה לעדכן את הקופת חולים?
והאם אני צריך לשלם ביטוח לאומי גם אם אני עושה שירות לאומי? ונגיד שאני צריך לשלם, הם צריכים לשלוח את זה לי זה לא שאני צריך ליזום את זה נכון?
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

הודעהעל ידי במילא רגוע » 03 אוגוסט 2014 19:51

"מה הכוונה לעדכן את הקופת חולים?" בגיל 18 הם מפסיקים את הכיסוי שלך כי לכאורה וכביכול מגיל 18 את עובר להיות מטופל בידי הצבא, אז צריך לעדכן אותם שאת לא, אז שלא יקפיאו את הביטוח שלך. זה דיפולט מטומטם אבל לידיעתי זה הדיפולט, לפחות ליהודים.

"האם אני צריך לשלם ביטוח לאומי גם אם אני עושה שירות לאומי?" כל עבודה שמקבלים בה תלוש משכורת, המעסיק משלם בה דמי ביטוח לאומי עבורך, וגם בשירול המעסיק שלך, העמותה שאת "מתנדב" בה, משלם עליך ביטוח לאומי, אז לא, את לא צריך לשלם על התקופה שאתה בשירול. ביטוח לאומי אמורים לשלוח לך תלושים בתחילת השנה אם אתה לא רשום כעובד שכיר אבל ביטוח לאומי זה ארגון שטוב בלרדוף אחריך *אחרי* שצברת חוב, הם פחות טובים בלדאוג מראש לצרכים שלך. הרבה אנשים לא מודעים לעניין הזה ורק אחרי כמה שנים הם מגלים שיש להם חוב. חלק מהחובות האלה, אולי תופתע לשמוע, זה אנשים שמתגייסים אחרי גיל 18, ונוצר להם חוב על התקופה בין היומולדת 18 לתאריך הגיוס. אז לפעמים הם טורחים ליידע, אבל הרבה פעמים לא, ואתה לא יכול להצטדק שלא אמרו לך, מבחינתם זה החוק וזה בעיה שלך שלא שילמת.
"אין בך יראת-כבוד לסמכות יתרה או למסורות שאבד עליהן הכלח. אתה מסוכן ומנוון ויש להוציא אותך החוצה ולירות בך."
- מלכוד-22
פרופילניק

הודעהעל ידי פרופילניק » 04 אוגוסט 2014 12:02

לגבי קופת החולים, למיטב ידיעתי זה לא המצב - במקרה שלי, למשל, לא הייתי צריך להודיע דבר וקופת החולים המשיכה לבטח אותי גם כשלא התגייסתי. כמו כן, כמעט כל האנשים לא מתגייסים בדיוק ביום ההולדת ה-18, כך שאני לא חושב שמקפיאים את שירותי הבריאות בגיל 18, אלא רק לאחר קבלת הודעה על הגיוס לצה"ל. אבל, כמובן, אפשר להודיע לקופת החולים שאתה ממשיך להיות מבוטח אצלה, ליתר ביטחון.

לגבי ביטוח לאומי, הפטורים (המעודכנים, כי חלו כמה שינויים לאחרונה) מדמי ביטוח מופיעים כאן:
http://www.btl.gov.il/Insurance/National%20Insurance/Pages/%D7%9E%D7%99%20%D7%A4%D7%98%D7%95%D7%A8%20%D7%9E%D7%AA%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%9D%20%D7%93%D7%9E%D7%99%20%D7%91%D7%99%D7%98%D7%95%D7%97%20%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%99.aspx
כדי להתחיל לשלם דמי ביטוח לאומי, צריך לשלוח טופס "דין וחשבון רב-שנתי", כמפורט כאן, ואז ישלחו לך פנקס תשלומים:
http://www.btl.gov.il/Insurance/National%20Insurance/type_list/non_employee_and_self_employed/Pages/default.aspx

לגבי הבנק, בדרך כלל נותנים הטבה דומה למי שמתגייס לשירות לאומי. התנאים המדויקים לקבלת כל הטבה דורשים בירור בבנק הספציפי.

לגבי שירות לאומי, כדי להתנדב לשירות לאומי דרושה תעודת פטור מצה"ל.
tomsha4
יצירת קשר:

הודעהעל ידי tomsha4 » 05 אוגוסט 2014 12:11

לפי הקישור שהבאת אם אני אלך לשירות לאומי אני לא צריך לשלם בכלל ביטוח לאומי (גם לא על הזמן ביניים),
אבל אני עדיין לא בטוח אם אלך לעשות שירות לאומי, אז בינתיים אני לא צריך לשלם?
מאיפה הביטוח לאומי בכלל יודע שאני מתכוון לעשות שירות לאומי או לא? כרגע יש לי שם חוב על החודשים האחרונים מאז שסיימתי בית ספר או לא?
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

הודעהעל ידי במילא רגוע » 05 אוגוסט 2014 13:51

ההתעסקות עם ביטוח לאומי עלולה לגרום לסחרחורת.
ביטוח לאומי מן הסתם לא יודע מראש מה תעשה מעתה ועד גיל 21. חלק מהסיבה שנוחתים חובות על אנשים זה שביטוח לאומי מתעורר רק אחרי כמה שנים להודיע שאה, בעצם אתה חייב לנו אלפי שקלים. הרבה פעמים הנסיבות משתנות עם הזמן ואז מחייבים או מזכים אותך בהתאם. אז טכנית, כרגע, יש לך חוב, אלא אם כן תעשה שירול עד גיל 21 ואז החוב יימחק בדיעבד.

עכשיו שאתה מודע לעניין, יש לך שתי אופציות. אופציה אחת היא שאתה יכול לשלם כעת ואם תלך בסופו של דבר לשירול תהיה לך יתרה (עודף) בחשבון אצל ביטוח לאומי שתוכל לקבל בחזרה אם תלך ותבקש או שיקזזו לך ממנה אם נוצר חוב. אופציה שניה היא לחכות עם התשלום ולשלם בדיעבד את החוב. להבנתי, ואני לא מומחה בנושא, אם קורה לך משהו (פציעה בעבודה, פיטורים, נכות) בזמן שיש לך חוב זה לא שאתה לא מכוסה, הם פשוט מקזזים מהפיצויים שלך את החוב.
- מלכוד-22
tomsha4
יצירת קשר:

הודעהעל ידי tomsha4 » 05 אוגוסט 2014 14:59

במילא רגוע כתב:ההתעסקות עם ביטוח לאומי עלולה לגרום לסחרחורת.
ביטוח לאומי מן הסתם לא יודע מראש מה תעשה מעתה ועד גיל 21. חלק מהסיבה שנוחתים חובות על אנשים זה שביטוח לאומי מתעורר רק אחרי כמה שנים להודיע שאה, בעצם אתה חייב לנו אלפי שקלים. הרבה פעמים הנסיבות משתנות עם הזמן ואז מחייבים או מזכים אותך בהתאם. אז טכנית, כרגע, יש לך חוב, אלא אם כן תעשה שירול עד גיל 21 ואז החוב יימחק בדיעבד.

עכשיו שאתה מודע לעניין, יש לך שתי אופציות. אופציה אחת היא שאתה יכול לשלם כעת ואם תלך בסופו של דבר לשירול תהיה לך יתרה (עודף) בחשבון אצל ביטוח לאומי שתוכל לקבל בחזרה אם תלך ותבקש או שיקזזו לך ממנה אם נוצר חוב. אופציה שניה היא לחכות עם התשלום ולשלם בדיעבד את החוב. להבנתי, ואני לא מומחה בנושא, אם קורה לך משהו (פציעה בעבודה, פיטורים, נכות) בזמן שיש לך חוב זה לא שאתה לא מכוסה, הם פשוט מקזזים מהפיצויים שלך את החוב.

הבנתי, אני חושב שאחכה בחודש הקרוב (כי בחודש הקרוב אדע אם אני אלך לשירות לאומי) ולאחר מכן אני אראה מה צריך לעשות... תודה רבה!!

חזור אל “רשת הליווי לסרבנים ונמנעים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 15 אורחים