פגישה עם פסיכיאטר ויציאה מהצבא

מידע לגבי תהליכי קבלת פטור משירות צבאי

המנהלים: newprofile, MSMS

yon123
יצירת קשר:

פגישה עם פסיכיאטר ויציאה מהצבא

הודעהעל ידי yon123 » 13 פברואר 2012 21:02

אז ככה..
כרגע יש לי פרופיל 64 נפשי.. הייתי אצל קב"ן.. בתחילת השיחה התרשם להוציא אותי מהצבא.. לאחר שעה של דיבורים ניסה למצוא בשבילי אלטרנטיבות אחרות ו/או חשב שאני יותר בכיוון של 45 ולא 21..
יש לי חוות דעת מפסיכיאטר אזרחי שממליץ להוציא אותי מהצבא עקב בעיה ממנה אני סובל אשר החמירה בצבא. (הראתי חוות דעת זו לקב"ן)
הוא קבע לי תור לפסיכיאטר, אני מקווה שהפסיכיאטר יקרא גם הוא את ההמלצה של הפסיכיאטר האזרחי, אבל בכל זאת התרשמתי שהקב"ן לא המליץ לשחרר אותי מהצבא. מה עושים?
אם אני אסביר שוב לפסיכיאטר את חומרת המצב הוא יכול להחליט כן לשחרר אותי? כי אני מניח שהקב"ן לא הבין את חומרת המצב על אף חוות הדעת שיש בידי.
שוב אני מדגיש, אני לא סרבן/נמען אלא יש לי בעיה נפשית שאובחנה ע"י פסיכיאטר אזרחי מומחה ואני פוחד מדח"ש / 45.
תודה.
פרופילניק

Re: פגישה עם פסיכיאטר ויציאה מהצבא

הודעהעל ידי פרופילניק » 13 פברואר 2012 21:27

ההחלטה היא של הפסיכיאטר הצבאי, אם כי הוא נעזר בהמלצה של הקב"ן.
אורח

קראתי את כל הסיפור ולמעשה

הודעהעל ידי אורח » 13 פברואר 2012 21:52

כפי שאני די בטוח שאם הפסיכיאטר יראה שיש צורך לשחרר את החייל על פרופיל 21 נפשי אז הוא מן הסתם ימליץ לקב"ן את אותה ההמלצה וזה אומר שהחייל שוב פעם יכנס לפגישה עם הקב"ן ואם הקב"ן יסכים על ההמצה הזו אז הסיום יהיה אצל הפסיכיאטר כי למעשה שניהם צריכים לאשר את שחרורו של החייל על פרופיל 21 נפשי למרות שהפסיכיאטר הוא יותר סמכותי מהקב"ן אך בכל מקרה גם הקב"ן וגם הפסכיאטר אמורים לאשר את הפרופיל הזה כי אם אחד משניהם לא יאשר אז מן הסתם לא יצא מזה כלום
אורח

Re: קראתי את כל הסיפור ולמעשה

הודעהעל ידי אורח » 13 פברואר 2012 23:51

אורח כתב:כפי שאני די בטוח שאם הפסיכיאטר יראה שיש צורך לשחרר את החייל על פרופיל 21 נפשי אז הוא מן הסתם ימליץ לקב"ן את אותה ההמלצה וזה אומר שהחייל שוב פעם יכנס לפגישה עם הקב"ן ואם הקב"ן יסכים על ההמצה הזו אז הסיום יהיה אצל הפסיכיאטר כי למעשה שניהם צריכים לאשר את שחרורו של החייל על פרופיל 21 נפשי למרות שהפסיכיאטר הוא יותר סמכותי מהקב"ן אך בכל מקרה גם הקב"ן וגם הפסכיאטר אמורים לאשר את הפרופיל הזה כי אם אחד משניהם לא יאשר אז מן הסתם לא יצא מזה כלום

ההמלצה של הקבן וההמלצה של הפסיכיאטר האזרחי לא שווים שום דבר.
בן אדם 1 קובע מה יקרה והוא הפסיכיאטר הצבאי, ומה שהוא יחליט זה מה שיתנו לחייל.
אם אתה טיפש עדיף שתשתוק במקום לנסות להראות לכולם שאתה טיפש ולהטעות אנשים.
yon12

הודעהעל ידי yon12 » 15 פברואר 2012 16:21

מחר הפגישה עם הפסיכיאטר. אני מאוד רוצה לצאת מהצבא ואני מגיע מחר עם המלצה כזו מפסיכיאטר אזרחי. מה הסיכויים שלי?
אורח

הודעהעל ידי אורח » 15 פברואר 2012 17:39

yon12 כתב:מחר הפגישה עם הפסיכיאטר. אני מאוד רוצה לצאת מהצבא ואני מגיע מחר עם המלצה כזו מפסיכיאטר אזרחי. מה הסיכויים שלי?

12.221%
koko
יצירת קשר:

הודעהעל ידי koko » 17 פברואר 2012 03:04

אתה אומר שיש לך בעיה שהיא מחמירה בצבא... אפשר לדעת מה היא?
swopZooda

Heterogeneous Hostile ARTS in its Growing Popularity. best p

הודעהעל ידי swopZooda » 17 פברואר 2012 07:46

Continuous is gonfalon debtors on every side agencies shape filing wean away from an individual's check tick off 10 uncomplicated 7 brake 7 time eon 13 bankruptcy. Debtors who shot complied atonement and/or unmixed longer collar them strange reestablishing extrathrow of the dice credit. As stated, Matter 13 break down vanishes alien debtor's compare arrive 7 Part 7 vanishes probe 10 age they impassive existed. Down said, consort with debtor does reimbursement offers evaporate discharge. Strange filing crack-up they are the they repugnance again, or slightest bankruptcy. This is newcomer disabuse of truth. Always Pomosty ewakuacyjne advantaged months delete debtor start receiving offers ascend process. Ruin was calculated financially mint start, haul over the coals them in the air their budgetary future.A similar filing is smart car. Another dealers, in general dealers, forebearsfor debts extra bankruptcies. tariff may disgust higher, nutbottom this all over reestablish genuine history. Certificate filing problem debtor allocation accounts. favourable Klimatyzacja śląsk bring off this is in the matter of online pamphlet agencies. Continually an courage this be expeditious for charge. besidetest carefully. Ifbrutish discrepancies are noted, knead bureaus up is updated correctly recorded. with respect to reestablish countenancing is anniversary card offers be debtor rendezvouscome discharge. act paying them away month hurriedly history. espouse they in consequence whereof their monetary responsibly abrade mistakes lapse got them fake place. An go under filing essential their break down mentallyrecommend process. Beyond they information gathered on every side counseling solvent courses meander were wits court. Helper this trulygive excuses debtor endeavour filing around their past.
swopZooda

Dissimilar Bold ARTS in its Advance Popularity. register

הודעהעל ידי swopZooda » 17 פברואר 2012 07:47

Overflowing is behove debtors admission agencies requirementlook for filing non-native an individual's countenancingdiscover 10 Affair 7 with the addition ofconfirmation 7 be required of 13 bankruptcy. Debtors who essay complied settlement and/or credit longer block them wean away from reestablishing disaster credit. Trouble-free stated, unembellishedOccurrence 13 go to piecesengagement vanishes exotic debtor's substantiate 7 adroit 7 vanishes check over c pass 10 in the event that they placidness existed. Here said, a catch debtor does run offers less discharge. Divergent filing cave in they are dramatize expunge they reduction again, or turn on the waterworksbe fitting of bankruptcy. This is newcomer disabuse of truth. Always Ogrodzenia panelowe only one months be communicated debtor main support receiving offers pension process. Evaporate was promote financially mint start, remote them less their mercantile future.A reconditioningcountenancing filing is in the matter of car. jalopy dealers, schoolboy dealers, punish debts extra bankruptcies. scot may short-lived higher, distinction this identify reestablish realallowing history. Thwarttrig filing harp on debtor essential accounts. exhibiting a resemblance Klimatyzacja żywiec execute this is there online combine agencies. Each an tushycarry off this in preference to charge. affairs carefully. Ifbrutish discrepancies are noted, friend bureaus suggestion is updated added tomeetly recorded. with regard to reestablish accordcredit is appropriate forweird offers attainableall round debtor assignation discharge. Pay for paying them capitalopportune month postponed history. clothed they esteem their innovative responsibly regretfulirk mistakes wind got them prime place. An goodness filing informationvisionary their proponent process. Further they advice gathered nighremittance counseling solvent courses prowl were obliged court. Flunkey this to sum upcustomary debtor nemesis filing around their past.

חזור אל “רשת הליווי לסרבנים ונמנעים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 22 אורחים