צריכה עזרה בנוגע לקבלת פטור מהצבא

מידע לגבי תהליכי קבלת פטור משירות צבאי

המנהלים: newprofile, MSMS

June
יצירת קשר:

צריכה עזרה בנוגע לקבלת פטור מהצבא

הודעהעל ידי June » 19 מרץ 2012 19:41

אני בת 16 וחצי, קיבלתי צו ראשון לחודש יוני. כבר מאז שהייתי בת 12 בערך ידעתי שאני לא רוצה להתגייס לצבא מכל מיני סיבות שונות ודעתי רק התחזקה והתגבשה יותר עם השנים.
מלבד לבעיות אידיאולוגיות, שהבנתי שאלה לא ממש נחשבות בעיני הצבא, אני גם דיכאונית עם נטייה אובדנית. אני גם פוגעת בעצמי. הבעיה היא שמעולם לא הלכתי לפסיכולוג או ליועצת אז אני לא יכולה להשיג ממישהו אישור שאני לא כשירה לשירות צבאי.
אז יש לי שתי שאלות: אם אני מסדרת פגישה אצל הקב"ן ואומרת לו את כל זה - האם יש לי סיכוי לפרופיל 21 ושחרור מצה"ל? האם אני חייבת אישור מפסיכולוג או משהו דומה? ואם כן - האם המידע הזה יגיע להורים שלי? בנוסף, אם אני אקבל פטור האם יש סיכוי שכשאני אהיה בת 18 יחזרו ויבדקו מה איתי או שפטור זה לא בר-שינוי?
שאלות קצת מטומטמות אבל אין לי את מי לשאול...
פרופילניק

Re: צריכה עזרה בנוגע לקבלת פטור מהצבא

הודעהעל ידי פרופילניק » 19 מרץ 2012 20:00

מי שמחליט לגבי כשירות נפשית לשירות בצה"ל הוא הפסיכיאטר הצבאי. ניתן לקבל פגישה עם קב"ן ואחריה פגישה עם פסיכיאטר צבאי (הקב"ן רשאי להפנות לפסיכיאטר הצבאי), ואם הפסיכיאטר הצבאי יתרשם שיש לך דיכאון שאינו מאפשר תפקוד במסגרת צבאית (וזו לא רק אמירה, אלא גם התנהגות), הוא ימליץ על פרופיל 21 (ועדה רפואית צריכה לאשר את ההמלצה שלו, אבל היא תמיד מאשרת).

אין צורך באישור מפסיכולוג, אבל לפעמים צריך חוות דעת מפסיכולוג/פסיכיאטר אזרחי כדי להשיג פגישה עם קב"ן. ייתכן שלא צריך חוות דעת כדי להשיג פגישה כזו אם מבקשים את הפגישה במהלך הצו הראשון (אני כתבתי מכתב מנומק (שנתתי בבדיקה הרפואית) ואמרתי בכל שיחה במהלך הצו שאני צריך להיפגש עם קב"ן, וקבעו לי פגישה כזו), אבל אחריו (אחרי שנקבע פרופיל) צריך אחת.

בנוגע להורים - לעיתים קרובות הפסיכיאטר הצבאי (ולפעמים גם הקב"ן) מבקש להביא את אחד ההורים לפגישה ולשוחח גם איתו.

ברמת העיקרון, לפי החוק, אפשר לעיין מחדש בפטור, אבל בפועל לא עושים זאת מלבד כשהמלש"ב מבקש. להיפך - כדי לבטל פטור צריך להתאמץ מאוד. כלומר, הפטור הוא אכן בר-שינוי, אבל בפועל הוא קבוע ואין בדיקה חוזרת.

יש פרטים נוספים על ההליך במסמך "טרגט 21" (בגוגל) וכן באתר רשת הליווי של פרופיל חדש (קישור בתחתית הדף).

אני באמת ממליץ שתשתדלי לטפל בנושא של הפגיעה העצמית, זה יותר חשוב מעניין הצבא.
5468
יצירת קשר:

Re: צריכה עזרה בנוגע לקבלת פטור מהצבא

הודעהעל ידי 5468 » 19 מרץ 2012 20:47

June כתב:אני בת 16 וחצי, קיבלתי צו ראשון לחודש יוני. כבר מאז שהייתי בת 12 בערך ידעתי שאני לא רוצה להתגייס לצבא מכל מיני סיבות שונות ודעתי רק התחזקה והתגבשה יותר עם השנים.
מלבד לבעיות אידיאולוגיות, שהבנתי שאלה לא ממש נחשבות בעיני הצבא, אני גם דיכאונית עם נטייה אובדנית. אני גם פוגעת בעצמי. הבעיה היא שמעולם לא הלכתי לפסיכולוג או ליועצת אז אני לא יכולה להשיג ממישהו אישור שאני לא כשירה לשירות צבאי.
אז יש לי שתי שאלות: אם אני מסדרת פגישה אצל הקב"ן ואומרת לו את כל זה - האם יש לי סיכוי לפרופיל 21 ושחרור מצה"ל? האם אני חייבת אישור מפסיכולוג או משהו דומה? ואם כן - האם המידע הזה יגיע להורים שלי? בנוסף, אם אני אקבל פטור האם יש סיכוי שכשאני אהיה בת 18 יחזרו ויבדקו מה איתי או שפטור זה לא בר-שינוי?
שאלות קצת מטומטמות אבל אין לי את מי לשאול...

בשביל לקבל קב"ן פעם ראשונה רק צריך לבקש בצו הראשון.
אני אפילו לא ביקשתי, אני אמרתי להם שאני לא רוצה לשרת וכו' ואחרי איזה שבועיים-חודש קיבלתי זימון לקב"ן, בקיצור לקבל קב"ן פעם ראשונה זה לא בעיה.
כן, אם תספרי לקב"ן על הדכאון והמנטליות האובדנית והוא אוכל את זה, את תקבלי פטור, את כמובן צריכה להתאים את שפת הגוף שלך ולחשוב מראש פחות או יותר מה את מתכוונת לספר לו, אם יש לך צלקות מהפגיעה עצמית יותר טוב (תרגעו, לא עודדתי אותה לפגוע בעצמה).
בשביל לקבל פגישה שנייה עם קב"ן (אנשים בדרך כלל לא מצליחים בפגישה הראשונה...) צריך כבר להוציא חוות דעת מפסיכולוג או פסיכיאטר אזרחי, מומלץ פסיכיאטר, ולשלוח את זה לצבא. מהרגע ששולחים את הבקשה יכולים לעבור חודשיים עד 4 חודשים עד לפגישה (אצלי עברו בול 4 חודשים).
מרגע שאת מקבלת פטור, אף אחד לא בא ובודק שום דבר. את חופשייה, את אזרחית. אל תשכחי, כל אחד יכול לצאת מהצבא, זה מתחיל ונגמר באמביציה.

ובאמת עכשיו, תטפלי בדכאון... אף אחד לא חייב להיות בדכאון היום, יש טיפולים פסיכולוגיים יש כדורים, תדאגי לעצמך.

חזור אל “רשת הליווי לסרבנים ונמנעים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 25 אורחים