בקשר לעתודה

מידע לגבי תהליכי קבלת פטור משירות צבאי

המנהלים: newprofile, MSMS

עתודאי לצערנו
יצירת קשר:

בקשר לעתודה

הודעהעל ידי עתודאי לצערנו » 24 מרץ 2014 01:27

שלום, אני סטודנט שנה א' בעתודה אקדמית, ולומד כלכלה באוניברסיטת תל אביב. לאחרונה גיליתי, קצת מאוחר מדי, שני דברים: ראשית, שאני מאוד נרתע מסביבה צבאית, בצורה כמעט לא בריאה. שנית, שתנאי השכר של עתודאים הם כאלו שבעצם תוקעים את החיים שלי למשך 6 שנים, ואפילו אי אפשר לקבל אישור לעבודה שנייה. כמה שאלות:

1. האם זה אפשרי להשתחרר מהעתודה בזמן שאני בצבא (אני חושב שאני דווכא כן אסיים את שלושת שנות הלימודים שלי)?
2. האם יש תקופת זמן שרק אחריה מותר לי להשתחרר?
3. אני כרגע מקבל מענקים ללימודים. האם אני אצטרך להחזיר אותם במידה ואשתחרר לפני שאסיים את 6 השנים שאני חתום עליהן?
4. יש איזשהם עונשים או משהו אחרים שעתודאי שמשתחרר לפני שסיים את 6 השנים שלו בצה"ל מקבל?
5. לא קשור ספציפית לעתודה, אבל יש לי פרופיל 82, ואחת הסיבות שבגללן בחרתי עתודה היא כי חששתי שימיינו אותי לתפקיד קרבי. איך מישהו עם פרופיל 82 מצליח להשתחרר?
אורח נוסף

Re: בקשר לעתודה

הודעהעל ידי אורח נוסף » 24 מרץ 2014 01:49

זה הולך להיות קשה...אני זוכר שהיה נושא בעבר על עתודאי שעבר תהליך לא קצר כדי להשתחרר, אך אני לא זוכר איפה הוא. מישהו?
מבעד לזה, אני מקווה שהמלווים-הרשימיים של פרופיל-חדש יגיבו כאן. זה באמת נושא מאתגר.

טוב,
1. כן. זה אפשרי לצאת מהצבא בכל רגע נתון לא משנה אם אתה הרמטכ"ל. השאלה היא, כמה המערכת הולכת להקל על היציאה שלך.
2.^
3.ככל שאני זוכר, כן. אם תסיים את הלימודים בלי לשרת -- תצטרך להחזיר חזרה את הכסף (מישהו מוכן לאשר את הפרטים המדויקים?). אם תצא לפני השלמת כל התארים, זאת אומרת: למעשה תכשל במכללה (מכל סיבה אפשרית, כגון פתור משירות בצה"ל) -- ככל שאני יודע, זה יפתור אותך מלשלם דבר. אני לא סגור על זה, אך אני סובר שאתה משלם חזרה רק אם השלמת את כל התארים שחתמת עליהם -- אבל אתה לא משרת לפי החוזה שלך עם צה"ל.
4. עונשים? לא. אם נמצאת לא כשיר לשרת, זה אומר שהצבא תייג אותך כחייל לא רצוי; כך שאין עונשים כאן. פרופיל 21 זה פרופיל 21, עבור כולם.
5. אין קשר לפרופיל. נכון שככל שהפרופיל נמוך ככה החייל נראה פחות "שימושי", וזה עלול לגרום לתהליך השיחרור להיות קל יותר...אך זה לא אומר שהתהליך עצמו שונה.
אגב, למשל : כל חייל שהולך לקב"ן יכול לקבל הורדת פרופיל משמעותית וככה לבטל הרבה מאוד תפקידים בצה"ל. אז, באמת; הפרופיל שלך לא רלוונטי.

שמישהו יעזור לי כאן, אני בטוח שהשארתי כמה חורים בתשובות.
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

הודעהעל ידי במילא רגוע » 24 מרץ 2014 04:10

ראשית תברך את עצמך שתפסת את זה שעתודה זה מלכודת פתאים בשלב מספיק מוקדם. הרבה עתודאים מתעוררים רק בשלב שמגיע הקבע ואז הם קולטים שהם כבולים למקום עבודה מסריח במשכורת נמוכה לעוד 3 שנים, אבל אז כבר מאוד מאוד קשה לצאת. בגיל 18, לדחות את הגיוס, לעשות תואר על חשבון הצבא ולעבוד בעבודה מקצועית נשמעים מאוד מפתים בהשוואה לשירות קרבי ממוצע. בגיל 22, כשכל החברים שלך מטיילים בחול, לומדים באוניברסיטה ומתחילים קריירות אמיתיות, אתה תקוע במשרד מסריח בקריה ומכין מצגת פאואר פוינט לחבורת קצינים שהטיפשות שלהם מתחרה רק באכזריות שלהם.

1. אם התכוונת להשתחרר במובן של פטור מהצבא - כל עוד אתה בעתודה יהיה לך קשה הרבה יותר לצאת מלחייל הממוצע, שגם לו בממוצע קשה לצאת. אני מניחה שזה לא בלתי אפשרי, אבל אני עוד לא שמעתי על עתודאי שיצא דרך קבן, בלי לצאת קודם מהעתודה. אז הפתרון המתבקש הוא קודם כל לצאת מהעתודה ורק אז ללכת להשיג פטור מהשירות.
אם התכוונת להשתחרר במובן של לצאת מהעתודה ולהישאר בצבא - זה גם מאוד קשה, בטח לקראת הקבע. אפשר לפסול מקצוע מסיבות רפואיות או תש, אבל שוב, בתור עתודאי, יקשו עליך לקבל סעיפים פוסלי מקצוע הרבה יותר מאיך שמחלקים אותם ללא עתודאים. בשלב שאתה בו כרגע, אתה יכול פשוט לפרוש.
2. לא. מה, התחייבות שאתה חייב למלא? מבחינתם זה רק אחרי הקבע מותר לך להשתחרר.
3. זה נתון לשיקול הדעת של מדור העתודה. שיקול הדעת שלהם תלוי בנסיבות השחרור. בוא נאמר שיש סיכוי טוב שידרשו ממך את הכסף.
4. לא.
5. מה שהוא אמר
"אין בך יראת-כבוד לסמכות יתרה או למסורות שאבד עליהן הכלח. אתה מסוכן ומנוון ויש להוציא אותך החוצה ולירות בך."
- מלכוד-22
עתודאי לצערנו
יצירת קשר:

הודעהעל ידי עתודאי לצערנו » 24 מרץ 2014 13:12

אוקיי, אז האם עדיף לי לנסות לצאת מעתודה בזמן הלימודים או אחריהם? במידה ואני מפסיק את הלימודים באמצע, האם אני אוכל להמשיך אותם שוב לאחר מכן? אם לא אז אני ממש במלכוד.
ואם אני משתחרר בזמן הלימודים, הבנתי שאני פשוט עושה 3 שניפ חובה כמו כל חייל רגיל. לא הייתי רוצה לא לשרת בכלל, גם בגלל סנקציות חברתיות וגם בגלל ההורים, אבל אני חושש שאשובץ לתפקיד ממש גרוע, או אפילו לקרבי. איך נמנעים מזה?
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

הודעהעל ידי במילא רגוע » 24 מרץ 2014 14:12

קורסים שעברת באוניברסיטה נשארים ברקורד שלך, לעתודה אין השפעה על זה. אם אתה ממשיך באותו חוג באותה אוניברסיטה אתה פשוט ממשיך מאיפה שהפסקת, אחרת צריך שהחוג או המוסד שאתה עובר אליו יכיר בקרדיטים, מה שבדרך כלל זה לא בעיה.

אם אתה מסיים את התואר אתה לא יכול לצאת מהעתודה, או ליתר דיוק מההתחייבות לקבע, למעט דרך פסילת מקצוע, מה שמאוד קשה להשיג. אבל הם גם יכולים לחייב אותך לעשות את הקבע גם אם כבר השלמת את רוב הנקודות של התואר (משהו כמו שני שליש) גם אם לא תסיים את התואר. בקיצור עדיף בהרבה לצאת מוקדם.

קח גם בחשבון שאם תישאר בעתודה אתה תעבור טירונות על חשבון חופשת הקיץ הראשונה שלך ותעשה אבטחה בחופשות הקיץ הבאות, מה שדי מבאס את התחת, ונדמה לי שזה אפילו לא על חשבון 3 השנים, אבל אולי כן, זה עדיין מבאס את התחת כי בראש שלך אתה עדיין אזרח אבל בראש שלהם אתה חייל ואפשר לשלוח אותך לעשות תורנויות.

לעזור לך להתמיין בצבא זה תשכח ממני.
"אין בך יראת-כבוד לסמכות יתרה או למסורות שאבד עליהן הכלח. אתה מסוכן ומנוון ויש להוציא אותך החוצה ולירות בך."
- מלכוד-22
אזרח נוסף

הודעהעל ידי אזרח נוסף » 24 מרץ 2014 15:37

לא הייתי רוצה לא לשרת בכלל, גם בגלל סנקציות חברתיות וגם בגלל ההורים

אני יכול להבין אותך, אבל אתה לא חייב לנו תירוצים. את זה תשמור רק לעצמך, כי בסופו של דבר אתה הזה שאוחז באחריות של מעשיך.
אם אתה רוצה דוגמאות לאנשים שלצאת מהצבא לא במיוחד שינה להם את החיים, אתה יכול לפנות באימייל לחברה בפרופיל-חדש והם ידסקסו איתך על זה. ס"כ, אם אתה חושב שיש לך משהו יותר טוב לעשות בחיים מאשר לשמור על שער במשך שלוש שנים (זהו גורלם של אלו אשר יוצאים מעתודה), להכריח את עצמך להישאר בצבא לא נשמע לי כמו אופציה אטרקטיבית.
זו ס"כ דעתי הכנה.
אורח

הודעהעל ידי אורח » 24 מרץ 2014 15:59

במילא רגוע כתב:ראשית תברך את עצמך שתפסת את זה שעתודה זה מלכודת פתאים בשלב מספיק מוקדם. הרבה עתודאים מתעוררים רק בשלב שמגיע הקבע ואז הם קולטים שהם כבולים למקום עבודה מסריח במשכורת נמוכה לעוד 3 שנים, אבל אז כבר מאוד מאוד קשה לצאת. בגיל 18, לדחות את הגיוס, לעשות תואר על חשבון הצבא ולעבוד בעבודה מקצועית נשמעים מאוד מפתים בהשוואה לשירות קרבי ממוצע. בגיל 22, כשכל החברים שלך מטיילים בחול, לומדים באוניברסיטה ומתחילים קריירות אמיתיות, אתה תקוע במשרד מסריח בקריה ומכין מצגת פאואר פוינט לחבורת קצינים שהטיפשות שלהם מתחרה רק באכזריות שלהם.

1. אם התכוונת להשתחרר במובן של פטור מהצבא - כל עוד אתה בעתודה יהיה לך קשה הרבה יותר לצאת מלחייל הממוצע, שגם לו בממוצע קשה לצאת. אני מניחה שזה לא בלתי אפשרי, אבל אני עוד לא שמעתי על עתודאי שיצא דרך קבן, בלי לצאת קודם מהעתודה. אז הפתרון המתבקש הוא קודם כל לצאת מהעתודה ורק אז ללכת להשיג פטור מהשירות.

היו כאן ב2005 שתי עתודאיות שיצאו על קב"ן בלי לצאת מהעתודה קודם.
viewtopic.php?f=2&t=79&start=0
http://www.forum.newprofile.org/viewtopic.php?f=2&t=143
עתודאי לצערנו
יצירת קשר:

הודעהעל ידי עתודאי לצערנו » 24 מרץ 2014 22:30

אורח כתב:
במילא רגוע כתב:ראשית תברך את עצמך שתפסת את זה שעתודה זה מלכודת פתאים בשלב מספיק מוקדם. הרבה עתודאים מתעוררים רק בשלב שמגיע הקבע ואז הם קולטים שהם כבולים למקום עבודה מסריח במשכורת נמוכה לעוד 3 שנים, אבל אז כבר מאוד מאוד קשה לצאת. בגיל 18, לדחות את הגיוס, לעשות תואר על חשבון הצבא ולעבוד בעבודה מקצועית נשמעים מאוד מפתים בהשוואה לשירות קרבי ממוצע. בגיל 22, כשכל החברים שלך מטיילים בחול, לומדים באוניברסיטה ומתחילים קריירות אמיתיות, אתה תקוע במשרד מסריח בקריה ומכין מצגת פאואר פוינט לחבורת קצינים שהטיפשות שלהם מתחרה רק באכזריות שלהם.

היו כאן ב2005 שתי עתודאיות שיצאו על קב"ן בלי לצאת מהעתודה קודם.
http://forum.newprofile.org/viewtopic.p ... 79&start=0
viewtopic.php?f=2&t=143

אבל לפי מה שהבנתי כבר אי אפשר להשתחרר רק על 21 אם אתה עתודאי?
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

הודעהעל ידי במילא רגוע » 25 מרץ 2014 04:25

להבנתי עדיין אפשר לצאת מעתודה על 21, גם בקבע. יש הבדל משמעותי בקריטריונים לשחרור רפואי בין שירות סדיר לקבע, בגלל שהאחריות הרפואית משתנה יותר קל להשאיר אנשי קבע גם עם מגבלות רפואיות, אז מה שהייתי אומר זה שקשה יותר לקבל 21 בקבע לעומת בסדיר. אבל בסופו של יום אבחון של רופאה (או קביעה של גורמי תש) שאתה לא כשיר או שיש לך מגבלות שפוסלות אותך מהמקצוע מנצחות חוזה קבע. אבל אותה רופאה מודעת לזה שאת חתום קבע, ובטח אם את כבר ביחידה וזה הקבנית של היחידה יש לה מערכת יחסים עם המפקדות שלך וזה לגמרי נכנס למערכת השיקולים שלה וגם אם זה אפשרי זה ממש ללכוד ברק בבקבוק (דימוי אמריקאי לסיכוי של אחד למיליון). אני לא אומרת בלתי אפשרי, אני אומרת קשה בהרבה ממשהו שהוא גם ככה קשה מאוד, בממוצע, אז המסקנה הברורה שלי היא שלא כדאי להישאר בעתודה, אבל תעשה את החשבון שלך, זאת באמת רק המלצה ואלה באמת החיים שלך.
- מלכוד-22
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

הודעהעל ידי במילא רגוע » 25 מרץ 2014 04:50

רק להבהיר משהו לגבי המושגים. אני ממש לא מתמצא בכל ההגדרות של תש 7 וכדומה, אבל בגדול במערכת הצבאית יש מה שנקרא פטורים, גורם מוסמך (רופאה, קבנית, קצינת תש) יכולה לקבוע שבגלל מגבלה רפואית או כלכלית או משפחתית אתה פטור מדרישות מסוימות (פטור משינה בבסיס, פטור מנשיאת משקל, פטור מנשק) ואז לכל מקצוע (כולל לוחם) יש סט דרישות, נניח שאתה חייב לעבוד עם שמן או חייב להישאר לתורנויות לילה, ואם הפטור מתנגש עם הדרישות, כי יש לך אלרגיה לשמן או כי אתה עיוור בלילה, הפטור מביא לפסילת מקצוע, כלומרת הצבא לא יכול להשאיר אותך בתפקיד הספציפי הזה, ומפנה אותך לתפקיד אחר, בדרך כלל עובד כללי או שמירות או משהו כזה. לפרופיל 21 אפשר להתייחס בתור פטור כזה, פטור מהדרישה להיות נוכח בצבא. המערכת הזאת מאוד נוקשה, ברגע שגורם מוסמך קובע אי אפשר לערער עליו (מפקד לא יכול להכריח אותך בניגוד להוראות פטור, זאת עבירה חמורה) ופסילת מקצוע היא אוטומטית ומוחלטת, אין עניין של דרגות או לנסות. ככה זה לפחות בסדיר.

כשאתה בקבע, פסילת מקצוע מביאה לשחרור מהתפקיד, אבל בקבע זה מביא לשחרור מהחוזה ולשחרור מהצבא, לא להצבה בתפקיד אחר. גם פרופיל 21 בקבע אמור לשחרר. מצד שני כיוון שאתה כבר לא חייל מן השורה אלא בעל מקצוע שעובד תחת חוזה (גם אם החוזה הושג במרמה, כבר היו הרבה שניסו לתקוף חוזי קבע בבית משפט), יש פחות דרישות שפוסלות מקצוע, והקריטריונים הרפואיים לקבלת 21 נוקשים יותר (יש הבדל במידת האחריות הרפואית עליך בין סדיר לקבע) וממה שכותב פה עתודאי אחר כנראה שיש גם אפשרות להשאיר אותך לתקופת ניסיון, כך שבקבע קשה יותר להשיג פסילת מקצוע / פטור משירות.
- מלכוד-22
katya

הודעהעל ידי katya » 25 מרץ 2014 14:14

תקשיב דבר ראשון אם אתה מתכוון להתגייס רק בגלל ההורים או "מה שהשכנים יגידו" אז זאת טעות חמורה כי בסוף תמצא את עצמך מסגיר את עצמך לכלא 4.
אם אתה רוצה לצאת מהצבא מאד אבל מאד כדי לך לצאת מהעתודה.
זאת מכיוון שכשאתה עתודאי הצבא ממש לא יוותר עליך אחרי שהוא השקיע בך כסף בלימודים שלך.
בקשר לשאלה שלך " איך מישהו עם פרופיל 82 מצליח להשתחרר?"
דיכאון קליני שבגינו צה"ל נותן פטור משירות ניתן לאבחן שבועיים מתחילת הופעת התסמינים כלומר לפני חודש אתה היית יכול להיות לוחם בשייטת 13 והיום אתה לא כשיר לשירות צבאי.
james

הודעהעל ידי james » 28 מרץ 2014 13:59

אני גם הייתי עתודאי יצאתי מהעתודה בסוף השנה הראשונה לפני הטירונות ואז עברתי את התהליך של הקב"ן יצאתי מהצבא על 21 ומשם עשיתי הפסקת לימודים של שנה החזרתי את המענק שקיבלתי על השנה הזו וחזרתי אחר כך ללמוד. כתבתי פה פעם את הסיפור שלי אם אתה מעוניין אני אכתוב שוב.
אור17

הודעהעל ידי אור17 » 21 מרץ 2017 04:59

יש לי פרופיל 24 זמני לשנה והתקבלתי לעתודה לפני שהורידו לי זה יכול להפריע לי בעתודה

חזור אל “רשת הליווי לסרבנים ונמנעים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 15 אורחים