שירות לאומי הפך לחובה

מוצגות 15 תגובות – 1 עד 15 (מתוך 64 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
  • #99310 הגב
    Anonymous
    חבר

נו, אני מתפלא שעוד אין פה דיון אחרי שזה עלה לכותרות. אני אפילו לא טורח להביא לינקים מרוב שכל אתרי החדשות כולם מדגישים את זה (לפחות היום).
    טוב, אז פעם שאלתי פה עם שירות לאומי זה חובה, ועכשיו אני יודע שזה לא היה חובה ועכשיו זה אמור להיות כן.
    השאלה המרכזית שלי היא האם לדעתכם יש חוסר היצע עובדים כה גדול בישראל שפשוט אי אפשר להסתדר בלי השירות הלאומי הזה?
    מי בכלל המציא את הדבר הזה שנקרא שירות לאומי?
    מי הם האנשים שמושכים בחוטים שכל כך חשוב להם השירות הלאומי הזה?
    עכשיו, אם נניח שיפסיקו את השירות הצבאי, אז מה יהיה עם השירות הלאומי? הגיע הזמן שהוא יקבל דיון משלו, ביחוד עכשיו.

#115517 הגב
    Anonymous
    חבר

ולמי שחושב שהמשפט האחרון שלי מופרז, הנה מופז (וזה אפילו נחרז):
    שר הביטחון, שאול מופז, אמר כי החלטת הממשלה היא "צעד נוסף ומשמעותי במהפכה לשינוי תפיסת השירות בישראל, שאנו במערכת הביטחון שוקדים עליה זה זמן רב". לדבריו, היא "תביא למציאות, שבה כל אזרח בישראל יוכל לשרת בשירות המתאים לו, תוך כיבוד ושמירה על עקרונותיו, בין אם במסגרת של שירות אזרחי ולאומי, שירות שבו כל אזרח יוכל לבחור כיצד יוכל לתרום הן לצורכיה הביטחוניים והן לצורכיה החברתיים של המדינה".
    אז אם כך, איך זה ישפיע על מילואימניקים?! הרי על מילואי שירות לאומי אף אחד עוד לא מדבר…

#115518 הגב
    Anonymous
    חבר

אני אמנם לא מאוד פעיל בשנה האחרונה, אבל הידיעה הזו הזכירה לי את מה שאני רגיל לשאול אנשים בהפגנות מול כלא שש: עכשיו כולם עומדים פה ומדברים על מצפון, אבל כמה אנשים יעמדו לידי בהפגנות למען שחרור סרבני שירות לאומי?נ.ב. – אי אפשר להירשם לפורום (אני משתמש ב-seamonkey).

#115519 הגב
    Anonymous
    חבר

היי! אני כיום עושה משרת בשירות לאומי. נעים להכיר!
    יש נטייה מוזרה למדינה שלנו לחייב ולכפות את אזרחיה למעשים שונים. גיוס לצבא היא כמובן הדוגמא הכי מובהקת והרלוונטית לנו.עכשיו החליטו לעסוק בשירות הלאומי. מה הלחץ בלחייב לעשות שירות לאומי? הרי כל הקסם בשירות זה הוא שמתנדבים אליו. מראים רצון לשרת את החברה כפויית הטובה שלנו, שבמקום לטפוח לנו על השכם קוראת לנו משתמטים.
    הלכנו לשירות לאומי לא כי חייבו אותנו. הלכנו כי רצינו. אלפי צעירים רוצים לבלות שנה/שנתיים מחייהם תמורת שכר זעום (בהשוואה למשכורת רגילה של עובד משרה מלאה), ובמקום ללכת לאוניברסיטה.
    אני מתנגד בכל פה לכפיית השירות הלאומי. כפייה היא דבר שאסור לעשות במדינה המתיימרת להיות דמוקרטית. מי שרוצה לעשות יעשה ואשריהו. מי שלא רוצה זכותו, שכל אחד יחליט לעצמו מה מתאים לו.
    לשאלותיך, בני השירות מפוזרים במוסדות המדינה השונים, ומהווים כוח עזר חשוב לעובדי המדינה במקום. למדינה זול יחסית להעסיק עובד שירות לאומי(המדינה משלמת לעמותות כשלושת אלפים שקלים בחודש על כל בן/בת שירות, שזה פחות משכר המינימום). כמובן שעל בני השירות מוטלת לרוב העבודה השחורה, כגון תיוקים ושליחויות, אך מי שמראה מוטיבציה ללמוד ועומד על שלו מקבל תפקידים מעבר. הכל עניין של רצון.
    מי המציא את השירות הלאומי? במקור הוא נוסד על מנת לתת הזדמנות לבנות הדתיות אשר לא מתגייסות לתרום לחברה מבלי לעבור על חוקי הדת והמסורת. בגלל זה בני שירות משרתים לרוב 5 ימים בשבוע, 40 שעות שבועיות. לא בשישי ובשבת. עם הזמן השירות הלאומי התרחב גם לאוכלוסייה החילונית ואף קמה עמותה חילונית (שלומית) המפזרת את בני השירות בין המוסדות.
    בכל מקרה לדעתי רעיון הכפייה של השירות הלאומי על האוכלוסיות הלא מתגייסות לא ייצא אל הפועל. ואם ינסו אני מבטיח שאנו, אוכלוסיית בני השירות ניהיה הראשונים שתנגד לזה. מי כמונו יודע איך זה להילחם ולנצח מוסד כפייתי אשר מחייב ושולל את חירותך. בשונה מחלק מחיילי צה"ל אשר באים בגישה של "אנחנו לא רוצים להיות הפראיירים היחידים, תתגייסו גם אתם", רובינו בני השירות מוקירים את החופש של כל אזרח ואזרח להחליט מה הוא רוצה לעשות ואיך הוא רוצה לחיות ואם והיכן הוא רוצה לשרת. 
    אם מישהו מבני השירות לא מסכים איתי הוא מוזמן להגיב פה.

#115520 הגב
    Anonymous
    חבר

תודה על המידע. אני לא מבין את הקטע של החובה החדשה של השירות הלאומי. הדיון צבא-ביטחון תמיד חוזר על עצמו, אבל למה שמישהו יתעקש שאנשים יעשו שירות לאומי?
    אם זה רק בגלל הדתיים, אז התירוץ הוא שגם הם ידפקו כמו כולם, אבל האמירה של מופז היא הרבה יותר מזה – היא אומרת בגלוי שברגע שלא יהיה שירות צבאי, הוא יתחלף בשירות לאומי. אני לא אגיד שזה מהפח אל הפחת כי כל דבר עדיף מצבא, אבל למה מחפשים בנרות להכריח אנשים לעשות משהו?
    ושוב, מעניין אם וכאשר יהיה רק שירות לאומי, אם יישמו שם גם "מילואים". הרי לא ייתכן שאי פעם באמת נהיה בני חורין בישראל, לא? ולחשוב שאמריקאים בסה"כ משרתים כמה ימים-שבועות פעם אחת בחיים שלהם כמושבעים וזהו (וגם זה רק מיעוטם).

#115522 הגב
    Anonymous
    חבר

הי,

אייל – אם הבעיה היא בקוד – פשוט צריך לכתוב אותו הפוך.

אני לא ראיתי הצהרות כאלה בתקשורת (בטח פספסתי), אז אני דווקא כן אשמח לקבל לינק.

למיטב ידיעתי, השירות הלאומי לא אמור להיות חובה, לפחות לא בתקופה הקרובה.
    עשו שינוי בחוק טל (בעניין בחורי הישיבות). במסגרת חוק טל, בחורי הישיבות
    יכולים לבחור שירות צבאי, שירות לאומי או לימודי תורה בכולל. השינוי
    העיקרי, ממה שהבנתי, היה שפתחו לבחורי הישיבות עוד תקנים של שירות לאומי,
    שנותנים הטבות של חיילים משוחררים בסוף השירות. לא ממש כזה סיפור גדול.

מעניין שחוק השירות הלאומי (משנת 1953) מציין שהשירות הלאומי הוא חובה
    לנשים שקיבלו פטור, אבל החוק הזה מעולם לא יושם. גם הוראות חוק טל המקורי
    בנושא השירות הלאומי לא יושמו. מעניין אם ייושם החוק החדש.

בי,
    סרגיי.

#115532 הגב
    Anonymous
    חבר

אז זה העניין, שהדבר הזה הוא עוקף חוק טל (או מרחיב – תלוי לפי איזו גירסה), כי הממשלה החליטה שחוק טל לבדו לא שווה את הנייר שהוא נכתב עליו.
    עשו מזה כזו מהומה בחדשות שאני תמה שהפסדת, אז כדי להשלים את הפערים:
    המהפך – מעכשיו שירות לאומי הוא **חובה** למי שהשיג פטור לא דתי – והתנדבות למי שהשיג פטור דתי (וואלה).
    הממשלה הרחיבה את חוק טל (Ynet)
    "עכשיו כולם יוכלו לשרת בכבוד" (NRG)
    התגובות: שינוי (רמז: גם יאיר לפיד?) כועסים שהדתיים לא יצטרכו לשרת בצבא כמו כולם. זהבה גלאון ממר"צ מסכימה עם מופז שצריך לאפשר לכל אחד שירות לאומי במקום צבאי (לאפשר, ב-newspeak הישראלי המוכר, זה – אם אתה לא דתי – כמובן להכריח) (וואלה).
    הסיבה הרשמית העיקרית היא שבסוף כל אדם יוכל לבחור שירות לאומי באופן לגיטימי וזה ייחשב כמו שירות צבאי בלי הרמת גבה מאף אחד.
    ובהתחשב באלטרנטיבה, קצת קשה להתנגד לזה.
    אבל הסיבה הפחות רשמית היא שבעתיד זה יחליף את השירות הצבאי (**משתעל** מה עם מילואים? **משתעל**) ואז עולה השאלה – למה? פה אפילו אין אמתלה בטחונית. למה צריך שמיליוני אנשים יעשו שירות לאומי 3 שנים?

#115533 הגב
    Anonymous
    חבר

כמה הבהרות:
    *מתי העסק הזה נכנס לתוקף?
    *האם גם אנטישמים אנטי-ציונים כמוני ששוחררו מזמן יידרשו שוב למולדת?

הייל ישראל

#115537 הגב
    Anonymous
    חבר

הי,
    הוא אפילו עוד לא אושר בקריאה ראשונה. ברור שלא ידוע מתי, אם בכלל, ובאיזו צורה, ייכנס לתוקף.
    אין, לא היו, ולא יהיו מילואים.

למיטב הבנתי את הכתוב, השירות הלאומי-חובה כלול בהמלצות של ועדת עברי, אבל
    עדיין לא בחוק הנוכחי (וכאמור, גם אם כן – ספק אם ייושם, כי לפי החוק כבר
    עכשיו יש שירות לאומי חובה).

לגבי השאלה השניה של צחי – שים לב לזה שמי שמנועים "נפשית או פיסית" לא
    יגויסו גם לשירות לאומי, לפי המלצות הוועדה. גם אין שום סיכוי שיחילו את
    חובת השירות הלאומי רטרואקטיבית. פטור מטעמי אי-התאמה ו\או מצפון יכול
    להיות עילה לחייב בשירות לאומי (כאמור, אם וכאשר).

לשאלתו של אייל – אני אצטרף אליך להפגנה בעד סרבנים טוטאליים, בשמחה.

לגבי עצם ההצעה, שימו לב לשני דברים:

א. מעניין שלפי ההצעה אורכו של השירות האזרחי בישראל יהיה קטן משמעותית
    מאורך השירות הצבאי (כפי שהמצב הוא כיום), זה בשונה משאר המדינות בהן יש
    בחירה בין שירות צבאי לאזרחי, שם האורך שווה, או שהשירות האזרחי ארוך
    יותר. מצד שני, הבחירה אם לשרת בצבא או בשירות אזרחי כרגע לא נמצאת בידי
    הפרט, אלא בידי הצבא.

ב. הבאסה הבאמת רצינית עם ההצעה של וועדת עברי היא הקמת המנהל במשרד ראש
    הממשלה. זה אומר שאופיו של שירות כזה יעבור פיקוח פוליטי הרבה יותר רציני
    ממה שיש עכשיו. סביר להניח גם שבראש המנהל הזה יעמוד איזה חנרל…

ובשולי הדברים, סרבנים טוטאליים, שיסרבו לשרת גם בשירות לאומי, ייתכן
    שיעמדו למשפט אזרחי על סירובם (הישג בפני עצמו, יש לומר, אם הדבר יקרה).
    אם כעונש על סירב כזה יחליט בית המשפט לגזור על הסרבן שנה של עבודות
    שירות…

בי,
    סרגיי.

sergeiy38705.8066203704

#115540 הגב
    Anonymous
    חבר

אייל – אני אישית אבוא להפגנות של מסרבי שירות לאומי. ואני בטוחה שתשאר אופציית קב"ן גם לאלה.
    בוריס – אני ממש מסכימה עם כל מילה שלך. אני חושבת שכפייה היא תמיד דבר רע. מה אם מישהו אומר שהוא לא רוצה ללכת לשירות לאומי? מה יעשו לו, יכניסו אותו לכלא? למה? איך אפשר להכריח מישהו לעשות משהו שהוא לא רוצה? מה יעשו למישהו שפשוט לא יבוא? או למישהו שירביץ לילדים אוטיסטים כי הוא לא רצה לעבוד איתם? יכניסו את כולם לכלא? כלא זה הפתרון לכל הבעיות בעולם? יש זכות לאנשים לא לרצות לעשות משהו. אם השירות הלאומי היה "חובה" אני הייתי עושה הכל כדי לא ללכת. הייתי משגעת אותם עד שהיו נותנים לי פטור נפשי.
    לא הבנתי עדיין אם זה בכלל רלוונטי ומה קורה עם החוק הזה. אבל זה לא משנה. מה שחשוב זה העקרון של "חובת ההתנדבות" כמו שיעל כתבה פעם. איך אפשר להפוך התנדבות לחובה?
    וזה בלי להזכיר את העניין שהמון בנות שירות לאומי עושות עבודה שיכולים לקחת בשבילה עובד אבל מתקמצנים, וזה מגדיל את האבטלה ובלה בלה בלה עושים על חשבוננו כסף וכל זה.

#115543 הגב
    Anonymous
    חבר
    quote black scissors:

אייל – אני אישית אבוא להפגנות של מסרבי שירות לאומי. ואני בטוחה שתשאר אופציית קב"ן גם לאלה.

חחח, מעניין מה יגיד אדם שלא רוצה ללכת לשירות לאומי לקב"ן…

quote black scissors:

מה שחשוב זה העקרון של "חובת ההתנדבות" כמו שיעל כתבה פעם. איך אפשר להפוך התנדבות לחובה?

זהו, שאי אפשר. מרגע שמשהו נעשה בגלל שזה חובה, זה כבר לא יכול להיות התנדבות, גם אם האדם שעושה את זה עושה את זה מרצונו. הרי גם אנשים שמתגייסים לצבא לא נקראים מתנדבים, אלא אם כן הם קיבלו פטור ובחרו לשרת בכל זאת.

#115545 הגב
    Anonymous
    חבר

אני יכולה לחשוב על הרבה רעיונות מה אפשר להגיד לקב"ן……. מענין אותי אם הייתי מצליחה לצאת גם מזה.
    אני חושבת שגם קב"ן של שירות לאומי ישחרר מישהו שיחתוך לו ורידים מול העיניים… הי הי הי. אף אחד לא יגייס אותנו לשום דבר. וווההההההההההה הה הה הה הה.

#115546 הגב
    Anonymous
    חבר

הי יסמין… אני יודע שאפשר לסמוך עליך 🙂

אבל נראה לי שרק חייזרים כמונו יתנגדו לשירות לאומי בכפייה. אני זוכר איך
    בא לי לצעוק על חמישיית המופלאים כשהם דיברו כל הזמן על איך הם רק רוצים
    לעזור ולתרום ושירות אזרחי וכו'.

והצלחתי להירשם, כשרשמתי את הקוד הפוך. אבל למה לא כתוב לרשום אותו הפוך?

#115550 הגב
    Anonymous
    חבר

לא נראה לכם סמלי ששרון חטף את ה"כריש" שלו בדיוק אחרי שהתקבלה החלטה זו?

#115552 הגב
    Anonymous
    חבר

מצטרף להפגנהחובת ההתנדבות, כמו שיעל כתבה בצורה נפלאה, זה בדיוק עקרון שמקיים מתח פרדוקסלי, ומכאן כוחו. בישראל בפירוש מתייחסים למי שהולך לצבא כמתנדב, אפילו שזה חובה בחוק, כדי להדגיש כמה שזה ערך חשוב וכמה חשוב הצעד של מי שמתגייס. לגבי הקוד, בפורום הקודם זה היה מתוקן, כלומר הכנסת רגיל, אבל עכשיו הייתי צריך להתקין מחדש את התוכנה של הפורום אז זה עוד פעם כמו בפעם הראשונה צריך להכניס הפוך וכרגע אין לנו אומן רשת שיתקן את זה (האמת הודעה אולי אני אצליח להכניס, אבל לא בא לי להתעסק עם זה אם עוד מעט יהיה לנו אומן רשת)

מוצגות 15 תגובות – 1 עד 15 (מתוך 64 סה״כ)
מענה ל־שירות לאומי הפך לחובה
פרטים:

אנחנו זקוקות לתרומתך!

באמצעות:

או העברה בנקאית:

פרופיל חדש
בנק הפועלים (קוד 12)
סניף ראשי רמת השרון (קוד 630)
חשבון מספר 421120
IBAN IL210126300000000421120

פרופיל-חדש-לוגו