לצאת או לא לצאת? זאת השאלה

מידע לגבי תהליכי קבלת פטור משירות צבאי

המנהלים: newprofile, MSMS

LIAM
יצירת קשר:

לצאת או לא לצאת? זאת השאלה

הודעהעל ידי LIAM » 09 דצמבר 2012 00:03

היי

התגייסתי לפני כחודש וחצי לערך. עשיתי טירונות של שבועיים וחצי בבה"ד 7 ועכשיו אני שמה בקורס. לא באתי בגישה ש"אני לא רוצה לשרת" ממש לא. בהתחלה אפילו הרגשתי בסדר גמור. אבל מהרגע שהתחלתי את הקורס אני בדיכאונות קשים. היו לי מספר פעמים שחתכתי את עצמי עם תער של סכיני גילוח. היו לי מחשבות אובדניות. תמיד היו לי בעיות ארוכות וקשות של ביטחון עצמי, הערכה עצמית, תפקוד חברתי ושאר ירקות. אבל מעולם לא הדרדרתי למצבים האלה. אני מרגיש שאני בצניחה חופשית ושאין לי שליטה על עצמי. המפקדים מודעים ובאמת מנסים לעזור. הייתי אצל קב"ן (בשבועות האחרונים אני ממש גר אצלו), יותר בקטע של טיפול פסיכולוגי ולא פטורים, פרופילים ודברים כאלה. גם פסיכאטר ראיתי. בהתחלה אמרתי לקב"ן שאני לא רוצה לצאת מצה"ל ובאמת הרגשתי ככה. עכשיו אני כבר לא יודע. כי בתכלס - צה"ל וצבא זה משהו שלא מסתדר עם כל הבעיות שלי והשריטות שלי - שהם רבות ומגוונות. ואולי (אולי... די בטוח) שיהיה לי הרבה יותר טוב אם אני אצא מהצבא, אעבוד, אעשה שירות לאומי ואתחיל להתאפס ולבנות את החיים שלי, שכרגע הם לא משהו, בלשון המעטה.

בכל מקרה, הובהר לי שאם אני אמשיך לפגוע בעצמי וכדומה יפנו אותי להוצאה מהצבא. והשאלה היא - האם כדאי לי? מה ההליך? מה הסיכויים שלי לצאת מצה"ל? מה יקרה לי אחרי מבחינת זכויות, קבלה לאוניברסיטה, עבודה וכו'? שירות לאומי - איך ומתי אני עושה אותו אחרי יציאה אפשרית?

תודה...
vishskin
יצירת קשר:

Re: לצאת או לא לצאת? זאת השאלה

הודעהעל ידי vishskin » 09 דצמבר 2012 02:06

אני לא אכנס לזכויות והשלכות כי אני באמת חושב שזה לא שיקול, אם המצב הנפשי שלך חרא זה הדבר היחיד שצריך לעניין אותך, בטח אם הוא גורם לך למחשבות אובדניות.
מההודעה שלך אני מבין שהצבא הוא לא הגורם לבעיות, אבל עצם המצב גורם לכך שנושא השחרור עולה מה שגורם לך לתהות אם אולי כדאי להשתחרר. אז פה בעצם זה צריך להיות החלטה שלך לבד, החלטה חשובה.
השיקולים האפשריים הם: האם החיים בחוץ יהיו יותר טובים בשבילך? והשאלה ההפוכה - האם אוכל לטפל בעצמי בצבא? אם תרחיב על המצב הנפשי שלך אני אוכל לתת לך עצה יותר מכוונת לגבי טיפול אישי במצב הנפשי. אני במצב מאוד דומה לשלך, אני יצאתי מהסיבה של לטפל בעצמי באזרחות ואני מתמודד עם זה בתקופה הזאת. אצלי הצבא היה גורם למצב הנפשי שלי אבל ממש לא העיקרי, כן הרגשתי שלא אוכל לטפל בעצמי בצבא ובטח לא להשאיר את זה לגורמי בריאות הנפש של הצבא (שאם אתה שואל אותי ממש לא מוסמכים לטיפול במצב נפשי).

מה שאני כן אמליץ לך כרגע זה לחשוב האם יש מקום בצה"ל שאתה חושב שתוכל להשתלב בו ולהנות בו, אם שירות יומיות לדעתך מתאים אז אולי תחתור לזה, בכל מקרה כרגע אתה בקורס אלקטרוניקה (נכון או שאני טועה?), לרוב התפקיד אחרי קורס כזה הוא חמשושים או 11-3, תבדוק אם זה מה שמתאים לך, אולי שינה בבסיס לא מפריע לך ואתה כן מעדיף סוג תפקיד כזה שנחשב סביר + לעומת תפקידים אחרים בצה"ל שלא ממש טובים, או תפקידי יומיות שרובם משעממים ומדכאים (לפעמים).
אם אתה לא מצליח לחשוב על שום מקום בצה"ל שתהנה בו אז זה סימן שכנראה אין מקום כזה ואז כדאי לחתור לשחרור. תזכור שגם אם תחליט כרגע להישאר בצבא תמיד תוכל להשתחרר וזה תמיד יהיה לך יותר קל מכל חייל אחר, גם אם תגיע למצב שעל פני השטח כולם (כולל הקב"ן) יחשבו שהכל תקין השחרור בשבילך יהיה ממש פשוט.

תרחיב על המצב הנפשי שלך, איך הוא גורם לך להרגיש בבית, איך הוא גורם לך להרגיש בצבא, איך המצב שלך הושפע כשהתגייסת ועוד מה שאתה חושב שרלוונטי. כפי שאתה רואה אני נותן לך עצה ניטרלית לחלוטין, אני לא הולך להציע לך להשתחרר או להישאר בצבא למרות שהדעה האישית שלי היא לא ניטרלית והיא נוטה לשחרור.
Solus
יצירת קשר:

הודעהעל ידי Solus » 09 דצמבר 2012 02:15

יש לך שלל אינפורמציה לגבי מה השירות הצבאי משפיע לגביו ולא משפיע; כך כמה שניות כדי למצוא את זה. (כגון טרגט 21) אם בכל מקרה תרצה עוד אינפורמציה לגבי העניין הזה ישירות מאנשים, אני משוכנע שיש מספר אנשים שמוכנים להשקיע מזמנם ולומר לך בדיוק איך זה משנה ואיך זה לא. (לרוב, בימינו, זה לא. אך שים לב ל-רוב...כמו כל דבר בחיים, אין דבר כזה כדבר אבסולוטי. לשרת יכול לפגוע בך כמו שלא לשרת.)

מה הסיכויים שלך לצאת מצה"ל? יותר גבוהים מרוב האנשים שלאחרונה הגיבו בפורום הזה, תן לי לומר לך את זה.

דבר ראשון, האם כדאי לך? טוב : זו שאלה שאתה חייב לשאול את עצמך! מה אתה חושב? האם זה חשוב בשבילך לשרת או לא? האם אתה בכלל יכול לשרת? על פי ההודעות שלך, אתה מראה שאין לך. המלצה הכללית היא למצוא את שורש הבעיה לטפל בעצמך מחוץ לצה"ל או בתוכו. המלצות שלי הן שתבין את שורש הבעיה שלך, זה מאוד קריטי. יכול להיות שהצבא (באופן ישיר) זה לא בכלל הדבר שגורם לך לחרדות הללו, אלא הדרישה מן הסביבה המקומית או בעיה שקדמה לצבא. תנסה לחשוב אם יש לך מקום בצה"ל או לא, או אם זה בכלל חשוב לך.

דבר שני, מה ההליך? נראה שאתה כבר נמצא בו! מפה זה אינפורמציה מה לעשות במקרה שאתה מחליט על שיחרור. (דיבור יומי עם הקב"ן מאשר שיחרור? נראה שאתה ממש מנסה לייצב את עצמך, אז שוב : שקול את עצמך)
תסביר היטב את המצוקה שלך לקב"ן ותתן לו/ה להבין שזה לא אפשרי בשבילך להישאר בצה"ל, ואין לך שמץ של מושג מה תעשה מחוץ לצה"ל.
אתה ס"כ יודע שזה אובדני בשבילך להיות בצבא והתשובה הראשונה זה לצאת. אתה חייב לצאת, תחזור על המנטרה הזאתי.
עצה שלי אליך -- תבקש מהמפקדים שלך לראות פסיכיאטר -- תגיד להם שהתמיכה מהקב"ן ומהם לא מספקת בעליל ואתה זקוק לגורם אחר שיעזור לך, אפילו רק בשביל הכְוונה כדי שתקבל "הבנה כלפי המצב שלך", מה מומלץ בשבילך לעשות. תשפוך הכל בפני הפסיכיאטר והאמן לי הדרך משם תהיה הרבה יותר פשוטה. (יהיה לך כתוב מול העיניים בדיוק מדוע אתה צריך פינוי מיידי.) כגון, חוות דעת לקב"ן -> תהליך שיחרור -> גימילם עד פגישה נוספת עם פסיכיאטר+פגישה עם ההורים כדי להחליט על הפרופיל -> גימלים עד וועדה רפואית ברמלה.

מבעד לזה עליך להראות שאתה לא מתפקד, אל תשתתף בפעולות של הקורס, פשוט תהיה נוכח. המפקדים שלך כבר מודעים למצב הקשה שלך, אתה לא צריך להראות להם את המצוקה שלך יותר מדי מבעד להיות בעיה מול העיניים שלהם. כרגע, לדעתי, הכי חשוב בשבילך זה לראות פסיכיאטר כדי לקבל חוות-דעת, ככה שתהיה לך הוכחה מוצקת לקב"ן שעליו לשחרר אותך. (זה הכל עניין של אחריות, הקב"ן צריך חוות-דעת מפסיכיאטר כדי לעשות משהו, כפי שציינתי למעלה.)

שלוש - אני אכתוב בקצרה כי כבר עשיתי מגילה - אוניברסיטה + 21 = לא קשור. זה רלוונטי רק אם יש לך ראיון קבלה, שאפילו אז לא עלול לעשות דבר. אני בספק שעובד רס"ר למשל יקבל יחס יותר טוב ממך.
אותו דבר זהה לגבי עובדה רק עם טוויסט -- יש מעסיקים שמעדיפים אנשים שיצאו מהצבא בגלל מילואים, אין מילואים = המעסיק שומר על העובד כל הזמן (פה יש אפליה כנגד אלו שסיימו צבא.)
שירות לאומי - איך ומתי? יהיה רשום לך הכל בדפי שיחרור. אם אתה רוצה את המידע הזה כרגע (לומרות שזה ממש...ממש לא חושב) אתה ראשי לעניין באינטרנט.

בהצלחה, אם אתה רוצה עוד אינפורמציה...אתה רוצה יותר מדי. :D
תעדכן אותנו. ;)

עריכה : נראה ש-Vishskin הגדיר את הסיטואציה באופן מעולה, הייתי מאזין לו היטב עם הייתי במקומך.
LIAM
יצירת קשר:

הודעהעל ידי LIAM » 09 דצמבר 2012 06:38

תודה.

זה לא שהחיים שלי היו דבש לפני. אבל מה שקורה לי עכשיו גובל בקריסה טוטאלית. וזאת למרות העובדה שמבחינת סביבה, אנשים, בסיס, מפקדים הכל בסדר גמור. אני לא יודע אם הצבא גורם לבעיות שלי, או רק מעורר אותם או שהוא לא קשור. אבל אף פעם לא הגעתי באמת למצב של דיכאונות או חרדות או פגיעה עצמית ואני באמת לא רוצה להיות במקום הזה. ומה שאני כן יודע זה שהצבא הוא רחוק מלהיות המסגרת האידאלית בעבורי. אני לא סובל שאומרים לי מה לעשות. בלתמ"ים יכולים להטריף לי את המוח. לא מסוגל להתמודד עם סביבה/אווירה מצ'ואיסטית, יש לי פחד מרובים (ביום מטווחים הראשון בטירונות התחלתי לבכות, ברחתי מהמטווח וכן הלאה. זה לא היה מחזה מלבב, בלשון המעטה). בקיצור, אני רחוק מלהיות החייל האידיאלי. אז למה רציתי להישאר בהתחלה? כי רציתי לא להיות מתויג כשונה ולהיות כמו כולם. וככל שאני חושב על זה זה אפילו לא מתקרב ללהיות סיבה טובה מספיק. האם זה חשוב בשבילי לשרת? לא במיוחד. אני לא אנטי שירות, אבל זה בהחלט לא מערכי הליבה שלי. באזרחות אני בהחלט אוכל להיות בסביבה הרבה פחות מלחיצה ושהרבה הרבה יותר מתאימה לאישיות שלי.

בכל מקרה, קראתי טרגט 21 הקדוש ושאר מידע שהאתר והפורום פה מספק. בהחלט גרם לאופציה של שחרור להיראות טובה יותר. אני לא מסכים עם חלקים מהעמדות של הארגון, אבל מישהו בהחלט צריך לעשות את מה שאתם עושים למען אלה שבאמת לא יכולים לשרת ולמען אלה שסתם ימרחו שלוש שנים על חשבון משלם המיסים.
vishskin
יצירת קשר:

הודעהעל ידי vishskin » 09 דצמבר 2012 13:14

LIAM כתב:תודה.

זה לא שהחיים שלי היו דבש לפני. אבל מה שקורה לי עכשיו גובל בקריסה טוטאלית. וזאת למרות העובדה שמבחינת סביבה, אנשים, בסיס, מפקדים הכל בסדר גמור. אני לא יודע אם הצבא גורם לבעיות שלי, או רק מעורר אותם או שהוא לא קשור. אבל אף פעם לא הגעתי באמת למצב של דיכאונות או חרדות או פגיעה עצמית ואני באמת לא רוצה להיות במקום הזה. ומה שאני כן יודע זה שהצבא הוא רחוק מלהיות המסגרת האידאלית בעבורי. אני לא סובל שאומרים לי מה לעשות. בלתמ"ים יכולים להטריף לי את המוח. לא מסוגל להתמודד עם סביבה/אווירה מצ'ואיסטית, יש לי פחד מרובים (ביום מטווחים הראשון בטירונות התחלתי לבכות, ברחתי מהמטווח וכן הלאה. זה לא היה מחזה מלבב, בלשון המעטה). בקיצור, אני רחוק מלהיות החייל האידיאלי. אז למה רציתי להישאר בהתחלה? כי רציתי לא להיות מתויג כשונה ולהיות כמו כולם. וככל שאני חושב על זה זה אפילו לא מתקרב ללהיות סיבה טובה מספיק. האם זה חשוב בשבילי לשרת? לא במיוחד. אני לא אנטי שירות, אבל זה בהחלט לא מערכי הליבה שלי. באזרחות אני בהחלט אוכל להיות בסביבה הרבה פחות מלחיצה ושהרבה הרבה יותר מתאימה לאישיות שלי.

בכל מקרה, קראתי טרגט 21 הקדוש ושאר מידע שהאתר והפורום פה מספק. בהחלט גרם לאופציה של שחרור להיראות טובה יותר. אני לא מסכים עם חלקים מהעמדות של הארגון, אבל מישהו בהחלט צריך לעשות את מה שאתם עושים למען אלה שבאמת לא יכולים לשרת ולמען אלה שסתם ימרחו שלוש שנים על חשבון משלם המיסים.

אוקי, נתת כאן הרבה סיבות לשחרור, אז מה עדיין מחזיק אותך?
voltrex
יצירת קשר:

הודעהעל ידי voltrex » 09 דצמבר 2012 15:47

אם אתה חותך ורידים אז אתה צריך לצאת לא משנה מה כי יש לך בעיה נפשית .

הלאה תתחיל לטפל בבעיה - לך לפסיכולוג שיעזור לך להתמודד עם זה .
ואם הבעיה תיעלם אתה תמיד יכול לחזור לצבא.
אולי ספק אם להיות לוחם אבל לשירות סדיר אתה בטוח יכול לחזור .
LIAM
יצירת קשר:

הודעהעל ידי LIAM » 11 דצמבר 2012 10:23

עד עכשיו נשארתי בעיקר כי רציתי חהישאר בתלם החברתי. אבל זו פשוט לא סיבה טובה מספיק ואני באמת לא מסוגל להמשיך. בקיצור, החלטתי לצאת. היום קב"ן ויהיה טוב.
LIAM
יצירת קשר:

הודעהעל ידי LIAM » 19 דצמבר 2012 20:12

בסוף החלטתי ללכת על יציאה בכל הכוח. ניגשתי לקב"ן, הסברתי לו את הסיטאוצייה ולאחר מספר טרטורים פסלו לי קורס (+פסילת קורסים) העלו לי את הת"ש ל4 ואת הקהס ל43 ושלחו אותי לבק"ום שבו אני מתייצב מחר. אני בדיכאונות ובחרדות מטורפים ואני חייב להשתחרר. למישהו יש טיפים לאיך לוודא שאני אפגוש קב"ן/פסיכיאטר ואיך לצאת מכל הדבר הזה עם הפטור המיוחל?

תודה!!!

חזור אל “רשת הליווי לסרבנים ונמנעים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 34 אורחים