פטור מצה"ל

מידע לגבי תהליכי קבלת פטור משירות צבאי

המנהלים: newprofile, MSMS

FCB
יצירת קשר:

פטור מצה"ל

הודעהעל ידי FCB » 31 דצמבר 2013 21:18

לפני שנה עברתי פציעה דיי קשה, קרעתי את הרצועה הצולבת שלי בברך שמאל ונגרם לי גם נזק בסחוס.
לפני 7 חודשים עברתי ניתוח שהשיקום שלו הוא לפחות 6-8 חודשיים, זהו שיקום לא פשוט, במהלכו הייתי הולך 3-4 פעמים בשבוע לת"א על מנת לעשות טיפולי פיזיותרפיה, כל טיפול בין שעתיים לשלוש.
סבלתי מכאבים אחרי הניתוח ולפני שלושה חודשיים כאשר הייתי צריך להתגייס אז הלכתי לרופא שניתח אותי (הרופא מספר 1 בארץ בתחום הזה), והוא רשם אני לא כשיר כרגע לגיוס, ושאני צריך לעבור שיקום של עוד 3-5 חודשים.
שבוע אחרי זה הייתי אמור להתגייס, אמרתי למיטב והם אמרו לי לבוא ביום הגיוס ושתהיה לי וועד רפואית וידחו לי את הגיוס.
ביום הגיוס נפלתי על רופאה דפוקה שאמרה לי שבגלל שאני מתגייס למודיעין ולא לקרבי אז היא מביאה לי פרופיל 45 זמני לחצי שנה ושאני יקבל פתורים של עמידה, ריצה, ומשקל.
הראתי לרופאה את כל המסמכים שלי (ויש לי עשרות מסמכים), כולל את המסמך מהרופא המומחה שלי מלפני שבוע, אבל היא נשארה בשלה.
הסברתי לה שאני חייב לעשות 3-4 טיפולי פיזיותרפיה כל שבוע ושאסור לעצור את זה באמצע, היא אמרה שכבר ביום הגיוס אני יוכל ללכת למכון פיזיותרפיה בתוך הבסיס ושאני יעשה 3-4 טיפולים בכל שבוע במהלך הטירונות וגם אחרי הטירונות.
אמרתי לה שאני לא יכול להתגייס גם עכשיו (באתי עם נעלי בית ובלי תיק ושוב דבר, מבלי שהייתי מוכן פיזית ונפשית לכך), אחרי כמה שעות של המתנה ובירורים אמרו לי לבוא מחר.

למחרת באתי והתגייסתי ושלחו אותי לטירונות ליד בבאר שבע, שם בפועל לא קיבלתי שום טיפול ושום פיזיותרפיה.
בפועל התברר לי שיש מכון לטיפולים ופיזיותרפיה רק שעה נסיעה מהבסיס, ובמשך השבועיים שהייתי בטירונות בכלל לא קבעו לי תור לפיזיותרפיה.
היה לי קשה מאוד בטירונות למרות שזו טירונות 02 והפטורים שהיו לי, מכיוון שאני לא יכולתי לעמוד יותר מחמש דקות , לא יכולתי לרוץ וגם לא יכולתי לשבת ישיבה מזרחית, וכל אלה הדברים שעושים שם במשך 19 שעות ביום.
היה לי קשה מאוד וכל יום התלוננתי וכל יום הלכתי לרופאה והסברתי למפקדות שאני לא כשיר, ואפחד לא התייחס אלי.
רק אחרי שכבר הכאבים בברך שמאל הרגו אותי, ואפילו התחילו לי כאבים חזקים בברך ימין (שזו לא הרגל של הניתוח), רק אז הם נזכרו לשלוח אותי לוועדה רפואית, שם הסברתי לרפואה (שסוף סוף הייתה נחמד ובאמת התייחסה אלי), שאני מת מכבאים ובמקום להתקדם חזרתי כמה חודשים אחורה, ואז היא אמרה לי שמשחררים אותי זמנית לשלושה חודשים, שבהם אני יהיה מסופח לרם 4, ואחריהם תהיה לי וועדה רפואית.
הסבירו לי גם שבינתיים אני נחשב אזרח למרות שהפז"מ דופק, אבל שאני לא מקבל משכורת וכל הטיפולים על חשבוני (דבר מוזר מאוד), החזרתי גם את המדים והחוגר שלי.

בינתיים אני ממשיך בטיפולים (יש לי עוד הרבה מאוד עבודה), ואני עדיין סובל מהמון כאבים. התקופה הזאת גם גרמה לי להבין שאני לא מתכוון לחזור לצבא.
בשבוע שעבר הלכתי לרופא המומחה שניתח אותי, הוא רשם מכתב לצבא שבו הוא נזף בהם ורשם שהוא לא מבין בכלל איך גייסו אותי, והמליץ לי על פיזיותרפיה של עוד שלושה חודשים.

בשבוע הבא צריכים היגמר לי החופשה של השלושה חודשים וצריכה להיות לי וועדה רפואית בתל השומר (אותו מקום שהחליטו שאני צריך להתגייס למרות שהיה אסור לי).
אני חייב עזרה איך לא לחזור לשם, ואיך לקבל פרופיל 21 (על פיזי).
תודה רבה לכולם!
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

Re: פטור מצה"ל

הודעהעל ידי במילא רגוע » 01 ינואר 2014 08:23

הסיפור שלך מעציב, אבל לצערי גם מאוד מוכר. לרופאים בצבא לא אכפת מהבריאות שלך בשיט, השאלה היחידה שעומדת לנגד עיניהם היא מה מצבך ביחס לקריטריונים. על בעיה פיזית ישחררו אותך רק אם הבעיה חמורה וכרונית, כלומר כזו שלא עוברת. אם אתה אמור להחלים, באופן מלא או חלקית, תוך כמה חודשים, כנראה שיחזירו אותך, לאו דווקא בהתאם למצבך בפועל, אלא כמו שכבר גילית רק על סמך רופא בירוקרט שבקושי מרים את העינים מהדף וב-30 שניות מסוגל להרוס לך את הבריאות לשנים. אה, כן, והשקרים והמניפולציות והיחס אליך כאל שקרן ותכמן בכל צעד. ברוך הבא לצבא.
"אין בך יראת-כבוד לסמכות יתרה או למסורות שאבד עליהן הכלח. אתה מסוכן ומנוון ויש להוציא אותך החוצה ולירות בך."
- מלכוד-22
FCB
יצירת קשר:

הודעהעל ידי FCB » 01 ינואר 2014 12:59

אז השאלה מה אני יכול לעשות על מנת לקבל את הפטור?
כי עם הבעיה שלי במקרה הטוב יביאו לי חופש לעוד שלושה חודשים ובמקרה הרע יגיסו אותי עוד שבוע.

ומה בנוגע לעניין המשכורת והטיפולים?
כי אני מכיר מישהו בגיל שלי עם מצב כמעט זהה לשלי אבל שמו אותו ברם 4 והוא מקבל משכורת וטיפולים מהצבא.
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

הודעהעל ידי במילא רגוע » 01 ינואר 2014 15:30

זה משמעותי שנתנו לך פטור זמני, גם אם רק ל-3 חודשים, ולא סיפחו אותך ל-רם 2. זה אומר שכנראה מצבך חמור יחסית, בוודאי יותר משל חברך, וההנחה שלהם כרגע היא שייתכן שהשיקום שלך יתארך וחבל להם להפסיד פזם. אני לא יודע מה להגיד לך לגבי פטור מעבר למה שכבר אמרתי. הדרך לקבל פטור במצב שאתה מתאר זה או שהשיקום ייכשל (מקווה בשבילך שזה לא יקרה) או שתשיג חוות דעת מרופא מומחה שאומרת שהשיקום נכשל, או שאתה זקוק להרבה יותר שיקום ממה שהוערך עד כה, ואז יש סיכוי שהצבא יוותר על שרותך. אבל בבעיות רפואיות קלות לאבחון אין הרבה מרחב לאבחון סובייקטיבי.

מבחינת כיסוי של ביטוח רפואי, נדמה לי שלקופות החולים יש הסדרים זמניים שאפשר להירשם לתקופות ביניים קצרות, למצבים כגון זה, שמצד אחד אתה כבר לא בקופת חולים אבל פתאום אתה גם לא בצבא (זה קורה למשל לאנשים שמתגייסים בגיל מאוחר, 19). אחרת, אתה באמת נדפק ואין לך ביטוח רפואי. תנסה לברר על זה בקופת החולים שלך. משכורת, זאת בעיה שלך ממה תתקיים. ואם אתה רוצה עוד כאב ראש, בתקופה הזאת אתה גם אמור לדאוג לשלם ביטוח לאומי ומס בריאות על עצמך, כי אתה מעל גיל 18 ולא בצבא.
"אין בך יראת-כבוד לסמכות יתרה או למסורות שאבד עליהן הכלח. אתה מסוכן ומנוון ויש להוציא אותך החוצה ולירות בך."
- מלכוד-22
FCB
יצירת קשר:

הודעהעל ידי FCB » 01 ינואר 2014 17:40

אני בכללית בזה אין בעיה, כך שיש לי ביטוח רפואי.
ממה שהבנתי גם הפז"מ שלי סוג של דופק, השלושה חודשים האלה לא יחשבו לי בפז"מ, אבל אני אמור להשתחרר באותו התאריך (כך שלא יוסיפו לי את אותם החודשים שאני בבית).

מה הרופא צריך לרשום לי על מנת שישחררו אותי?

ואם כל שלושה חודשים אני פשוט יגיד לרופא שלי וגם לצבא שפשוט כואב לי וקשה לי ללכת ולעמוד, אז הם יקחו את הסיכון ויתעקשו לגייס אותי, או שהם יחליטו לוותר עלי בסופו של דבר?
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

הודעהעל ידי במילא רגוע » 01 ינואר 2014 20:04

מה שאמרתי זה שבאופן כללי, אם המומחה כותב שאתה צריך שיקום ארוך זה מטה את הכף לכיוון שחרור. הצבא נותן שחרור זמני רק כשיש ציפייה להחלמה, בדרך כלל נותנים את זה גג שנה, זה לא בלי גבול. אתה יכול גם לבוא כל 3 חודשים ולהגיד שאין שיפור, אבל לא בטוח שהדיווח שלך זה הדבר היחידי שמתסמכים עליו. קח בחשבון שמה שאני כותב זה מאוד כללי. זה מאוד תלוי בסוג הפציעה שלך ומסלול ההחלמה האופייני לה, דברים שאין לי צל של מושג בהם. אולי יש צילומים שמראים את חומרת הפגיעה, והרופא הצבאי חושב שלפי הצילומים מצבך בסדר ומתעלם ממה שהרופא המומחה כתב. אולי יגייסו אותך גם אם אין שיפור (לך תדע על איזה רופא תיפול בועדה). אני לא אורתופד ולא רופא צבאי שיכול להגיד לך כמה מהדברים הכלליים שכתבתי תקפים לפציעה שלך.

לגבי קופת חולים, זה מה שהבנתי ממה שכתבת שאמרו לך, שתצטרך לשלם בעצמך על הטיפולים. אם אתה יודע שאתה בכללית ושהיא מכסה את הטיפולים שאתה עובר, אז אין שום בעיה.
מה שלא כתבתי אבל פה בפורום כנראה צריך להזכיר מדי פעם - אל תפגע לעצמך בבריאות בשביל לצאת מהצבא. יש דרכים אחרות לצאת.
- מלכוד-22

חזור אל “רשת הליווי לסרבנים ונמנעים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 8 אורחים