חיילת שנאנסה דורשת להכיר בה כנכת צה"ל

דיונים כלליים

מנהל: newprofile

אורח

הודעהעל ידי אורח » 23 נובמבר 2008 23:29

חיילת שנאנסה בבסיס של חיל האוויר תובעת להכיר בה כנכת צה"ל, עקב נכותה הנפשית הקשה. בתביעה, שהגישה החיילת באמצעות עו"ד ענת גינזבורג, היא טוענת כי לא קיבלה טיפול נפשי, למרות שביקשה, ואף איימו עליה והענישו בעונשים שונים, לאחר שלא הייתה מסוגלת לתפקד בעקבות האונס. החיילת סובלת מהפרעות אכילה.

בתביעה טוענת החיילת כי טרם גיוסה לצה"ל הייתה בריאה לחלוטין ומלאת מוטיבציה. כשנה לאחר שהגיעה לבסיסה, נאנסה ואף נעשה בה מעשה מגונה במגורים בבסיס. החייל האנס הודה בעונש, הורשע ובעקבות הסדר טיעון נשלח לשנת מאסר בפועל ועוד שלוש שנים על תנאי. כן הוטל עליו לשלם לחיילת פיצוי בסך 5,000 שקל.

החיילת מציינת כי עברה טראומה קשה ביותר, חשה ברע ואושפזה בבית החולים שלושה ימים לאחר האונס, למשך מספר ימים.

לאחר ששוחררה מבבית החולים, ביקשה החיילת להיפגש עם קצינת בריאות הנפש (קב"נית), אך בצה"ל איפשרו לה לראותה פעם אחת בלבד. בהמשך נחקרה החיילת במצ"ח, במשך כשבועיים, ואף עומתה מול החייל התוקף, למרות שהפרקליטות הבטיחה לה שלא ייערך עימות שכזה.
האירועים הביאו להחרפת המצב הנפשי הקשה בו הייתה שרויה החיילת, ולמרות זאת לא איפשרו לה לראות קב"ן. החיילת, כך נטען, קיבלה שום טיפול נפשי ושום עזרה להתגבר על הטראומה שעברה. "ההיפך הוא הנכון, בצה"ל רק הקשו עליה ואיימו עליה במשפטים, עד שלא הייתה מסוגלת להתמודד יותר עם השירות ונפקדה ממנו", נטען.

עוד טענה עו"ד גיזנבורג: "במצב אבסורדי זה החיילת לא הייתה מסוגלת לתפקד, מה עוד שלא קבלה טיפול נפשי ועזבה את הבסיס לביתה. היות שנפקדה, הודיע לה מפקדה כי הוא מתכוון לשפטה ולהכניסה לכלא. החיילת ואמה התחננו שלא יעשו כן, ניסו להסביר לו שהיא זקוקה לעזרה ולא לעונש. זה לא עזר, היא נשפטה שוב ורותקה שוב לבסיס.

"במשך כל הזמן הזה, למרות בקשותיה החוזרות ונשנות לראות קב"ן, לא איפשרו לה והיא לא קיבלה שום טיפול נפשי. לא פלא שבסוף התמוטטה ואושפזה במחלקה פסיכיאטרית בבית חולים ושם, בו ביום, נשלחה לפסיכיאטר צבאי שהמליץ על שחרורה המיידי משירותה הצבאי ולהעמידה בפני ועדה רפואית. היא עמדה בפני ועדה רפואית צבאית ששיחררה אותה מיידית מצה"ל, בפרופיל 21".
http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/815/ ... l?hp=0&loc =4&tmp=4772
ito2502008-11-23 23:30:15
אורח

הודעהעל ידי אורח » 24 נובמבר 2008 17:30

פשוט גועל נפש
אורח

הודעהעל ידי אורח » 25 נובמבר 2008 13:38

מאוד מדעי מצידם, לחפש "עובדות בשטח"
אורח

הודעהעל ידי אורח » 25 נובמבר 2008 14:41

מאד מדעי מצידכם להפוך את זה לידיעה חשובה בקשר לצהל.
נאנסה גם עובדת בנק- אז מה? זה הופך את הבנק לאירגון אונס?
אורח

הודעהעל ידי אורח » 25 נובמבר 2008 14:50

אני מצטט:
האירועים הביאו להחרפת המצב הנפשי הקשה בו הייתה שרויה החיילת, ולמרות זאת לא איפשרו לה לראות קב"ן. החיילת, כך נטען, קיבלה שום טיפול נפשי ושום עזרה להתגבר על הטראומה שעברה.

ולכן - לא בהכרח גוף אונס, יותר גוף שלא מטפל בחיילים שלו בהרבה מקרים כשהם צריכים את זה.

ואף אחד לא מתיימר פה למדע - כתבה מהעיתונות היא לא מכומתת, לא ניתנת לבדיקה, לניסוי חוזר, וכו' וכו'... אין פה קשר למדע. אבל אם הסיפור הזה נכון רק בחצי מהעובדות זה מבחיל.

shual2008-11-25 14:52:16
אורח

הודעהעל ידי אורח » 25 נובמבר 2008 18:05

הכי קרבי כתב: מאד מדעי מצידכם להפוך את זה לידיעה
חשובה בקשר לצהל.
נאנסה גם עובדת בנק- אז מה? זה הופך את הבנק לאירגון
אונס?

הכי קרבי, אף אחד פה גם לא אוהב את הבנקים.

יותר מזה - פשוט אין קשר. זאת עוד דוגמא לכך שבצבא נעשים
מעשים מאוד שרירותיים. ושוב, זה לא בגלל שהצבא הוא ארגון
אונס, אלא משום שבצבא יש את האפשרות הזאת בצורה מאוד ברורה
ומסוכנת.
במיוחד כי אנשים מקבלים כוח. והרבה פעמים אלו אנשים ששמים
קצוץ על אנשים אחרים.

אני כבר לא מדבר על חוסר מקצועיות, כמובן.
אורח

הודעהעל ידי אורח » 09 אפריל 2009 20:17

איזה בתממות, גורם לי לחושב מי היפה נפש.
חיילות נאנסות כל יום. האלופים שלכם אונסים אונסים ואונסים, משפטי אונס (שהם רק חלק קטן מאוד מהאונס שקורה באמת) צצים כל הזמן.

עובדת בנק שנאנסה, גם אם לא מאמינים לה, גם אם היא לא הצליחה לתבוע מחוסר ראיות או משהו, גם אם הבוס האונס צוחק עליה שהיא לא יכולה לעשות כלום בקשר לזה יכולה לברוח מהבנק הזה ולא לחזור אליו יותר לעולם ולא לראות את הבוס האונס יותר בחיים שלה.

חיילת שנאנסה חייבת כל יום לראות את המפקד האונס וגם כנראה להאנס על ידו שוב ושוב אחרת היא צריכה ללכת לכלא.

ההבדל הזה לא משנה, נכון? מה זה משנה בכלל שאנסו חיילת? אם היא רכוש צה"ל מותר לעשות לה מה שרוצים, לא?
אנה

Re: חיילת שנאנסה דורשת להכיר בה כנכת צה"ל

הודעהעל ידי אנה » 16 אפריל 2009 02:49

האשמה החמורה ביותר היא לא העבודה שהחיילת נאנסה. למרות שניתן להתווכח ולומר שהסיבה שנאנסה בידי החייל היא כתוצאה מתנאים שבהם שם צה"ל את חייליו הוויכוח המובא בכתבה הוא ההתמודדות של צה"ל עם המקרה. בכל ארגון ובכל מקום נשים נאנסות, זה עצוב אך זה ככה.
הבעיה היא שצה"ל וההתמודדות המזעזעת עם המצב גרמו בסופו של דבר להתממוטטות של החיילת.
עצם העובדה שלא אפשרו לה לפנות לקב"ן (וזוהי אגב עבירה על חוק צה"לי) היא חמורה ביותר וזה שהעמידו על משפט על נפקדות חמור עוד יותר!
עצוב שהצבא שלנו גורם לכל כך הרבה אנשים בעיות נפשיות חמורות שכאלו.

עם זאת (ועליי לציין שאני מתנגדת לשירות צבאי) חייבים לקחת בחשבון שיתכן ואיננו יודעים את כל הנסיבות; אולי מפקדה לא היה מודע לאונס ואולי לא האמין לה. אולי ישנם מקרים רבים של תופעות כאלו ואחרות ועצוב שאי ההבנה הזאת גרמה לחיילת ההיא אסון רב.
ובנוסף, מקרים אלו הם נדירים ביותר ועלינו לזכור זאת

:(
Black Scissors

הודעהעל ידי Black Scissors » 16 אפריל 2009 10:09

הלוואי שמקרים כאלה היו נדירים.
מקרים כאלה מגיעים באופן נדיר לתקשורת אבל זה משהו שקורה כל יום. אונס והטרדות מיניות זה לא נדיר. המערכת הצבאית מעודדת את זה באופן כללי. זה לא עניין של להאשים אף אחד זה פשוט המצב.
חוסר ההתמודדות של המערכת עם מצבים כאלה זה עניין אחר.

כשמדברים על המאבק בגיוס חובה חושבים שתנאי ההעסקה של החיילים זה הדבר הכי פחות גרוע, הכיבוש גרוע יותר וכל זה, אבל אני לא מסכימה עם זה.

אני חושבת שאם שמים מישהו בתפקיד בכפייה שהוא לא יכול לעזוב, שהוא לא יכול להתפטר, אז זאת פגיעה חמורה בזכויות אדם וזה מה שגורם לדברים כאלה לקרות. זה נכון שעובדים שיש להם בחירה בעצם אין להם בחירה כי קשה למצוא עבודה ויש להם הוצאות, אבל עדיין הם במצב יותר טוב מאנשים שהעונש על התפטרות בשבילם הוא כלא.
כמו שמדברים על זלזול בדברים לא צריך לזלזל בבעיות מעמדיות, חברתיות וגם לא בבעיות של חופש התעסוקה. לדעתי זאת הבעייה המרכזית בעניין הזה.

אני חושבת שזה פשע נגד הדמוקרטיה ונגד זכויות האדם (שלדעתי זה הדברים הכי חשובים בעולם) להעסיק אנשים בתנאי עבדות (ללא שכר וללא אפשרות לעזוב) וזה מה שגורם לבחורה שנאנסת להאנס שוב ושוב וללכת לכלא אם היא לא רוצה להאנס. ולזה עוד צריך להוסיף את המערכת השובינסטית של הצבא (נכון יש מ"כיות, איזה אושר!! אבל חברה שלי שהייתה זמרת צבאית לא יכלה לסיים אף שיר מרוב שצעקו עליה "איזה ציצים" וניסו לעלות לבמה והיא תמיד ירדה בבכי עד שהיא יצאה על קב"ן ומי יודע איזה נזק נפשי היה לה)
Eddie
יצירת קשר:

הודעהעל ידי Eddie » 25 אפריל 2009 07:25

הצבא הוא גוף ענק שבו מאות אלפי אנשים וכל פעם אותם אנשים מאושמים באופן כולל על ידי חברי הפורום באונס, הטרדה מינית, מתירנות כלפי התנהגות בוטה של חיילים אחרים ועוד.

אתם נהנים להאשים את צה"ל במעשים של חיילים בו אבל גם מלכלכים את האחרים שלא עשו דברים מעולם.

אני חושב שבחור או בחורה בני 18 עד 21 יש להם שכל והם כן קובעים את דרך התנהגותם ולא הכל בגלל הצבא והמערכת הכופה ואוי אוי אוי הם לא בגן ילדים יש להם אחריות על המעשים שלהם קודם כל ולפני הכל.

ולעינייננו המקרה של החיילת (אם כל העובדות נכונות) הוא בעיקר בושה לצה"ל ואת המפקד הישיר שלה צריך להעיף לאלף עזאזל וגם צריך לשקול מאסר.

כל פעם שאני מגלה עוד מקרים כאלה בעיקר גורם לי להתבייש שהאנשים האלה משרתים איתי באותו צבא או בכלל חיים איתי באותה מדינה אבל הפיתרון הוא לא לבטל את הצבא או גיוס חובה אלא לאתר את אותם האנשים ולהעניש אותם בחומרה.

הרי בכל פעם שיש אונס באזרחות והנאנסת מקבלת סחבת מהמשפט ויחס מגעיל אף אחד לא צועק בוא נבטל את המדינה.

תראו הצבא הופך לחרא יותר ויותר עם השנים כי האנשים הטובים והחכמים עוזבים אותו וככה נוצר מעגל קסמים בגלל שהצבא חרא נשארת בו הבררה ובגלל שנשארת בו הבררה הצבא חרא.
המוסר הוא אינו אוניברסלי ואין אמת אחת מה שנכון בחברה מסויימת לא נכון באחרת. המוסר מותנה, אדם חופשי באמת לא כפוף לכללי מוסר של חברה זו או אחרת אלא רק לכללי המוסר שלו עצמו. כדי להיות חופשיים באמת אנחנו צריכים להפסיק להסתכל על עצמנו דרך עניים של אחרים.
סמל אישי של המשתמש
במילא רגוע
יצירת קשר:

הודעהעל ידי במילא רגוע » 14 יוני 2009 14:29

הצבא זה מסגרת שמעודדת סקסיזם ותקיפות מיניות.
http://www.aka.idf.il/yohalan/main/main.asp?catID=18283

הוקפץ לאחרונה על ידי Anonymous בתאריך 14 יוני 2009 14:29.
"אין בך יראת-כבוד לסמכות יתרה או למסורות שאבד עליהן הכלח. אתה מסוכן ומנוון ויש להוציא אותך החוצה ולירות בך."
- מלכוד-22

חזור אל “בין מיליטריזם לפמיניזם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 5 אורחים