עזרה דחופה לגבי פגישה עם קב"ן

מידע לגבי תהליכי קבלת פטור משירות צבאי

המנהלים: newprofile, MSMS

InnocentCitizen
יצירת קשר:

עזרה דחופה לגבי פגישה עם קב"ן

הודעהעל ידי InnocentCitizen » 03 יולי 2011 17:12

שלום, אני מלש"ב, רציתי לשתף אתכם בסיפור שלי ולקבל את המלצותיכם לגבי המשך הפעולה מול הצבא.
אני מעוניין להשתחרר מהצבא עקב חרדות, חששות מההשתלבות במסגרת, חששות מהאטימות של הצבא ומשיבוץ בתפקידים שלא יועילו לא למדינה ולא לי.

בעוד מספר מועט של ימים אני מוזמן להיפגש עם קב"ן (אני חושב שפסיכיאטר; לא רשום בפרטיי הזימון) עקב מכתב ששלח פסיכיאטר פרטי שנפגש עמי. יש לי כבר היסטוריה עם מחלקת ברה"ן בלשכת הגיוס, ואני חושב שנחוץ לפרט עליה בכדי שתובן מורכבותו של המצב.

בפעם הראשונה שנפגשתי עם קב"ן, עשיתי זאת כדי לקבל פרופיל לא קרבי, עדיין ראיתי את עצמי משרת בצבא, אבל לא בתפקידים קרביים. אובחנתי בעבר כבעל חרדה (השם המדוייק של הקטגוריה הפסיכיאטרית: severe Separation anxiety disorder), יש לי את המסמך של אבחון זה, והראיתי אותו לצבא והוא נמצא בתיק האישי הצבאי שלי מאז הצו הראשון. החרדה מתעוררת בסיטואציות בהן אני נדרש להיות לבד, או חש בדידות ונמצא בסיטואציות מנוכרות, וכשהיא מתעוררת היא מאוד לא נעימה. כיום אני עדיין סובל מהחרדה, ואכן יש סטואציות בצבא שלגביהן היא תקפה ויכולה להוות עילה לשחרור שלי מהצבא (פשוט עד קביעת הזימון הנוכחי לא הפגנתי חוסר נכונות להתגייס). בפעם השנייה שזומנתי למחלקת ברה"ן (לפסיכיאטר), זה היה בעקבות הפגישה הראשונה שלי עם הקב"ן, משום שהוא רצה שמומחה נוסף יחווה את דעתו על החרדה שלי ועל מידת ההשפעה שלה על יכולת ההסתגלות שלי לצבא. בפגישה זו הצהרתי שאני מעוניין להתגייס לצבא, אולם, הבעתי את חששותיי בנוגע למצבים בהם עלולה להתעורר החרדה ולגבי הטירונות. הפסיכיאטר קבע לי פרופיל 64.

לאחר מחשבה נוספת, הגעתי למסקנה שלא אוכל להתגייס לצבא בגלל שמצבי הנפשי מקשה על כך, ובגלל חוסר תועלת לחברה ולעצמי. בפעם השלישית פניתי לפסיכיאטר פרטי (אותו הפסיכיאטר שאבחן אותי כבעל אותה החרדה כמה שנים קודם לכן) כדי לקבל זימון נוסף לקב"ן ולהשתחרר מהצבא. כשהגעתי אליו, פתאום התברר שהאדם מורעל צבא, ולכן, הוא רשם הודעה שלסופה הוסיף שאני רוצה להתגייס בהתנדבות. אני לא רוצה להתגייס בהתנדבות, אלא, שוקל לעשות שירות לאומי. בעוד כמה ימים אני אמור להיפגש עם קב"ן (כנראה פסיכיאטר). ב- 13 ביולי אני אמור להתגייס ואני ממש חושש ומרגיש לא מוכן נפשית לכך. אבקש ממכם המלצה איך לדבר עם הקב"ן לנוכח הפרטים שתיארתי ולנוכח פרטים נוספים שהצהרתי מול הצבא:

1. אין לי יותר מידי חברים (לא מאוד חברותי).
2. יש לי חרדה ופחד מהמוות.
3. (קשור גם לנתון הקודם) פחד משימוש בנשק (הנתון נמסר ע"י הפסיכיאטר הפרטי שמולו הבעתי חשש זה (לכן גם הוא הצהיר שאני מביע חוסר יכולת לעשות טירונות)).

האם אני צריך להתנהג עפ"י טיפוס ה"דכאוני" בנוסף למה שתיארתי, או פשוט להסביר את המצב כפי שהוא (ואולי קצת להקצין)? האם זה מספיק כמו שזה ומבטיח שישחררו אותי?

מה להגיד אם אשאל מדוע לא הצהרתי על אי-הנכונות שלי להתגייס לצבא קודם לכן? (ההצעה שלי שגם קרובה מאוד למציאות: להגיד שפעלו עליי לחצים שונים להתגייס לצבא ושלא הייתי רגיש לעצמי ולבעיה שלי מספיק, אולם, בהעמקת המחשבה על הטירונות והצבא, אני מבין שלא אוכל לעשות זאת ושזה יגרום לי לטראומות ונזקים נפשיים)

האם יכול להיות שהקב"ן לא יאמין לי ולכן צריך להוסיף עוד התנהגויות ובעיות או להקצין בהרבה את הבעיה?

האם אי הכשירות שלי לשרת בצבא נקבעת באותו היום בו אני נפגש עם הקב"ן (משום שתאריך הגיוס קרב ומלחיץ)?

האם תהיה לי בעיה להשתחרר מהצבא לנוכח העובדה שהפסיכיאטר רשם שאני מעוניין להתגייס בהתנדבות?

ואם אחרי הכל מחליטים שאני כשיר לשרת בצבא, כמה נוראי יהיה לשבת בכלא?

תודה רבה לעוזרים.
אורח

Re: עזרה דחופה לגבי פגישה עם קב"ן

הודעהעל ידי אורח » 03 יולי 2011 17:55

InnocentCitizen כתב:
אבקש ממכם המלצה איך לדבר עם הקב"ן לנוכח הפרטים שתיארתי ולנוכח פרטים נוספים שהצהרתי מול הצבא:

זה כנראה יהיה פסיכיאטר שידבר איתך אבל בכל מקרה...

1. אין לי יותר מידי חברים (לא מאוד חברותי).
הוא יכול להגיד לך שאתה תכיר, כי "כולם מכירים בצבא".
2. יש לי חרדה ופחד מהמוות.
הוא יכול להגיד שאתה תהיה קרוב לבית במשרד ולא תהיה שום סכנה, אולי הוא אפילו יתבדח איתך על זה שהדבר הכי מסוכן יהיה השדכן והאוכל הצבאי, הוא יכול להתחיל לזיין בשכל על זה שחייבים להתמודד עם פחדים ולא לברוח אחרת תברח כל החיים, ואם כולם יקפצו מהגג ואתה לא אז אתה תהיה מנודה....
3. (קשור גם לנתון הקודם) פחד משימוש בנשק (הנתון נמסר ע"י הפסיכיאטר הפרטי שמולו הבעתי חשש זה (לכן גם הוא הצהיר שאני מביע חוסר יכולת לעשות טירונות)).
הוא יכול לחרטט משהו על פטור מנשק, סתם לראות איך אתה מגיב....

האם אני צריך להתנהג עפ"י טיפוס ה"דכאוני" בנוסף למה שתיארתי, או פשוט להסביר את המצב כפי שהוא (ואולי קצת להקצין)? האם זה מספיק כמו שזה ומבטיח שישחררו אותי?

כשאתה מתחיל להסביר דברים כמו שהראיתי לך קודם, יש תשובה של חירטוט לכל דבר הגיוני שאתה תגיד..... אז תסיק מסקנות לבד...

מה להגיד אם אשאל מדוע לא הצהרתי על אי-הנכונות שלי להתגייס לצבא קודם לכן? (ההצעה שלי שגם קרובה מאוד למציאות: להגיד שפעלו עליי לחצים שונים להתגייס לצבא ושלא הייתי רגיש לעצמי ולבעיה שלי מספיק, אולם, בהעמקת המחשבה על הטירונות והצבא, אני מבין שלא אוכל לעשות זאת ושזה יגרום לי לטראומות ונזקים נפשיים)

שוב? הסברים הסברים? מה אתה מגן על התזה שלך? בלי זיוני שכל מיותרים, אתה לא הצהרת כי היית מבולבל, אתה בעצמך לא יודע למה הצהרת נכון? אז בשביל מה להמציא דברים שנשמעים "הגיוניים" במקום להגיד את האמת והיא שאתה לא יודע?

האם יכול להיות שהקב"ן לא יאמין לי ולכן צריך להוסיף עוד התנהגויות ובעיות או להקצין בהרבה את הבעיה?

הכל יכול להיות, אנחנו לא חוזי עתידות פה

האם אי הכשירות שלי לשרת בצבא נקבעת באותו היום בו אני נפגש עם הקב"ן (משום שתאריך הגיוס קרב ומלחיץ)?

כן היא נקבעת במקום, אין כינוס של טובי המוחות בפסיכיאטריה שדנים במקרה שלך באריכות תוך כדי שקילת כל האפשרויות, הפסיכיאטר מתרשם שאתה לא מתאים, חותם וגמרנו.

האם תהיה לי בעיה להשתחרר מהצבא לנוכח העובדה שהפסיכיאטר רשם שאני מעוניין להתגייס בהתנדבות?

זה לא משנה מה שהוא רשם, ואתה גם משנה את דעתך כל הזמן לפי הרושם שלי, וגם אם זה כן היה משנה שאתה רוצה להתנדב, אז אין לזה קשר לשיחרור או לפסיכיאטר, כי מי שמתנדב כבר עושה את זה אחרי הפטור וזה כבר לא קשור לכלום.

ואם אחרי הכל מחליטים שאני כשיר לשרת בצבא, כמה נוראי יהיה לשבת בכלא?

אני לא מאמין שתגיע לכלא אם אתה הולך לקבנים ולא מסרב פקודות, אבל בכלא אתה לא תשב עם רוצחים ואנסים ואנשי עולם תחתון. אתה תשב עם אנשים שקיבלו תלונות על גילוח, שנרדמו בשמירה, התחצפו... אתה מבין את העיקרון. זה יהיה כמו הטירונות רק יותר משעמם.

תודה רבה לעוזרים.
InnocentCitizen
יצירת קשר:

הודעהעל ידי InnocentCitizen » 03 יולי 2011 21:51

תודה רבה על מהירות התגובה.

אז לפי מה שאתה אומר אני מבין שאני צריך לעשות דברים שקשורים לדרך הדיבור, משחק, התנהגות. פחות לטחון אותו עם טיעונים הגיוניים שמסבירים את הבעיה שלי, להיות יותר מטופל מאשר מטפל. אבל בכל זאת אני יכול להציג בפניו את הבעיות שהצגתי (כולל סכנה של פגיעה עצמית מהשימוש בנשק), פשוט לא להאריך יותר מידי ולנסות לנמק דברים בצורה הגיונית, אלא להפגין התנהגות שתגרום לו לחשוש מהיותו אחראי לפעולות אובדניות וחוויות טראומטיות בהמשך השירות שלי (עם דגש על האובדניות).

עוד דבר, ההורים שלי יוכלו להיכנס איתי ללשכת הגיוס ביום הפגישה עם הפסיכיאטר? יש טעם להביא אותם איתי, או שרוב הסיכויים שלא יכניסו אותם?

ובטירונות אני חייב להשתמש בנשק ללא אלטרנטיבה אחרת, נכון?
פרופילניק

הודעהעל ידי פרופילניק » 03 יולי 2011 22:26

לא כדאי שתנסה להתנהג בדיכאון אם זה לא מצבך, כי יש לך כבר מה להגיד, ואפילו יש לך אבחון קודם שהם ביצעו (שגם לפרופיל 64). כדאי שתעביר לו את מה שאמרת כאן, למשל בתשובה לשאלות שלו. לא צריך להתכונן מראש עם תשובה לכל שאלה, ולא כדאי גם להסביר ולהצטדק (למשל, על למה לא אמרת קודם), אבל כדאי שהוא יתרשם ממצבך.

הפסיכיאטר מחליט במקום על הפרופיל. ייתכן שהוא יגיד לך, וייתכן שיגידו לך הפקידים לידו במדור. אם הוא יחליט לשחרר אותך, אז יבטלו לך את תאריך הגיוס, וגם אולי יחתימו אותך על הסכמה לוועדה רפואית ללא נוכחותך, או אולי תוזמן לוועדה רפואית בפעם אחרת - אבל זה כבר שולי (לוועדה אין כלים לערער על המלצות הפסיכיאטר, אז היא למעשה חותמת גומי).

אם זה לא פסיכיאטר אלא קב"ן, אז ייתכן שתידרש פגישה נוספת עם פסיכיאטר כדי לשחרר.

בנוגע להורים: אם בזימון שלך כתוב "ניתן להגיע בליווי הורים" - אז יכניסו את ההורים שלך, אחרת - כנראה שלא. עם זאת, כדאי שתביא אותם (אחד מהם) בכל מקרה, כי אצלי הקב"ן רצה לדבר איתם והוא סידר עם השומרים שיכניסו אותם לאחר סיום הפגישה, כך שיוכל לדבר איתם.
Spor
יצירת קשר:

הודעהעל ידי Spor » 03 יולי 2011 22:58

סתם משהו שתפס אותי - אתה מצטדק בתירוץ ה'אני לא יכול לתרום, לא לעצמי ולא למדינה/מסגרת'.
אני חושב שכדאי שתשנה את נוסח המשפט. משפט כמו 'אני לא יכול לתרום לעצמי, ומהשאר לא כזה אכפת לי מנוכח העובדה הזו',
יהיה טוב יותר. תכניס קצת סוציופתיות לגישה שלך. זה עבד לי.
"הרוח הפיאודלית, של מי המדינה? של אנשי הכסף, או אנשי הנשמה?"
- אל תפנו אלי בהודעות פרטיות. סביר להניח שלא אענה.
פרופילניק

הודעהעל ידי פרופילניק » 03 יולי 2011 23:46

Spor כתב:סתם משהו שתפס אותי - אתה מצטדק בתירוץ ה'אני לא יכול לתרום, לא לעצמי ולא למדינה/מסגרת'.
אני חושב שכדאי שתשנה את נוסח המשפט. משפט כמו 'אני לא יכול לתרום לעצמי, ומהשאר לא כזה אכפת לי מנוכח העובדה הזו',
יהיה טוב יותר. תכניס קצת סוציופתיות לגישה שלך. זה עבד לי.

לא כדאי להגיד אף אחד משני הדברים האלה לקב"ן/פסיכיאטר, לפחות במקרה שלו.
Spor
יצירת קשר:

הודעהעל ידי Spor » 04 יולי 2011 00:39

יכול להיות. סך הכל הגישה שלו צריכה להיות תואמת.
"הרוח הפיאודלית, של מי המדינה? של אנשי הכסף, או אנשי הנשמה?"
- אל תפנו אלי בהודעות פרטיות. סביר להניח שלא אענה.
InnocentCitizen
יצירת קשר:

הודעהעל ידי InnocentCitizen » 04 יולי 2011 10:42

תודה רבה על התגובות המועילות.

השאלה שלי היא כזאת: האם אני יכול להיות גם דכאוני בנוסף לחרדות, או שה סתם יהרוס לאמינות ולאבחון של הפסיכיאטר? האם הקריטריונים המרובעים של הפסיכיאטרים יכולים לכלול חרדה ודכאון ביחד, או שהם קצת סותרים אחד את השני ואינם מתיישבים אחד עם השני, וגם ייתפסו כאקט שסותר את המצב הנפשי שלי עד כה? והאם מישהו יודע האם פסיכיאטרים נוטים לשחרר גבלל חרדות בלבד? (חוץ מזה שאני אוסיף את הפחד לפגוע בעצמי עקב החרדה משימוש בנשק).
פרופילניק

הודעהעל ידי פרופילניק » 04 יולי 2011 14:00

כפי שאמרתי, לא כדאי שתנסה להתנהג בדיכאון אם זה לא מצבך, במיוחד כשיש כבר דברים אחרים. זה ייראה כמו התחזות וישליך גם על הדברים האחרים שתגיד לו.

קיים סעיף נפשי של "חרדה" שניתן לשחרר עליו, אבל יותר מכך, חשוב שהפסיכיאטר יתרשם שמצבך הנפשי לא מאפשר לך לשרת בצה"ל, ואם זו תהיה התרשמותו, הוא כבר ימצא סעיף לשחרר אותך. לכן כדאי שהוא יבין את מה שהסברת לנו - לא בהסבר הגיוני או אבחון עצמי ("אני בחרדות ולכן..."), אלא במענה לשאלות ובהעברת המידע.
InnocentCitizen
יצירת קשר:

הודעהעל ידי InnocentCitizen » 05 יולי 2011 15:23

שוב תודה רבה לכולם!

הייתי שם היום, והפסיכיאטר המליץ על פרופיל 21 (פרופילניק, העצות שלך להמשיך באותו הקו שהייתי בו קודם היו חשובות מאוד ומוצלחות - תודה רבה!!!)

תיערך ועדה רפואית בעוד כחודש, יש סיכוי שזה לא סופי?
אורח

הודעהעל ידי אורח » 05 יולי 2011 15:47

InnocentCitizen כתב:שוב תודה רבה לכולם!

הייתי שם היום, והפסיכיאטר המליץ על פרופיל 21 (פרופילניק, העצות שלך להמשיך באותו הקו שהייתי בו קודם היו חשובות מאוד ומוצלחות - תודה רבה!!!)

תיערך ועדה רפואית בעוד כחודש, יש סיכוי שזה לא סופי?

זה סופי. אתה כבר עם שתי רגליים בחוץ וחצי זרת בפנים, מחכה לחותמת הגומי של הוועדה.
פרופילניק

הודעהעל ידי פרופילניק » 05 יולי 2011 15:53

בהסתייגות אחת: גם לי אמרו "כחודש", וזה היה אחרי קצת יותר מחודשיים.
אורח

הודעהעל ידי אורח » 06 יולי 2011 00:08

מצחיק שאתה צריך לחכות חודש אני זוכר שלי הביאו מיד אחרי הפסיכיאטר
אתה יודע על איזה סעיף הוציאו אותך בכלל? מה המספר?
אורח

הודעהעל ידי אורח » 06 יולי 2011 00:22

מצחיק שאתה צריך לחכות חודש אני זוכר שלי הביאו מיד אחרי הפסיכיאטר
פרופילניק

הודעהעל ידי פרופילניק » 06 יולי 2011 15:29

אורח כתב:מצחיק שאתה צריך לחכות חודש אני זוכר שלי הביאו מיד אחרי הפסיכיאטר

1. לחיילים נותנים ועדה רפואית מהר יותר, כי הנושא דחוף יותר. למלש"בים לא נותנים ועדה רפואית מיד אחרי הפסיכיאטר.
2. למלש"בים לא נותנים את מספר הסעיף. כדי לקבל את האבחנה במילים (ללא מספר הסעיף) יש לפנות ללשכת הגיוס ולהצהיר על ויתור סודיות רפואית.

חזור אל “רשת הליווי לסרבנים ונמנעים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 18 אורחים